Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni
Światowy Dzień Zespołu Downa
Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Schorzenie to charakteryzuje się potrójnym zestawem chromosomów w dwudziestej pierwszej ich parze, stąd data obchodów.
W dniach 18- 29 marca w CH Galaxy dorośli podopieczni Stowarzyszenia rodziców i przyjaciół dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” będą odbywać praktyki handlowe na stoisku firmy Many Mornings (poziom I), handlując pięknymi kolorowymi skarpetkami, o wzorach "nie do pary". Akcja ta związana jest z obchodami Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, ponieważ na całym  świecie różnokolorowe skarpetki "nie do pary" zakłada się właśnie 21 marca jako wyraz solidarności z osobami, które ze względu na nieparzysty chromosom postrzegają świat jakże inaczej, i jakże bardziej kolorowo niż osoby "normatywne". Dyżury praktykantów odbywać się będą w godzinach od 14.30 do 19.30 (z wyłączeniem 24 marca), a część dochodu z tych dni firma Many Mornings przekaże na cele statutowe Stowarzyszenia. Akcja ma charakter ogólnopolski i cykliczny, a koordynacji działań na poziomie kraju podjęła się częstochowska Fundacja Oczami Brata.
Adaś Orlik z rodzicami
Adaś Orlik z rodzicami
Fundacja Siepomaga jest OPP i prowadzi portal zbiórkowy na którym osoby potrzebujące wsparcia finansowego zbierają pieniądze. Obecnie fundacja
ma nowego podopiecznego, a jest nim 2-letni Adaś Orlik z Morzyczyna.
Adaś ma Dystrofię mięśniową Duchenne’a, choroba może dotknąć każdego, bo gen odpowiedzialny za regenerację mięśni jest najdłuższym genem w organizmie człowieka, więc łatwo może dojść do jego mutacji, a konsekwencje są dramatyczne. Rodzice zaczęli szukać ratunku dla swojego synka. Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych została zarejestrowana terapia genowa jako dopuszczalna metoda leczenia tej choroby. Adaś akurat jest w grupie pacjentów, którzy mogą z niej skorzystać. Inny lek dostępny w naszym kraju, który jedynie spowalnia postęp choroby, nie jest odpowiedni dla Adasia. Więc jedyną szansą dla Adasia jest terapia genowa, jej koszt wynosi 15 000 000 złotych! Kwota ta jest poza zasięgiem rodziców, a lek można podać w wąskim przedziale wiekowym. Im szybciej zostanie podany, tym mniej mięśni Adaś straci i zostanie zatrzymany postęp choroby. W imieniu rodziców Adasia Orlika prosimy o zasilenie zbiórki na portalu Siepomaga - Adam Orlik

https://www.siepomaga.pl/adam-orlik
Telefon-i-czat-zaufania-dla-dzieci-i-mlodziezy-TPD
Telefon-i-czat-zaufania-dla-dzieci-i-mlodziezy-TPD
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Telefon zaufania TPD - 800 119 119 to darmowy i anonimowy numer pomocy dla dzieci i młodzieży, pod którym młodzi ludzie mogą porozmawiać z psychologiem o swoich przeżyciach i problemach, a także uzyskają wsparcie w kryzysie psychicznym. Telefon dostępny jest codziennie w godz. 14–22. Działa również czat zaufania 800119119.pl z psychologiem. Czat zaufania jest aktywny codziennie w godz. 14-22. Rozmowy na czacie – tak samo jak telefon zaufania TPD – są anonimowe i darmowe.
Psychologowie i psychoterapeuci dyżurujący na czacie zaufania nie oceniają, nie wyśmiewają, nie dyskryminują. Tak jak wszyscy w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, są otwarci na każdą młodą osobę. O tej ciekawej i potrzebnej inicjatywie rozmawiać będę w pożytecznych na łączach telefonicznych z Jolantą Szklarską sekretarzem generalnym TPD, Laurą Klimaczak psychologiem, starszym konsultantem telefonu i czatu zaufania dla dzieci i młodzieży, a w studiu Angeliką Muchowską rzeczniczką prasową zachodniopomorskiego TPD i Magdaleną Wilk rzeczniczką praw dziecka TPD w Szczecinie.
Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnością - Grupa Artykuł 6.
Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnością - Grupa Artykuł 6.
Prawa kobiet z niepełnosprawnością to prawa człowieka!
My, Artykuł 6 - aktywistki, działaczki, naukowczynie, artystki i liderki jesteśmy tego pewne! Zapraszamy na 2. Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnością.
Jeśli zależy ci zależy na wzmacnianiu oraz włączaniu w życie społeczne kobiet o różnym stopniu sprawności weź udział w 2. Zjeździe Kobiet z Niepełnosprawnością.
11. stycznia w godz. 16.00 - 18.00 w siedzibie PTWK Oddział Wojewódzki w Szczecinie (ul. Wielkopolska 32/u1) odbędzie się I Zachodniopomorski Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnością. Organizatorem wydarzenia jest ARTYKUŁ 6. (Kolektyw osób identyfikujących się jako kobiety z niepełnosprawnościami i ich sojuszniczki). Lokalnie wydarzenie koordynują Barbara Markowska, Monika Bielecka, Anna Storek - TWK w Szczecinie. Na FB koordynatorek czytamy: Jeśli identyfikujesz się jako kobieta z niepełnosprawnością lub sojuszniczka i chcesz spotkać się z nami, żeby porozmawiać o prawach kobiet z niepełnosprawnościami (przemoc wobec kobiet i dziewczyn, prawa reprodukcyjne, seksualność, ubóstwo menstruacyjne) to koniecznie wypełnij kwestionariusz zgłoszeniowy lub zgłoś się tel. 608398427
Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna
Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna
Niemal 300 milionów osób na świecie nie mieszka w kraju swojego pochodzenia. Ich powody są różne: migrują za pracą, bliskimi osobami, lepszymi warunkami życia. Przynajmniej 35 milionów osób na całym świecie nie wybrało swojego losu: to uchodźcy, których z własnego kraju wypędziły wojny, prześladowania lub katastrofy naturalne.
Azja i Europa to kontynenty, które przyjmują największą liczbę migrantów międzynarodowych z całego świata – nowy dom znalazło tam wg. Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji odpowiednio 87 i 86 milionów ludzi1. Łącznie na całym świecie jest ich 281 milionów, co stanowi 3.6% populacji globu. Jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek liczby migrantów do liczby obywateli danego kraju, to procentowo najwięcej jest ich w krajach takich jak Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy… Lichtenstein.
- Większość osób na świecie migruje w nadziei za lepszym życiem – mówi Jakub Belina-Brzozowski z Polskiej Misji Medycznej – Niestety, te nadzieje często okazują się płonne. Migranci są jedną z najbardziej stygmatyzowanych i marginalizowanych grup społecznych. Są narażeni na nadużycia i wyzysk, mają też ograniczony dostęp do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna.
Inicjatywa Lokalna
Inicjatywa Lokalna
Śpiewanie pieśni patriotycznych w Parku im. Stanisława Nadratowskiego
Śpiewanie pieśni patriotycznych w Parku im. Stanisława Nadratowskiego
ZIelony plac Orła
ZIelony plac Orła
Szczecin, miasto bogate w historię i różnorodność kulturową, jest również miejscem, gdzie mieszkańcy mają szansę aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu swojego otoczenia dzięki Inicjatywie Lokalnej. Jest to narzędzie, które nie tylko stymuluje partycypację społeczną, ale również przyczynia się do rozwoju społeczności na wielu poziomach.
Partycypacja Społeczna w centrum działań
„Inicjatywa Lokalna to swoista platforma, która daje głos mieszkańcom. Każdy może zgłosić własny projekt, pomysł czy inicjatywę, mając pewność, że jego głos zostanie usłyszany. Jednym z największych atutów Inicjatywy Lokalnej jest możliwość uzyskania finansowego wsparcia dla projektów społecznych.” – mówi Jan Karpierz z Sektor 3 Szczecin. „Inicjatorzy pomysłów, od małych inicjatyw po większe projekty, mogą liczyć na fundusze, co pozwala im zrealizować swoje marzenia i przyczynić się do rozwoju społeczności. Do dyspozycji mieszkańców w roku 2024 jest 190 tysięcy złotych, przy czym trzeba wyraźnie zaznaczyć, że sami pomysłodawcy również muszą dać coś od siebie.”
Pobiegli, by Pogonić Raka! - Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin
Pobiegli, by Pogonić Raka! - Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin
W sobotę, 7 października prawie 300 miłośników zdrowego stylu życia przebiegło 5-kilometrowy dystans prowadzący przez ścieżki Puszczy Wkrzańskiej w Szczecinie. To już 7 edycja biegu Pogoń Raka, organizowanego przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin – tym razem pod skłaniającym do refleksji i rezygnacji z wyrobów tytoniowych hasłem „Wdychasz czy Oddychasz?!”.
Tegoroczny bieg był częścią kampanii edukacyjnej „Wdychasz czy oddychasz, skierowanej głównie do młodzieży i młodych dorosłych. Pomimo wymagającej pogody na polanie sportowej tradycyjnie gościły całe rodziny, aktywnie uczestnicząc w biegu lub dopingując sportowców. Najlepsza trójka, w kategorii mężczyźni i kobiety, otrzymała pamiątkowe statuetki i nagrody, a każdy z zawodników uhonorowany został pamiątkowym medalem. Chętni mieli m.in. możliwość zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez instytucje wspierające Bieg, skorzystania z konsultacji z lekarzem onkologiem, zbadania składu masy ciała czy zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Zaproszenie na XI edycję Paprykarza Modelarskiego
Zaproszenie na XI edycję Paprykarza Modelarskiego
XI Szczeciński Paprykarz Modelarski Zachodniopomorskiego Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Szczecinie odbędzie się w weekend 7-8 października w Technoparku Pomerania na ul. Cyfrowej 4 i 6 w Szczecinie. Zapraszamy wszystkich modelarzy oraz miłośników modelarstwa! Wstęp na zwiedzanie wystawy jest wolny. Festiwal to okazja do podziwiania i nagrodzenia najciekawszych modeli. Ma on charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć modelarze indywidualni, zrzeszenia, modelarnie oraz kluby zarówno z kraju jak i zagranicy. Liczba modeli oraz wiek uczestników są nieograniczone. Każdy może wziąć udział w konkursach podzielonych na: modele plastikowe, modele kartonowe, modele FREESTYLE (modele wykonane od podstaw z dowolnych materiałów). W ramach festiwalu odbędą się także części tematyczne. W części „Teatr pustynny" pojawią się modele plastikowe operujące na terenie pustynnym w okresie od roku 1900 do czasów współczesnych. W części „Cywil też człowiek" pojawią się modele kartonowe przedstawiające pojazdy, samoloty, statki lub inny sprzęt (np. figurki, dioramy). Konkursy są podzielone na dwie grupy wiekowe: junior do 18 lat oraz senior - urodzeni przed 2005. 
Wystawy Paprykarz 2023 będzie można zwiedzać w sobotę w godz. 1200-1700 oraz w niedzielę w godz. 1000-1300.
Bieg Pogoń Raka
Bieg Pogoń Raka
Już 7 października o godzinie 12:00 miłośnicy sportu i zdrowego trybu życia wystartują
w pięciokilometrowym biegu przełajowym prowadzącym przez ścieżki Puszczy Wkrzańskiej
w Szczecinie. W tym roku bieg odbywa się pod hasłem „Wdychasz czy Oddychasz?!" i ma celu zwrócenie uwagi społeczeństwa, a szczególnie młodzieży, na skutki palenia papierosów. Pomysłodawczynią wydarzenia była Ania Żyłowska, prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, która w 2022 roku przegrała zaciętą walkę z rakiem płuca.Jak co roku zależy nam na promocji aktywnego trybu życia i budowaniu świadomości społecznej na temat raka płuca i potrzeby regularnych badań profilaktycznych. Tym razem jednak chcemy skupić się przede wszystkim na podkreśleniu niebezpieczeństw płynących z palenia papierosów i wapowania– mówi Agata Nowicka, członek zarządu Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin. –Problem jest, nomen omen, palący, szczególnie wśród nastolatków. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów o najwyższym odsetku palących nieletnich. Blisko połowa nastolatków próbowała palić papierosy, a co czwarty robi to codziennie, dlatego tak ważna jest edukacja. – dodaje.
Aby wziąć udział w biegu należy zarejestrować się za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego na stronie www.biegpogonraka.pl. Na uczestników, poza świetną atmosferą, czekają również pamiątkowe medale, i tradycyjnie już, pyszna grochówka.
Stadiony bez barier
Stadiony bez barier
Piłkarze i dzieci niepełnosprawne
Piłkarze i dzieci niepełnosprawne
Stadiony bez barier w Szczecinie
Stadiony bez barier w Szczecinie
16 września, odbyła się kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji Stadiony bez barier, które realizuje w Szczecinie Szczecińskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Kibiców "Sektor 24". I tym razem w akcji wzięła udział nasza Szczecińska Pogoń. W czasie meczu z Koroną Kielce na płytę boiska przed meczem piłkarzy wyprowadziły dzieci z niepełnosprawnościami. W gronie dzieci eskortujących piłkarzy na mecz było aż 9 podopiecznych szczecińskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka. To wyjątkowa okazja, żeby sportowa społeczność naszego miasta mogła spotkać się z osobami niepełnosprawnymi i przełamać barierę lęku i niepewności, a dla dzieci – to była wielka przygoda, by uczestniczyć w tak wspaniałym i pełnym emocji wydarzeniu sportowym.
Dodatkową atrakcją dla dzieciaków było zwiedzanie szatni piłkarskiej, poznanie ich sportowych bohaterów, a potem – obejrzenie meczu wraz z swoimi opiekunami. Dla wielu z nich to było wyjątkowe wydarzenie. Przypomnijmy akcję w Szczecinie zorganizowało Szczecińskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Kibiców "Sektor 24", a wzięły w niej udział dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 25 w Zdrojach oraz podopieczni Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka”.
1234567