Posydeńki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Posydeńki
Źródło: FB Iwona Rusłan Marciszak
Źródło: FB Iwona Rusłan Marciszak
Stargardzki Komitet Pomocy Ukrainie działa od pierwszego dnia wybuchu wojny w Ukrainie. Tworzą go osoby związane zarówno ze stargardzkim Kołem Związku Ukraińców w Polce jak i Parafianie Parafii Greckokatolickiej pw. Św. Jozafata Męczennika w Stargardzie.

Odpowiadamy niemal na każdą pomoc - powie w naszej audycji Iwona Marciszak nasz dzisiejszy gość.
Posłuchaj audycji
Ulica w Charkowie 1932, przechodnie mijają zmarłych z głodu ludzi. Fot. Alexander Wienerberger
Ulica w Charkowie 1932, przechodnie mijają zmarłych z głodu ludzi. Fot. Alexander Wienerberger
W miniony wtorek minęło tysiąc dni od rozpoczęcia bezprawnej pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od prawie trzech lat Ukraińcy bronią swojej niepodległości, walczą z okupantem na całej długości frontu i zmagają się z barbarzyńskimi nalotami i bombardowaniami Moskwy, które często są skierowane bezpośrednio w ludność cywilną.

Od samego początku rosyjskiej inwazji dziennikarze Polskiego Radia byli obecni na Ukrainie, rozmawiali z żołnierzami oraz cywilami. Byli również tam, gdzie wrogi ostrzał stał się już codziennością

Od miesięcy sytuacja na froncie staje się coraz gorsza dla obrońców. Rosjanie kontynuują ofensywę w Donbasie, gdzie są już kilka kilometrów od Pokrowska, ważnego węzła komunikacyjnego i zaopatrzeniowego. Utrata tego miasta może oznaczać załamanie się ukraińskiej obrony w całym Donbasie, o który walki trwają nie od tysiąca dni, a od 2014 oku. Rosjanie cały czas bombardują również ukraińskie miasta i obiekty infrastruktury krytycznej, licząc na to, że terror oraz brak ogrzewania w zimie zmusi Kijów do kapitulacji. Wielu z Ukraińców z niepokojem patrzy również na sytuację polityczną na świecie i obawia się, że Kijów zostanie zmuszony do podpisania niekorzystnego rozejmu, który ich zdaniem nie będzie trwały, a będzie jedynie przerwą w brutalnej wojnie.

Mija 91 lat od Wielkiego Głodu na Ukrainie. Sztucznie wywołana przez władze ZSRR klęska głodowa miała zmusić mieszkańców ukraińskich wsi do przyjęcia kolektywizacji gospodarstw domowych. Działania reżimu komunistycznego spowodowały ogromny spadek produkcji rolnej oraz śmierć milionów ludzi.

"Ludzie z głodu umierali na ulicach" - powiedziała Olena, mieszkanka obwodu żytomierskiego, której rodzina przeżyła te dramatyczne czasy:

W każdą czwartą sobotę listopada Ukraina obchodzi Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. Historycy szacują, że wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie w latach 1932-1933 pochłonął od 7 do 10 milionów ofiar.

Dotychczas Wielki Głód za ludobójstwo uznały rządy i parlamenty 26 krajów, w tym Polski.
Posłuchaj audycji
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Barbara Patlewicz i Agata Rokicka powróciły z kolejnego wyjazdu w ramach realizacji projektu "O tych, którzy odeszli. Śladami Polaków Galicyjskich. Od Lwowa do Wiednia".
Przez niemal miesiąc Barbara Patlewicz z Ryszardem Tomczakiem (oboje z Uniwersytetu Szczecińskiego) prowadzili badania na cmentarzach wokół Lwowa.

Przebywanie w miejscu gdzie toczy się wojna nigdy nie jest obojętne dla badaczy. Te ciągłe pogrzeby, oznaki wojny na każdym kroku pozostaną w ich głowach na zawsze.
Posłuchaj audycji
Yuliia Musatenko i Svitłana Shmuratova. Fot Mateusz Szpilewski
Yuliia Musatenko i Svitłana Shmuratova. Fot Mateusz Szpilewski
Gościem dzisiejszej audycji będzie Svitłana Shmuratova, która do Polski przyjechała około siedem lat temu. Tu odnalazła miłość swojego życia, tu realizuje swoje zamiłowanie do kultury. Stworzyła grupę fanów zachodniopomorskiej kultury pod facebookowa nazwą "Pochodzonki na koncerty w Szczecinie". Ponad 1300 osób rozmawia ze sobą o kulturze. Recenzują przedstawienia, opisują koncerty i swoje wrażenia z wystaw.

Wielu Ukraińców przebywających w Polsce brakuje własnej kultury, dlatego chętnie rozmawiają w grupie Svitłany.
Posłuchaj audycji
Fot. Tomasz Ruducha
Fot. Tomasz Ruducha
Odwiedziła nas Viktoriia Yatsun - psycholożka, która na co dzień pracuje w Centrum Pomocy Ukraińcom przy ul.Marii Skłodowskiej-Curie 4.

Ma nie tylko przygotowanie psychologiczne, ale z wybuchem wojny przeszła dodatkowe kursy by pomagać żołnierzom na froncie. Rozmawia z nimi online jako konsultant wojskowy, niosąc doraźną pomoc.

Rozmawiałyśmy o uczuciach dorosłych i dzieci, o wspieraniu się nawzajem. Zdrowie psychologiczne jest bardzo ważne, tak samo jak nasze zdrowie fizyczne - mówi Pani Viktoriia.
Posłuchaj audycji
123