Zapragnęła razem z Środkiem miasta - Śródmiejskim Punktem Sąsiedzkim pokazać uchodźcom Szczecin. Juz kilka razy zaprosiła na spacer śródmiejski opowiadając historię miasta w języku ukraińskim.
Natalia jest świetną nauczycielką języka polskiego, mieszka w Szczecinie od kilku lat i jest zakochana w naszym mieście.
Jednak kiedy wojna przybrała pełnowymiarowy wymiar postanowił pomagać jeszcze więcej. Najbardziej bliska jego sercu jest historia "chłopaków z Azowstalu". Ich heroiczna, blisko 90-dniowa walka z rosyjskim okupantem zadziwiła świat i pozostaje w sercu Iwana. Wojna toczy się dalej, a wielu żołnierzy z pułku Azowstalu jest nadal w niewoli rosyjskiej. Z wieloma nie ma kontaktu, a rodziny bezskutecznie apelują do całego świata o ich uwolnienie. Rodzice czekają na swoich synów, żony na swoich mężów, a dzieci na swoich ojców.
Iwan robi wiele by ulżyć stęsknionym rodzinom i by świat nie zapomniał o bohaterach z Azowstalu
Oleh Szulha aktor i żołnierz, a ostatnio myśli o sobie, że bardziej żołnierz niż aktor. Na wojnie by w 2014-2015. Ostatni czas także spędził w okopach.
To nasi dzisiejsi goście, z ktorymi rozmawiamy w Dzień Obrońcy Ukrainy.
Kateryna Van-Ken-Tzyn jest tancerką i choreografką. Swoja sztuką niesie ukojenie w Ukrainie, a poza granicami ojczyzny jest ambasadorką Ukrainy. Dziś też będzie gościem Posydeniek.
W Polsce rozpoczęła naukę i pracę. Uważa, że jej obowiązkiem jest rozwijanie się i pomoc na wszystkie możliwe sposoby Ukrainie i Ukraińcom. W szczególności pomaga młodym Ukrainkom w Polsce. Jeździ do Morynia, gdzie od marca 2022 roku przebywają dzieci z Zaporowskiego Domu Dziecka.
Marta Repiniowska wciąż jeszcze studiuje reżyserię filmową w Ukrainie. Dziś zajęcia ma on-line, ale robi wszystko by jej pasja realizowała się. W Szczecinie na Dzień Niepodległości Ukrainy przygotowała z przyjaciółmi performence "Pokłon" dedykowany ofiarom napaści rosyjskiej na Ukrainy.
Ania i Marta podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami z ostatniego czasu.
Maria musiała się szybko nauczyć segregować przywiezione dary, leki, zabawki. Od Kwietnia 2022 roku czasami po kilkanaście godzin dziennie musiała być gotowa na kolejne zadania. Dziś kiedy pomocy jest mniej , pracy też jest mniej. Stąd razem z Janem Syrnykiem koordynuje robienie siatek maskujących.
Julia Meleszko przed laty, jeszcze przed wybuchem wojny w 2014 studiowała w Szczecinie i współpracowała z Posydeńkami. Dziś mieszka i pracuje w naszym mieście, po ucieczce z Kijowa w marcu 2022 roku. Przyjechała tu z mała córeczką i próbuje sobie jakoś radzić. Dzięki przyjaciołom znalazła mieszkanie i pracę, a jej córka poszła do szkoły.
Maria i Julia opowiedzą na dziś jak sobie radzą w Polsce.