Posydeńki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Posydeńki
Spotkanie w Kanie z Elwirą Niewierą i Piotrem Rosołowskim. Fot. weronika Fibich
Spotkanie w Kanie z Elwirą Niewierą i Piotrem Rosołowskim. Fot. weronika Fibich
Gośćmi dzisiejszej audycji są Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, którzy do Szczecina przyjechali na zaproszenie Teatru Kana, w ramach projektu "Teatr na Granicy". Niewiera i Rosołowski to filmowcy, którzy prezentowali swój film "Syndrom Hamleta".

Obserwując z kamerą proces powstawania spektaklu, film „Syndrom Hamleta” z bliskiej, intymnej perspektywy portretuje pierwsze ukraińskie pokolenie urodzone po rozpadzie ZSRR, które próbuje zmienić targany konfliktami kraj i uporządkować swoje życie.

„Generalnie, przy każdym filmie zadajemy sobie pytanie jak opowiedzieć tą historię filmowymi środkami. Zafascynowani ukraińskim „pokoleniem Majdanu” doszliśmy do wniosku, że archetypiczna figura Hamleta - dwudziestokilkuletniego chłopaka, którego życie nagle zderza się z brutalną walką o władzę w jego ojczyźnie jest paralelą opisującą rozterki dużej część politycznie zaangażowanej młodej ukraińskiej generacji”.

Z twórcami rozmawiam o ich filmie i o pomocy walczącej Ukrainie.
posłuchaj audycji
Kadr z filmu "Babska sprawa" reż. Helena Kwiatkowska.
Kadr z filmu "Babska sprawa" reż. Helena Kwiatkowska.
Wraz ze Stowarzyszeniem OFFicyna od niemal roku prowadzę projekt "Poznajmy się". Przeznaczony jest dla uchodźców z Ukrainy. Wspólnie oglądamy filmy z napisami po ukraińsku.

W kinie INKU czyli Inkubatorze Sektorów Kreatywnych przy al. Wojska Polskiego 90 do końca marca, w każdą środę będą pokazywane szczecińskie filmy. W najbliższą środę "Babska sprawa" Heleny Kwiatkowskiej, o historii powstania pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki przy Zamku Książąt Pomorskich.

W kolejną środę (13.03.2024) będzie można zobaczyć film "Lex w kosmosie" Marka Osajdy o światowej sławy plakaciście, profesorze Lexie Drewińskim.

W następną środę (20.03.2024) zaplanowano film "Do mnie wciąż przylatują ptaki" Pawła Kulika o niezwykłej malarce Wiesławie Markiewicz.

W drugiej części naszego dzisiejszego spotkania odwiedzi nas Julia Meleszko, która na kilka dni, po dwóch ponad latach na uchodźctwie pojechała na kilka dni do domu w Ukrainie.

posłuchaj audycji
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Na placu Solidarności w Szczecinie odbyła się sobotę wieczorem manifestacja popierająca walczącą Ukrainę. przebiegała pod hasłem "Dwa lata w obronie Ukrainy i Europy".

Na placu powiewały flagi Ukrainy, Polski i Białorusi. Wszyscy przyszli podkreślić swoją solidarność z walczącymi w Ukrainie.

Nie mogło nas tu zabraknąć mówili zgodnie zgromadzeni.

Na początku odśpiewano hymn Ukrainy i Polski, potem wspominano dwa ostatnie lata pomocy Ukrainie. Wystąpili Marszałek Zachodniopomorski Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina Piotr Krzystek:

Z placu Solidarności wiecujący przeszli ulicami miasta pod Urząd Miejski.
posłuchaj audycji
Fot. Maciej Papke
Fot. Maciej Papke
W przededniu drugiej rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie w najbliższy piątek w samo południe w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji zostanie otwarta wystawa „Mamo, widzę wojnę"

Wystawa to efekt wyjątkowego polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych w Polsce oraz ukraińskiej inicjatywy Mom I see war.
Jej tematem przewodnim są rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, świadków i ofiar wojny toczącej się obecnie w Ukrainie.

I te rysunki są takie same mówi rzeczniczka szczecińskiego Archiwum Państwowego Małgorzata Duras, która jest dziś gościem z naszym programie.
posłuchaj audycji
Zaproszenie na debatę w Ińsku
Zaproszenie na debatę w Ińsku
posydenki na 21.01.2023
Dziś w programie opowiemy o:
* Kronice Szczecina 2022, która zatytułowana została "Solidarni z Ukrainą" i która w najbliższy czwartek 25 stycznia 2024 roku ma swoja premierę ww Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego
oraz
* debacie – Ukraińska sprawa, która zaplanowano na najbliższą sobotę 27 stycznia 2024 roku o godzinie 16.00 w Ińsku w Galerii O.MEGA. Stowarzyszenia Ińskie lato Filmowe.

Szczegóły ińskiego spotkania w sobotę:
‣ Pierwsza część - dotyczyć będzie bezpośrednio wojny w Ukrainie. Postaramy się przybliżyć Państwu problematykę geopolityczną tej części świata. Spojrzymy na wschód oczami reportera i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Putinowi zależy na tej wojnie. Dotkniemy także kwestii międzynarodowych – nadchodzących wyborów prezydenckich w Rosji i USA oraz konfliktu na Bliskim Wschodzie – wszystko w kontekście ukraińskim.
‣ Druga część - to rozmowa zanurzona w regionie. W debacie wezmą udział Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie – Henryk Kołodziej i inni zaproszeni goście. Porozmawiamy między innymi o tym, jak skutecznie pomagać Ukrainie, jak organizować pomoc w naszym regionie oraz jak rozwiązać bieżące problemy.

Po debacie zaplanowano pokaz fragmentu filmu „Erase the Nation” – o rosyjskich zbrodniach na ukraińskim dziedzictwie kulturowym. Dokument, pokazujący zniszczenia dokonane przez wojska Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 roku na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, został zrealizowany przez Tomasza Grzywaczewskiego na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach działań Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie.
Oleksandr Volchanskyi Fot. Yurii Veres
Oleksandr Volchanskyi Fot. Yurii Veres
Posydenki na 14.01.2023
Gościem dzisiejszej audycji jest Oleksandr Volchanskyi. Kiedy rozmawiałyśmy z nim w ubiegłym roku mieszkał w Kijowie choć pochodzi z Ługańska . Stamtąd jednak musiał uciekać kiedy Rosjanie napadli na Ukrainę w 2014 roku.

Dziś dla bezpieczeństwa swojej wnuczki znowu się musiał przeprowadzić i mieszka pod Kijowem.

Zajmuje się fotografią, jest dokumentalistą i pracuje między innymi dla sztabu Perta Poroszenki, poprzedniego Prezydenta Ukrainy, dziś deputowanego.

Codzienność nie jest łatwa mówi nam Oleksandr Volchanskyi, ale zwyciężymy.