Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór
Fot. www.wikipedia.org / Revista El Grafico (CC0 domena publiczna)
Fot. www.wikipedia.org / Revista El Grafico (CC0 domena publiczna)
Zmarł Diego Armando Maradona jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii tego sportu. Jak zapamiętają go kibice?
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Pierwszeństwo pieszego wchodzącego na przejście oraz zakaz używania telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko - to niektóre zmiany w prawie o ruchu drogowym. Czy zatwierdzone przez rząd przepisy zwiększą bezpieczeństwo pieszych?
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
O ponad 20 proc. spadł poziom zaufania Polaków do policji – wynika z sondażu IBRIS. Czy to głębszy trend, czy skumulowany efekt ulicznych protestów i zdecydowanej postawy policji. Kto jest w tym zderzeniu ofiarą a kto agresorem?
Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Polacy chcą Polski w UE, ale nie nie chcą, żeby decydowała o polskich sprawach. W tle mamy polskie weto dla unijnego budżetu - w efekcie hasło „polexit” trafiło na polityczną agendę i na okładki tygodników. Czy „polexit” to polityczny straszak, czy realny scenariusz zdarzeń?
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
To gorący spór i to dosłownie. 6 milionów złotych na budowę kotłów gazowych w ciepłowni Dąbska ma otrzymać od miasta niemiecka firma E.ON, która kontroluje Szczecińską Energetykę Cieplną. Z taką decyzją nie zgadza się Zespół Elektrowni Dolna Odra przekonując, że inwestycja może doprowadzić do zamknięcia jednej z elektrociepłowni. Zdaniem miejskich urzędników, to próba przerzucenia na miasto problemów w ZEDO. Co dalej?
Kłótnia prezydenta z wiceprezesem Polskiej Grupy Energetycznej, gorące dyskusje radnych na temat inwestycji niemieckiego koncernu E.ON. wspartego pieniędzmi miasta Szczecin - ostatecznie radni większości rządzącej Szczecinem, Bezpartyjnych i KO zgodzili się na dokapitalizowanie spółki New Cogen sześcioma milionami złotych. Ta ma przebudować elektrociepłownię Dąbie, aby przejść na paliwo gazowe. Krytycy natomiast uważają, że inwestycja nie ma uzasadnienia ani ekonomicznego ani ekologicznego.
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Mniej lektur obowiązkowych z języka polskiego, mniej zadań z matematyki i łatwiejsze teksty z języków obcych - tak mają wyglądać egzamin ósmoklasisty i matury w 2021 roku. Ze względu na naukę zdalną resort edukacji chce ułatwić egzaminy. Zakres wiedzy potrzebnej do ich zdania będzie ograniczony o 20-30 procent. Czy wpłynie to negatywnie na wiedzę absolwentów?
W przyszłym roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone na nieco innych zasadach. Uczeń oceniany będzie zgodnie z nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi, a nie tak jak do tej pory według zrealizowanej podstawy programowej. Zmiany, uwzględniające obecną sytuację pandemiczną, wprowadzane będą na wniosek ekspertów Ministra Edukacji i Nauki - mówi Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak.
Uwagi i opinie merytoryczne dotyczące wprowadzanych nowych wymagań egzaminacyjnych można przesyłać na adres prekonsultacje@men.gov.pl.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Nie milknie dyskusja wokół kardynała Stanisława Dziwisza i innych hierarchów Kościoła Katolickiego, uwikłanych w przemilczanie czy wręcz tuszowanie skandali pedofilskich. Zarzuty, formułowane zwłaszcza przez środowiska lewicowe, sięgają jednak dalej – do Jana Pawła II. Jak odróżnić uzasadnione żądania rozliczenia grzechów kościoła hierarchicznego od zmasowanych akcji, które zmierzają do faktycznego i symbolicznego zrzucenia z piedestału dotąd niekwestionowanego autorytetu papieża Polaka?
Stanisław Gawłowski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Stanisław Gawłowski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Stanisław Gawłowski jak Feniks z popiołów... Były minister i sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej, bohater głośnej afery melioracyjnej z wielomiesięcznym aresztem na koncie, najpierw uzyskał senatorski mandat pomimo ciężkich zarzutów korupcyjnych, teraz jawnie sięga po utracone wpływy, atakując publicznie m.in. prezydenta Koszalina, także człowieka Platformy. Czy polityką w regionie rządzą jeszcze jakieś standardy, czy tzw. doktryna Neumanna?
1234567