Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Od października niższy PIT

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Od nowego roku niższy podatek dochodowy od osób fizycznych, które zarabiają nie więcej niż 85 tysięcy złotych rocznie. Do tej pory pierwszy próg podatkowy wynosił 18 procent, teraz zostanie obniżony do 17. Wyższe będą natomiast koszty uzyskania przychodu oraz kwota wolna od podatku. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekty nowelizacji stosownych ustaw i przesłała je do Sejmu, który ma się nimi zająć na trwającym właśnie posiedzeniu. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października z zastosowaniem od 1 stycznia przyszłego roku.

Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że w kieszeniach pracowników etatowych, emerytów i rencistów oraz osób na umowach cywilno-prawnych zostanie nawet kilkaset złotych w roku więcej.

To, co pewnie ucieszy zwykłego obywatela – martwi włodarzy miast i gmin, które dostają procent od naszych PIT-ów. Resort finansów wyliczył, że z powodu zmian - do państwowej kasy nie wpłynie około 10 miliardów złotych, z czego prawie 5 miliardów dostałyby samorządy lokalne.

50 rocznica lądowania człowieka na Księżycu

Fot. NASA
Fot. NASA
W najbliższą sobotę minie dokładnie pół wieku od chwili, gdy człowiek postawił stopę na Księżycu. Misja Apollo 11 rozpoczęła się 16 lipca startem rakiety Saturn V z przylądka Canaveral na Florydzie. Na pokładzie Apolla 11 było trzech ludzi: dowódca misji Neil Armstrong, Buzz Aldrin, dowódca lądownika i Michael Collins, dowódca modułu dowodzenia. Na powierzchnie Księżyca zeszli tylko dwaj pierwsi.

Realizacja programu kosmicznego Apollo trwała od 1961 roku, kiedy to prezydent John Kennedy zapowiedział, że przed upływem dekady Amerykanie staną na Księżycu. Cztery lata wcześniej Rosjanie wynieśli na orbitę okołoziemską Sputnika, pierwszego sztucznego satelitę Ziemi. Dla Amerykanów był to szok. A jednocześnie wyzwanie. Rozpoczął się trwający kilkadziesiąt lat kosmiczny wyścig między obu mocarstwami. Droga do sukcesu naznaczona była porażkami, tragediami i śmiercią.

W 50. rocznicę lądowania ludzi na Księżycu Radio Szczecin prezentuje kalendarium wydarzeń. 18 lipca 1969 roku – trzeci dzień misji – astronauci zbliżają się do Srebrnego Globu.

Yellow boxy na szczecińskich skrzyżowaniach

"Yellow boxy" mają pomóc w udrożnieniu ruchu na skrzyżowaniach. Fot. www.facebook.com/PrezydentSzczecina/
"Yellow boxy" mają pomóc w udrożnieniu ruchu na skrzyżowaniach. Fot. www.facebook.com/PrezydentSzczecina/
W piątek szczecińscy kierowcy obudzą się w nowej rzeczywistości. Dziś w nocy na czterech skrzyżowaniach w mieście wymalowane zostaną nowe oznakowania, tzw. „yellow boxy”, czyli żółte kratki. W Szczecinie Ministerstwo Infrastruktury chce przetestować nowy sposób na zdyscyplinowanie niesfornych kierowców, którzy lekceważą przepis mówiący, że nie można wjechać na skrzyżowanie, jeśli się nie da z niego zjechać.

Wszyscy znamy spryciarzy, którzy usiłują na pomarańczowym świetle przeskoczyć skrzyżowanie, a potem na nim utykają- i blokują przejazd tym, którzy mają już zielone. Robi się zator, ludziom puszczają nerwy. Nowe rozwiązanie ma temu zapobiec.

Prekursorem już ponad 50 lat temu zrobiono w Londynie, gdzie po raz pierwszy na skrzyżowaniach wymalowano żółtą kratkę. Dziś yellow boxy są w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Holandii i wielu innych krajach. Czy sprawdzą się w Polsce? Przekonamy się w Szczecinie już w piątek.

Ursula von der Leyen nową szefową Komisji Europejskiej

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Ursula von der Leyen została wybrana szefową Komisji Europejskiej. W głosowaniu zdobyła 383 głosy – tylko 9 ponad wymaganą większość bezwzględną. Niemiecką polityk poparła jej macierzysta Europejska Partia Ludowa oraz frakcja Odnowić Europę, w której zasiadają liberałowie i deputowani z list prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Socjaliści byli w swej decyzji mocno podzieleni. W ostatniej chwili wsparcie ogłosili eurodeputowani PiS.

Pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku zaapelowała o wspólną pracę na rzecz zjednoczonej Europy. Jak podkreślała, chce Europy przyjaznej dla klimatu, która służy ludziom, opartej na praworządności z ożywioną demokracją.

Legia Akademicka szkoli się w jednostkach WP

Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Ponad 4200 studentów w całym kraju przystąpiło do praktycznej części szkolenia w ramach Legii Akademickiej. Z terenu województwa zachodniopomorskiego do drugiej edycji programu Legia Akademicka przystąpiło blisko 200 osób - z Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Morskiej w Szczecinie, Politechniki Koszalińskiej oraz Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Koszalinie i Wałczu.

Program szkolenia składa się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna odbywa się na uczelni, część praktyczna - w wytypowanych jednostkach wojskowych lub ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych, m.in na terenie 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

Lody i inne frykasy pod lupą

Fot. pixabay.com / StockSnap (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / StockSnap (CC0 domena publiczna)
Lody, karkówka z grilla, ryba i frytki, wata cukrowa, gofry z bitą śmietaną – letnie smakołyki, jedzone na ulicy, nieodmiennie kojarzące się z dzieciństwem i wakacjami. Na urlopie nie odmawiamy ich sobie, bo któż nie lubi powspominać lub skubnąć z dziećmi coś dobrego. Problem w tym, że niewinne pokusy mogą zrujnować wakacje i odbić się na naszym zdrowiu.

Czystość i higiena to dla części lokali gastronomicznych i wytwórców żywności spory problem. Mimo, że Sanepid ciągle zwraca uwagę i karze mandatami – ciągle zdarzają się przedsiębiorcy, dla których utrzymanie czystości nie jest sprawą pierwszoplanową. W czerwcu i pierwszym tygodniu lipca inspektorzy Sanepidu sprawdzili wytwórnie lodów oraz punkty sprzedaży lodów z automatu. W 1/4 pobranych próbek znaleziono niepożądane bakterie, spośród ponad 100-tu skontrolowanych podmiotów w 13 znaleziono uchybienia, nałożono 7 mandatów. A to dopiero początek sezonu i kontrole dopiero się zaczynają.

82 miliony dla OSP

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku do Ochotniczych Straży Pożarnych popłynie dodatkowy strumień budżetowych pieniędzy. Będzie to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, której projekt przyjęła Rada Ministrów. Do tej pory przepisy pozwalały na finansowanie z budżetu państwa zakupu sprzętu lub np. budowę remizy. Teraz jednostki OSP będą mogły ubiegać się o środki także na działalność społeczną, kulturalno-oświatową oraz sportową w ramach prewencji i ochrony przeciwpożarowej.

W kraju mamy 16,5 tysiąca jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w których zrzeszonych jest ok 700 tysięcy druhów. Ale – według najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli, tylko 30 procent z nich jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych i gaśniczych: mają stosowne wyposażenie i przeszkolenie, przeszli badania lekarskie i są ubezpieczeni. I to oni właśnie działają w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Jak informuje NIK – reszta działa poza systemem, zdarza się bowiem, że druhowie nie spełniają wymaganych kryteriów. Bywają i takie jednostki OSP, które ograniczają się jedynie do organizacji imprez i zawodów sportowych. Ale i one spełniają ważną rolę społeczną, integrując lokalne społeczności, mając jednocześnie największe problemy ze zdobyciem środków na swoją działalność. Teraz powinno im być trochę łatwiej.

Pomorze Zachodnie najbardziej atrakcyjne dla turystów

Fot. Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia
Fot. Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia
Jedni narzekają na drożyznę, brak atrakcji, brak pogody, zimną wodę w morzu, inni chwalą nowe atrakcje, na pogodę nie narzekają, chłodna woda im nie przeszkadza, a ceny można przeżyć.

Gdy nadchodzi sezon, miasta, miasteczka i wsie na wybrzeżu Pomorza Zachodniego zamieniają się w tętniące życiem metropolie. Główny Urząd Statystyczny późną wiosną podsumował ubiegłoroczny sezon. Z jego informacji wynika, że od kilku lat nasz region jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów turystycznych i wypoczynkowych w kraju.

Dane GUS mówią, że w hotelach, pensjonatach, na kwaterach prywatnych oraz w gospodarstwach agroturystycznych udzielono 15 milionów noclegów, prawie o 10 procent więcej niż w roku 2017, który już był rekordowy. Byliśmy popularniejsi od Małopolski, która zajęła drugie miejsce.

Spośród miast najpopularniejszy jest Kołobrzeg, na trzecim miejscu znalazł się Rewal, na czwartym Mielno. Czy w tym roku uda się powtórzyć ubiegłoroczny sukces? Zapytaliśmy szczecinian, gdzie wolą spędzać urlop – w Polsce czy za granicą?

Rzeź Wołyńska wciąż w pamięci

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Ile osób dokładnie zginęło? Szacunki mówią o około 100 tysiącach Polaków. Taki jest bilans Rzezi Wołyńskiej, czyli ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności w czasie II wojny światowej. W miniony czwartek mieliśmy 76. rocznicę tzw. krwawej niedzieli. Był to kulminacyjny moment wołyńskiej masowej eksterminacji. Oddziały OUN i UPA zaatakowały wtedy w 100 miejscowościach. Mimo, że od tych zdarzeń minęło wiele lat to temat do dziś jest delikatny. Jednym z wątków jest tutaj kwestia możliwość ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar, w tym ofiar rzezi wołyńskiej. Ukraina zablokowała to w 2017 roku. Prezydent Andrzej Duda podkreślał w czwartek, czyli w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, że "warunkiem upamiętnienia zbrodni na Wołyniu jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji po to, żeby można było oznaczyć groby, żeby potomkowie znali miejsca, w które mogą pojechać, gdzie mogą zapalić znicz". O rodzinie z kresów, którą dotknęły rozpoczęte już we wrześniu 1939 roku, ukraińskie pogromy opowiada reportaż Małgorzaty Furgi pod tytułem "Ocalona rodzinna historia". Przez lata była ona przekazywana jedynie ustnie. Dopiero niedawno jedna z prawnuczek postanowiła tę historię zapisać.

Wciąż brakuje krwi

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Na co dzień możemy o tym zapominać, ale dzięki niej ratuje się życie. Krwi - bo o niej mowa - szczególnie brakuje w okresie wakacyjnym. O jej oddawanie apelują Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W przypadku Szczecina szczególnie potrzebna jest krew grupy B RhD-. Stan jest tu bardzo niski. Nieco więcej, ale wciąż mało jest też tej z grup 0 RhD-, A RhD+ oraz B RhD+. Aby uzmysłowić jak bardzo krew jest ważna pokażmy to na przykładzie: przy przeszczepie wątroby czy innego organu potrzeba jej kilkanaście, a nawet 20 jednostek. Co ważne nie sposób wyprodukować tego jakby nie patrzeć leku. Niektórych nie trzeba przekonywać, żeby oddawali krew, ale są też nieprzekonani.
1234567

FOTOGALERIA

Yellow boxy na szczecińskich skrzyżowaniach
50 rocznica lądowania człowieka na Księżycu
Od października niższy PIT
„Dębowe serce świętego Ottona" - reportaż Małgorzaty Frymus
Legia Akademicka szkoli się w jednostkach WP
Ursula von der Leyen nową szefową Komisji Europejskiej
"Zatrzymać chwilę" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
"Zatrzymać chwilę" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
"Zatrzymać chwilę" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
"Zatrzymać chwilę" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.