Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór
Fot. Paweł Sip [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Paweł Sip [Radio Szczecin/Archiwum]
Wprowadzenie zasady pierwszeństwa polskiej żywności przed importowaną, umożliwienie rolnikom bezpośredniej sprzedaży na targowiskach, zaniechanie poboru podatków, zawieszenie spłat kredytów oraz wstrzymanie egzekucji komorniczych to niektóre propozycje „Rolniczej Mapy Drogowej” przygotowanej przez Solidarność Rolników Indywidualnych. Czy „Mapa” zapewni Polsce bezpieczeństwo żywnościowe w okresie pandemii? Prezydent Andrzej Duda zaproponował plan wsparcia rolników w ramach Tarczy Antykryzysowej. Wśród rozwiązań jest m.in. zwolnienie ze składek KRUS na kwartał. Będzie to analogiczne rozwiązanie do zniesienia składek ZUS na trzy miesiące dla mikro-przedsiębiorców, którzy zatrudniają do 9 osób oraz których przychody spadły o 50 proc. w odniesieniu do lutego br. Tymczasem rolnicy apelują o dodatkowe rozwiązania prawne i finansowe, które pomogą w czasie kryzysu, wywołanym przez epidemię. Swoje propozycje przekazał Edward Kosmal, Przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Rolnicza Mapa Drogowa – to dokument, który zawiera projekt zmian systemowych w szerszej perspektywie dla polskiego rolnictwa. W związku z obostrzeniami sanitarnymi i walką z koronawirusem w sklepach można odnotować wzrost cen żywności, co nie przekłada się zarobki rolników. Jedynym pozytywnym skutkiem koronawirusa jest spadek cen paliwa. Czy w dobie kryzysu jest szansa na to, by duże sieci handlowe korzystały w większej mierze z produktów wytwarzanych na rynku lokalnym przez rolników?
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Od północy osoby, które będą przekraczały polską granice będą poddane rygorowi dwutygodniowej kwarantanny. Od czwartku obowiązują nowe przepisy. Jak mówił minister spraw wewnętrznych i administracji – Polska zaostrza rygory sanitarne. Dodał, że nie można dopuścić, żeby obywatele przyjeżdżający do Polski zwłaszcza z krajów, gdzie ten poziom zakażeń jest wyższy, niż w naszym kraju, mogli swobodnie przepływać przez granice. Szef MSWiA powiedział, że ograniczenie nie dotyczy transportu towarów. Nowe obostrzenia to problem dla wielu osób, szczególnie w naszym regionie.
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Pandemia koronawirusa sprawiła, że w bardzo trudnej sytuacji znalazły się małe kluby sportowe, które nie zdążyły wznowić rozgrywek. W środowisku nie brakuje głosów, że jeśli wkrótce sytuacja się nie unormuje, drużynom zacznie grozić bankructwo. Co z kontraktami zawodników, którzy nie trenują i nie rozgrywają ligowych spotkań. Jak kryzysowa sytuacja odbije się na budżetach klubów, ale również ich sponsorów?
Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-3144063 (domena publiczna)
Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-3144063 (domena publiczna)
Bez tradycyjnego obrzędu obmycia nóg w Wielki Czwartek i święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. W Wigilię Paschalną oraz w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego księża nie będą mogli używać wody święconej. Tegoroczne święta wielkanocne będą inne niż do tej pory. Konferencja Episkopatu Polski wydała specjalne zalecenia dla biskupów. Co jeszcze się zmieni?
Fot. www.pixabay.com/photo-2205580 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2205580 (domena publiczna)
Od wtorku nawet jeżeli ktoś popadł w długi, bo zachowywał się nieodpowiedzialnie, ale nie robił tego celowo, będzie mógł się oddłużyć. Czy nowe regulacje przyniosą gwałtowny wzrost liczby upadłości, także w kontekście pandemii?
Fot. pixabay.com / coyot (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / coyot (CC0 domena publiczna)
„Zostańmy w domu” to najważniejsze przesłanie ostatnich dni. Jak ograniczenie bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi wpływa na relacje społeczne, kondycję psychiczną oraz nasze życie duchowe?
źródło: https://www.facebook.com/AkademiaFSM
źródło: https://www.facebook.com/AkademiaFSM
Gdy uczniowie nie mogą korzystać z zajęć pozalekcyjnych naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzi bezpłatna Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Młodzież przedstawia autorski projekt lokalny, a nagrodą jest stypendium i możliwość realizacji najlepszych pomysłów na rzecz lokalnej społeczności. Kto skorzysta z tej szansy?
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Szkoły nie pracują, a lekcje odbywają się zdalnie. Nauczyciele mogą prowadzić zajęcia przez Skype'a, Facebooka, korzystać z platform do nauki lub poprosić uczniów o korzystanie z treści umieszczonych w Internecie. Jak realizować podstawę programową poprzez nauczanie zdalne. Jak to rozwiązanie oceniają uczniowie, rodzice i pedagodzy?
źródło: https://www.uefa.com/uefaeuro-2020/
źródło: https://www.uefa.com/uefaeuro-2020/
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zostały przeniesione na 2021 rok. Ze względu na pandemię koronawirusa turniej o mistrzostwo Europy, w którym zagwarantowany udział ma także reprezentacja Polski zostanie rozegrany latem 2021 roku. Tymczasem - po wideokonferencji z udziałem przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i międzynarodowych związków sportowych nie podjęto decyzji o zmianie terminu tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio Najważniejsza sportowa impreza czterolecia zaplanowana jest w dniach 24 lipca - 9 sierpnia.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Korek do Kołbaskowa po stronie niemieckiej. Fot. Maciej Undro
Korek do Kołbaskowa po stronie niemieckiej. Fot. Maciej Undro
Poprawia się drożność na najbardziej obleganych przejściach granicznych. Według danych Straży Granicznej – na przejściu granicznym w Kołbaskowie na przejazd z Niemiec do Polski trzeba czekać około 8 godzin. Jeszcze wczoraj ciężarówki musiały stać ponad dobę. To między innymi dzięki nowemu rozporządzeniu ministra zdrowia. Dotyczy ono zmian przy wypełnianiu kart lokalizacyjnych na granicach. Rozporządzenie zdjęło z osób pracujących w Niemczech i w Czechach obowiązek wypełniania kart lokalizacyjnych.

Pandemia koronawirusa uruchomiła pokłady dobra. Polacy organizują miedzy innymi dowożenie posiłków dla personelu szpitali oraz służb dbających o nasze bezpieczeństwo. Ruszyło także wsparcie dla kierowców stojących w korkach na granicy. Jest także aplikacja dzięki, której osoby starsze mogą liczyć na pomoc ze strony sąsiadów i wolontariuszy.
1 mln zł przekazał Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście na walkę z koronawirusem. Pieniądze trafią do trzech zachodniopomorskich szpitali – dwóch w Szczecinie - zakaźnego przy Arkońskiej i do szpitala klinicznego przy Unii Lubelskiej oraz do koszalińskiego Szpitala Wojewódzkiego - informuje rzeczniczka Zarządu Morskich Portów – Monika Woźniak Lewandowska.
Wcześniej do pomocy szpitalom, zakładom opieki zdrowotnej i służbom sanitarnym włączyła się Grupa Azoty. Każda ze spółek przekaże po 750 tys. zł w formie darowizny pieniężnej i rzeczowej. . Zarządy i Rady Nadzorcze spółek Grupy Azoty S.A. - Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Zakłady Chemiczne Police S.A. i Zakłady Azotowe „PUŁAWY” S.A. podjęły już stosowne uchwały. Fundusze zostaną przekazane m.in. specjalistyczny sprzęt medyczny, lekarstwa i środki higieniczne.
1234567