Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Oświadczenie Przewodniczącego Episkopatu Polski – polski kościół jest zohydzany

Arcybiskup Stanisław Gądecki. Fot. twitter.com/EpiskopatNews
Arcybiskup Stanisław Gądecki. Fot. twitter.com/EpiskopatNews
Przewodniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki alarmuje, że środowiska niechętne kościołowi katolickiemu "próbują zohydzić chrześcijaństwo i kościół". Jego zdaniem "ma to na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu". Arcybiskup Gądecki przypomina jednakże, iż Kościół w Polsce jest nierozerwalnie związany z naszą historią i tożsamością.

Metropolita poznański przywołuje w swoim oświadczeniu przypadki fizycznych napaści na duchownych, profanacji wizerunków i miejsc drogich katolikom, a nawet akty bluźnierstwa.
Odpowiedzią hierarchów i wiernych na te wydarzenia ma być publiczne przebłaganie Boga za popełnione świętokradztwa poprzez odśpiewanie suplikacji "Święty Boże, święty mocny" podczas każdej mszy św. w najbliższą niedzielę.

W ostatnim czasie doszło do zdarzeń, które były albo fizyczną napaścią na osobę duchowną, jak w przypadku księdza Ireneusza Bakalarczyka, albo aktami wandalizmu, ale też happeningów i manifestacji, w których wykorzystywano wizerunki Matki Boskiej lub też elementy mszy świętej, co hierarcha uznał za profanacje lub bluźnierstwo.

Bądź bezpieczny – pilnuj telefonu

Smartfon. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Smartfon. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W dzisiejszych czasach bez telefonu jak bez ręki. Możemy w nim przeglądać na bieżąco ulubione portale społecznościowe, robić zdjęcia i filmy, zapłacić za zakupy, usługi lub przejazd komunikacją miejską i koleją. Zapisujemy w nim ważne daty, numery telefonów i adresy znajomych, prowadzimy dyskusje, załatwiamy służbowe sprawy. Możemy się nim też wylegitymować, korzystając z aplikacji mObywatel.

Z wygody, a jeszcze częściej z lenistwa trzymamy w nim całe swoje życie. Toteż trudno się dziwić, że zgubienie telefonu to dziś prawdziwy problem. Nie tylko możemy stracić dane nasze i postronnych osób, ale poważnie utrudnić życie sobie i innym – ostrzegają specjaliści z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. I dodają: pilnujmy ich na co dzień, ale w czasie wakacji szczególnie.

Morderca 10-latki aresztowany. Grozi mu dożywocie

Młody mężczyzna, który zamordował 10-letnią Kristinę został we wtorek aresztowany na trzy miesiące. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Młody mężczyzna, który zamordował 10-letnią Kristinę został we wtorek aresztowany na trzy miesiące. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
To śledztwo obserwuje cała Polska. Młody mężczyzna, który zamordował 10-letnią Kristinę został we wtorek aresztowany na trzy miesiące. Prokuratura postawiła mu zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji, zasługującej na szczególne potępienie, podżegania do zabójstwa oraz znieważenia zwłok. 22-latkowi grozi dożywocie bez prawa do wcześniejszego zwolnienia.

Dziewczynka nie wróciła ze szkoły w ubiegły czwartek. Jej ciało z licznymi ranami kłutymi znaleziono w lesie, kilka kilometrów od wsi, w której mieszkała. Sprawca, 22-letni mężczyzna, został zatrzymany w niedzielę. Wobec przedstawionych mu dowodów przyznał się do winy. Do ujęcia go przyczyniła się osoba, która poinformowała policję, że mężczyzna szukał kogoś, kto pomógłby mu w popełnieniu zbrodni. Nie znalazłszy nikogo – zamordował dziewczynkę sam, ale pozostawił ślady, które miały wskazywać na seksualne podłoże napaści.

Mieszkańcy wsi Mrowiny są wstrząśnięci. Jak podkreślają, ich wieś to spokojne miejsce, gdzie wszyscy się znają. Teraz jednak boją się o swoje dzieci. Dla sprawcy żądają najwyższego wymiaru kary.

Plener literacki „Odkryj książkę na nowo”

Plener Literacki na szczecińskich Jasnych Błoniach w 2016 roku. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Plener Literacki na szczecińskich Jasnych Błoniach w 2016 roku. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych, komiksów czy poradników. W piątek na Łasztowni startuje ósmy Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”. Do 16 czerwca na miłośników czytania czekać będzie blisko 40 autorów, bogata oferta ponad 40 wystawców i liczne atrakcje dla dzieci! Wśród gości wydarzenia jest językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, Jakub Ćwiek – autor, stand-uper i scenarzysta, Magda Stachula – autorka thrillerów, Jacek Fedorowicz – autor, aktor i satyryk oraz Roman Czejarek - dziennikarz, autor serii książek o tajemnicach Szczecina.

Zachodniopomorskie uczelnie w Rankingu "Perspektyw"

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Uniwersytet Warszawski, tuż za nim Uniwersytet Jagielloński, na trzecim miejscu Politechnika Warszawska. Z kolei Akademia Leona Koźmińskiego po raz 20. najlepsza wśród uczelni niepublicznych - to wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019. Zgodnie z nim w naszym regionie najlepszą uczelnią jest Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. W zestawieniu ogólnopolskim zajmuje jednak dopiero 18. miejsce. Nie można nie powiedzieć za to o tym, że w porównaniu do poprzedniego roku PUM zaliczył spory awans, bo aż o 8 miejsc. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny znalazł się natomiast na 31. pozycji, a rok temu był na 40. Poza tym Uniwersytet Szczeciński zajął 48. miejsce. W drugiej 50 jest Politechnika Koszalińska oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Pomnik Prezydenta Zaremby

Piotr Zaremba (po prawej) i Leonard Borkowicz (kadr z filmu Andrzeja Androchowicza pt. „Pełnomocnik rządu”). źródło: wikipedia.org/wiki/Piotr_Zaremba.
Piotr Zaremba (po prawej) i Leonard Borkowicz (kadr z filmu Andrzeja Androchowicza pt. „Pełnomocnik rządu”). źródło: wikipedia.org/wiki/Piotr_Zaremba.
Powstał społeczny komitet budowy pomnika pierwszego prezydenta polskiego Szczecina Piotra Zaremby. Komitet chce zebrać pieniądze na pomnik i odsłonić go 5 lipca 2020 roku w 75. rocznicę przejęcia miasta przez administrację Polską. Zbigniew Puchalski jeden z pomysłodawców budowy pomnika zwraca uwagę na wielką rolę Piotra Zaremby podczas zabiegów o powołanie Uniwersytetu Szczecińskiego, Zaremba był tez rektorem Politechniki Szczecińskiej. Jego osoba budzi pewne kontrowersje – chociażby z tego tytułu, że był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, ale nie tylko. Komitet budowy pomnika tworzą profesorowie szczecińskich uczelni oraz dziennikarze. W składzie komitetu nie ma natomiast przedstawicieli rodziny pierwszego prezydenta, ponieważ jak poinformowali - niezręcznie im zabiegać o pomnik dla ojca i dziadka.

Tropiki niebezpieczne dla zdrowia

Republika Dominikany. Fot. pixabay.com / DEZALB (CC0 domena publiczna)
Republika Dominikany. Fot. pixabay.com / DEZALB (CC0 domena publiczna)
Chory na cholerę hinduski marynarz leży na oddziale zakaźnym szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie – potwierdził sanepid. Mężczyzna trafił tam ze Świnoujścia w ubiegły poniedziałek. Prawo w Polsce przewiduje, że chorzy na cholerę są obowiązkowo hospitalizowani, a osoby, które miały z nimi styczność są objęte kwarantanną.

Przypadki zakażenia przecinkowcem cholery występują stosunkowo rzadko. W Polsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat pojawiły się zaledwie kilka razy - zawsze u osób, które wracały z Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej czy Azji.

Dawniej zachorowania na choroby przywożone z tropików dotyczyły głównie marynarzy, rybaków, podróżników. Teraz na egzotyczne wakacje może wyjechać praktycznie każdy, bo stały się one bardziej dostępne finansowo. To oznacza również, iż wyjeżdżający powinni pomyśleć o ewentualnych niebezpieczeństwach, z jakimi wiążą się podróże w tropiki.

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Białym Domu

Prezydent Andrzej Duda i Donald Trump. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP twitter.com/prezydentpl
Prezydent Andrzej Duda i Donald Trump. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP twitter.com/prezydentpl
Umowa o "trwałej obecności" amerykańskich żołnierzy w Polsce to najważniejszy efekt wizyty prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych. W środę wieczorem czasu polskiego Andrzej Duda i Donald Trump podpisali porozumienie, w myśl którego Amerykanie zwiększą swoje militarne zaangażowanie w naszym kraju.

Porozumienie było negocjowane od kilku miesięcy i dotyczyło kilku kwestii: finansowego wkładu Polski w przedsięwzięcie zwane popularnie "Fort Trump”, skali zaangażowania Amerykanów oraz ewentualnego zakupu uzbrojenia w Stanach Zjednoczonych - między innymi myśliwców F-35.

Umowa przewiduje, że Polska zainwestuje w budowę infrastruktury wojskowej, takiej jak poligony czy magazyny uzbrojenia, oraz w przyszłości będzie pokrywać koszty mediów, z których będą korzystać amerykańscy żołnierze. Amerykanie natomiast zwiększą swój kontyngent w Polsce o nieco ponad tysiąc żołnierzy. Docelowo ma ich być w naszym kraju sześć tysięcy.

Dni Morza bez żaglowców na Wałach Chrobrego

Nabrzeże u stóp Wałów Chrobrego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Nabrzeże u stóp Wałów Chrobrego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Jeden z najpiękniejszych szkoleniowych żaglowców świata, hiszpański szkuner "Juan Sebastian de Elcano" zacumował przy Nabrzeżu Bułgarskim w Szczecinie. Będzie gwiazdą pierwszej wielkości podczas rozpoczynających się w piątek Dni Morza. Przed szczecinianami i przyjezdnymi kilka dni zabaw i atrakcji.

Dni Morza budzą emocje od lat. Jedni się nimi zachwycają, inni je krytykują. W tym roku jednak, na kilka tygodni przed imprezą pojawiły się dodatkowe komplikacje - spór między miastem a właścicielem nabrzeża przy Wałach Chrobrego o koszt wynajęcia go na czas trwania Dni Morza.

To już kolejna odsłona konfliktu między udziałowcami spółki Polsteam Żegluga Szczecińska. 49 procent ma w niej miasto, 51 procent Polska Żegluga Morska. Udziałowcy nie są w stanie porozumieć się w sprawie remontu reprezentacyjnego nabrzeża u stóp Wałów Chrobrego. Miasto chciało je nawet przejąć od przedsiębiorstwa, ale bez efektu. Spór będzie musiał rozstrzygnąć sąd.

Zerowy PIT dla młodych i obniżenie podatku do 17 proc.

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie nowego progu podatkowego, podwojenie kosztów uzyskania przychodów oraz zerową stawkę PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia. Według zapowiedzi zerowy PIT dla podatników poniżej 26 lat wejdzie w życie od 1 października, obniżony PIT - z 18 do 17 proc. i wyższe koszty uzyskania przychodów od 2020 r. Według szacunków Ministerstwa Finansów, z ulgi zero PIT skorzysta ok. 1,5 mln pracowników.
1234567

FOTOGALERIA

Oświadczenie Przewodniczącego Episkopatu Polski – polski kościół jest zohydzany
Bądź bezpieczny – pilnuj telefonu
Morderca 10-latki aresztowany. Grozi mu dożywocie
"Niegrzeczni chłopcy z Ryszewka" - reportaż Małgorzaty Furgi
"Niegrzeczni chłopcy z Ryszewka" - reportaż Małgorzaty Furgi
Małgorzata Furga z Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską
Plener literacki „Odkryj książkę na nowo”
Zachodniopomorskie uczelnie w Rankingu "Perspektyw"
Pomnik Prezydenta Zaremby
"Droga do szczęścia" reportaż Izabeli Patek
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.