Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Archiwum PRSz.
Fot. Archiwum PRSz.
Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów.
Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i obowiązuje od 2019 roku, zaś przepisy weszły w życie w 2021r.
Kogo obowiązuje ustawa? - m.in. sektor publiczny, który winien zapewnić w instytucjach publicznych dostępność architektoniczną, cyfrową, dostępność informacyjno-komunikacyjną.

Część NGO uważa, że ich ten problem nie dotyczy - bo nie mają takich odbiorców swoich działań. Jednak w praktyce może się okazać, że do tej pory osoby ze szczególnymi potrzebami nie korzystały z usług NGO, bo nie miały takiej możliwości, a nie dlatego, że nie były zainteresowane. Szacuje się, że w społeczeństwie osoby ze szczególnymi potrzebami stanowią około 30%, a osoby z niepełnosprawnością, które są najważniejsza częścią tej grupy stanowią około12% ogółu społeczeństwa. Oznacza to, że blisko co ósmy uczestnik działań realizowanych przez NGO może mieć trudności w ich udziale.

Warto zaznaczyć, że jednym z warunków otrzymania obecnie dotacji miejskiej jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami.

Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń projektów?

Rozmawiają z nami :
Iwona Żukiert – prezes Zachodniopomorskiego Forum Organizacji Społecznych w Szczecinie , koordynator projektu „ Dostępne NGO na Pomorzu
Zachodnim

Ewa Wiśniewska
wiceprezes Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni im. Piotra Karlińskiego w Szczecinie

Paweł Szczyrski – koordynator ds. Dostępności w Urzędzie Miasta Szczecin
Jednym z warunków otrzymania dotacji miejskiej jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń i projektów?
 

Zobacz także

2024-04-24, godz. 16:30 Pracownicy hospicjów też potrzebują wsparcia Praca w hospicjum to niesienie pomocy, obdarowywanie empatią, życzliwością i troską. Brzmi pięknie. Ale to zaledwie pół prawdy. Praca w hospicjum to również… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Spartakiada Klas Mundurowych Już jutro odbędzie się Spartakiada Klas Mundurowych. Czy chodzi tylko o rozwijanie sprawności fizycznej uczniów, a może również o kształtowanie wartości… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Zmiany na rynku pracy Kilka dużych firm ze Szczecina i regionu zapowiedziało grupowe zwolnienia swoich pracowników. Zagrożone są branże IT i motoryzacyjna. Czy to czas na przebranżowienie?… » więcej 2024-04-23, godz. 20:13 Turniej polskich tańców ludowych w Szczecinie Czy polka, kujawiak, mazur czy krakowiak to tańce, które mogą być atrakcyjne dla młodych ludzi? W piątek i sobotę (26-27 kwietnia) w Szczecinie odbędzie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:13 Małe szczupaki trafiły do Odry Trwa akcja zarybiania Odry. Trwa też wielkie sprzątanie rzeki z udziałem 20 tysięcy osób z Czech, Polski i Niemiec. Jakie jest jej stan? Czy po katastrofie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:12 Działaczka Solidarności uhonorowana Dziś w Szczecinie została odsłonięta tablica upamiętniająca Janinę Trojanowską. Kto zna tę postać? I dlaczego powinna być pamiętana? W naszej historii… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych Na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol – uważa szefowa Ministerstwa Zdrowia. Izabela Leszczyna potwierdza, że resort pracuje nad wprowadzeniem… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Krajobraz powyborczy Za nami druga tura wyborów samorządowych. Nowi burmistrzowie albo wójtowie będą rządzić w między innymi Policach, Dobrej, Gryfinie, Barlinku, Trzebiatowie… » więcej 2024-04-22, godz. 14:08 Jest nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy Po wielomiesięcznym impasie Izba Reprezentantów USA przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości ponad 60 mld dolarów. Dlaczego pomoc została odblokowana… » więcej 2024-04-18, godz. 17:41 Ciężki czas dla pszczół Wiosenne przymrozki nie służą pszczołom. Nie mogą zbierać pyłku i nekaru, ani pić zbyt zimnej wody. Co kondycja tych pożytecznych owadów mówi o naszym… » więcej
1011121314