Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Archiwum PRSz.
Fot. Archiwum PRSz.
Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów.
Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i obowiązuje od 2019 roku, zaś przepisy weszły w życie w 2021r.
Kogo obowiązuje ustawa? - m.in. sektor publiczny, który winien zapewnić w instytucjach publicznych dostępność architektoniczną, cyfrową, dostępność informacyjno-komunikacyjną.

Część NGO uważa, że ich ten problem nie dotyczy - bo nie mają takich odbiorców swoich działań. Jednak w praktyce może się okazać, że do tej pory osoby ze szczególnymi potrzebami nie korzystały z usług NGO, bo nie miały takiej możliwości, a nie dlatego, że nie były zainteresowane. Szacuje się, że w społeczeństwie osoby ze szczególnymi potrzebami stanowią około 30%, a osoby z niepełnosprawnością, które są najważniejsza częścią tej grupy stanowią około12% ogółu społeczeństwa. Oznacza to, że blisko co ósmy uczestnik działań realizowanych przez NGO może mieć trudności w ich udziale.

Warto zaznaczyć, że jednym z warunków otrzymania obecnie dotacji miejskiej jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami.

Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń projektów?

Rozmawiają z nami :
Iwona Żukiert – prezes Zachodniopomorskiego Forum Organizacji Społecznych w Szczecinie , koordynator projektu „ Dostępne NGO na Pomorzu
Zachodnim

Ewa Wiśniewska
wiceprezes Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni im. Piotra Karlińskiego w Szczecinie

Paweł Szczyrski – koordynator ds. Dostępności w Urzędzie Miasta Szczecin
Jednym z warunków otrzymania dotacji miejskiej jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń i projektów?
 

Zobacz także

2024-05-16, godz. 19:38 Śp. Andrzej Kreft patronem mostu na Regalicy Od dziś patronem nowego mostu kolejowego nad Regalicą jest dr inż. Andrzej Kreft, wieloletni dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Czym dla Szczecina… » więcej 2024-05-16, godz. 19:37 Zamach na premiera Słowacji. Przyczyny i skutki Zamach na premiera Słowacji Roberta Fico skłania do postawienia pytań o zachowanie oficerów ochrony, sytuację w tym kraju i państwach Unii w kontekście… » więcej 2024-05-15, godz. 13:48 Rock opera w Goleniowie Goleniów szykuje się do największego spektaklu w historii miasta. Na scenie wystąpi ponad 300 mieszkańców tego miasta i artyści z Polski i Europy w elektryzującym… » więcej 2024-05-15, godz. 13:30 Rocznica bitwy o Monte Cassino 18 maja 1944 roku polscy żołnierze z II Korpusu Polskiego zawiesili polska flagę na ruinach klasztoru na Monte Cassino. W Szczecinie w 80 .rocznicę bitwy na… » więcej 2024-05-15, godz. 13:25 Sytuacja w Gruzji Gruzja od 30 lat się stara zbliżyć do Unii Europejskiej, kraj jest bliżej Unii niż kiedykolwiek wcześniej. Czy jednak obecny, prorosyjski rząd sprawi, że… » więcej 2024-05-14, godz. 19:32 Polki chcą rodzić w godnych warunkach Rozpoczął się Tydzień Godnego Porodu. W całej Polsce obywa się szereg bezpłatnych spotkań edukacyjnych. Czy w naszym kraju kobiety rodzą w godnych wa… » więcej 2024-05-14, godz. 19:31 Eurowizja - coraz więcej kontrowersji i skandali Nie gasną komentarze po Konkursie Piosenki Eurowizja 2024. W najmniejszym stopniu dotyczą spraw muzycznych. Jaki jest ten festiwal? W którą stronę zmierz… » więcej 2024-05-14, godz. 19:31 Seria pożarów w Polsce. Czy to przypadek? W ciągu ostatnich dni doszło w Polsce do kilku pożarów. Czy to przypadek? Takie pytanie pojawia się w związku z ostrzeżeniami NATO o możliwości pojawienia… » więcej 2024-05-13, godz. 13:41 Porządkują wieżę Quistorpa Setki elementów zburzonej wieży Quistorpa odnaleźli wokół ruin tego zabytku wolontariusze podczas sobotniej akcji w Lesie Arkońskim. To początek porządkowania… » więcej 2024-05-13, godz. 13:41 Będzie Komisja ds. Badania Wpływów Rosyjskich? Po ucieczce byłego sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem wraca sprawa powołania Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów… » więcej
12345