Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Archiwum PRSz.
Fot. Archiwum PRSz.
Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów.
Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i obowiązuje od 2019 roku, zaś przepisy weszły w życie w 2021r.
Kogo obowiązuje ustawa? - m.in. sektor publiczny, który winien zapewnić w instytucjach publicznych dostępność architektoniczną, cyfrową, dostępność informacyjno-komunikacyjną.

Część NGO uważa, że ich ten problem nie dotyczy - bo nie mają takich odbiorców swoich działań. Jednak w praktyce może się okazać, że do tej pory osoby ze szczególnymi potrzebami nie korzystały z usług NGO, bo nie miały takiej możliwości, a nie dlatego, że nie były zainteresowane. Szacuje się, że w społeczeństwie osoby ze szczególnymi potrzebami stanowią około 30%, a osoby z niepełnosprawnością, które są najważniejsza częścią tej grupy stanowią około12% ogółu społeczeństwa. Oznacza to, że blisko co ósmy uczestnik działań realizowanych przez NGO może mieć trudności w ich udziale.

Warto zaznaczyć, że jednym z warunków otrzymania obecnie dotacji miejskiej jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami.

Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń projektów?

Rozmawiają z nami :
Iwona Żukiert – prezes Zachodniopomorskiego Forum Organizacji Społecznych w Szczecinie , koordynator projektu „ Dostępne NGO na Pomorzu
Zachodnim

Ewa Wiśniewska
wiceprezes Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni im. Piotra Karlińskiego w Szczecinie

Paweł Szczyrski – koordynator ds. Dostępności w Urzędzie Miasta Szczecin
Jednym z warunków otrzymania dotacji miejskiej jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń i projektów?
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej
12345