Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Polskie społeczeństwo się starzeje. Żyjemy wprawdzie coraz dłużej i często w lepszej kondycji niż nasi dziadkowie, ale też pojawiają się problemy, z którymi nasi przodkowie często nie musieli się mierzyć. Tym problemem jest samotna starość. Coraz mniej jest wielopokoleniowych rodzin, gdzie seniorzy mogą w spokoju dożyć dni swoich. Rodziny są coraz mniej liczne i do tego rozproszone nie tylko po kraju, ale wręcz po świecie.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli – obecnie w Polsce żyje około dwóch milionów osób, niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Są wśród nich niepełnosprawni, obłożnie chorzy i właśnie samotni seniorzy. Z badania wynika jednak, że w co piątej gminie nie otrzymują oni żadnej pomocy ze strony ośrodków pomocy społecznej. W 2016 roku, czyli w badanym okresie – prawie 95 tysięcy seniorów – czyli tylko 1 procent osób powyżej 60 roku życia, był objęty opieką domową.

W naszym województwie na tle kraju jest nieźle. W okresie badanym przez NIK tylko 9 gmin, na 114 nie otaczało seniorów opieką domową. Te, które to robią, borykają się z wieloma trudnościami. Jak nam powiedziała Józefa Warężak, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju, można byłoby zrobić więcej, gdyby do dyspozycji było więcej pieniędzy i ludzi. I zazdrości większym miastom, gdzie jest lepszy dostęp do specjalistów, choćby rehabilitantów, są też organizacje pozarządowe, które biorą na siebie część obowiązków.
Do rozmowy zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • dr Marta Giezek - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego w Szczecinie;
  • Mariola Krauze - firma Pomoc Opieka Pielęgnacja, świadcząca usługi na rzecz MOPR;
  • Shivan Fate - pełniący obowiązki zastępcy dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego;
  • ks. Maciej Szmuc - dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej;
  • Joanna Cichocka-Gula - wiceprezydent Sopotu.
 

Zobacz także

2018-09-18, godz. 22:08 Pierwszy komercyjny lot dookoła Księżyca Japoński miliarder i biznesmen Yusaku Maezawa, będzie pierwsza osobą, która komercyjnie odbędzie podróż dookoła Księżyca. Poleci w nią rakietą za… » więcej 2018-09-18, godz. 21:42 Zmiana dowództwa w szczecińskim korpusie NATO W miniony wtorek generał broni Sławomir Wojciechowski został nowym dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w Szczecinie. Blisko 400-osobowy… » więcej 2018-09-18, godz. 21:23 Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie To pierwsza wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu za kadencji Donalda Trumpa. Polski prezydent spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie… » więcej 2018-09-17, godz. 21:25 Podpisano umowę na budowę tunelu w Świnoujściu Za cztery lata, jeśli nic się nie wydarzy - kierowcy pojadą do Świnoujścia tunelem. W poniedziałek, w obecności członków rządu z premierem Mateuszem… » więcej 2018-09-17, godz. 21:30 79. rocznica napaści Rosji na Polskę 79 lat temu, 17 września 1939 roku - Armia Czerwona wkroczyła do Polski, walczącej z hitlerowskim najeźdźcą. Złamała w ten sposób obowiązujący między… » więcej 2018-09-13, godz. 21:25 Problem z blokującą komunikacje miejską "Panią Balbiną" Kobieta znana z paraliżowania komunikacji miejskiej w Szczecinie, w mediach społecznościowych nazwana "Panią Balbiną", może stanąć przed sądem. We wtorek… » więcej 2018-09-13, godz. 21:30 Turyści na pograniczu Zalew Szczeciński, Puszcza Wkrzańska, czy Międzynarodowy Park Doliny Dolnej Odry – pięknych miejsc po obu stronach polsko-niemieckiej granicy mamy pod dostatkiem… » więcej 2018-09-13, godz. 21:35 70-lecie V LO Agata Kulesza Monika Szwaja, Łona – czyli raper Adam Zieliński, Roman Czejarek, Marcin Matkowski, czy obecny Prezydent Szczecina i jeden z pretendentów do… » więcej 2018-09-12, godz. 21:59 Rzeka starych diesli płynie do Polski 100 miliardów złotych w ciągu 10 lat chce wydać na rządowy program „Czyste powietrze” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Fundusz będzie udzielał… » więcej 2018-09-12, godz. 21:39 500 plus także dla emerytów? Krążący od przynajmniej ubiegłego roku pomysł „trzynastej” emerytury odżył w ostatnich dniach po wypowiedziach dwóch prominentnych przedstawicieli… » więcej
163164165166167