Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
Grupa teatralna Gliptykos na scenie. Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin].
Grupa teatralna Gliptykos na scenie. Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin].
... i grupa teatralna Gliptykos poza sceną. Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin].
... i grupa teatralna Gliptykos poza sceną. Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin].
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej o reportażu
Grupa teatralna Gliptykos zawiązała się spontanicznie w październiku 2010 r. Zespół tworzą pracownicy kultury i oświaty, szefowie gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele władz samorządowych, środowisk prawniczych, służby zdrowia, przedsiębiorcy.
Nazwę grupy zaczerpnięto od greckich słów: glifo (rzeźbić) i gliptykos (rzeźbiarski). Związane są one ze sztuką rzeźbienia szlachetnych kamieni. Nie bez powodu, bowiem artystów gryfińskiego teatru porównuje się do drogocennych klejnotów - są ambasadorami miasta. Twórczynią i dobrym duchem teatru jest Maria Piznal, która - jak mówią aktorzy - sprawia, że chce się grać i pomagać potrzebującym. Warto podkreślić, że Grupa Teatralna Gliptykos, obok działalności artystycznej, prowadzi akcje dobroczynne na rzecz społeczności lokalnej. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Gliptykos z Gryfina".

Zobacz także

2019-09-10, godz. 09:53 "Czy ja tu żyję,czy ja tu pracuję?" - reportaż Anny Kolmer W Polsce 78 tys. dzieci jest pozbawionych opieki rodzicielskiej, a 1.5 mln żyje w biedzie. Obecnie organizacja pozarządowa SOS Wioski Dziecięce opiekuje się… » więcej 2019-09-04, godz. 12:33 "Miastowi śpiewają na ludowo" - reportaż Małgorzaty Furgi "Dwa serduszka, cztery oczy”, "Czerwone jabłuszko" oraz wiele, wiele innych ludowych pieśni czasami znamy z rodzinnego domu. Niestety niezbyt często potrafimy… » więcej 2019-09-03, godz. 12:04 "Pierwsze dni wojny - wspomnienia dzieci" - reportaż Małgorzaty Furgi Dzieci inaczej niż dorośli zapamiętują trudne czasy w życiu rodziny. I tak we wrześniu 1939 roku jedne z nich były na tyle duże, że zarejestrowały początek… » więcej 2019-08-31, godz. 14:51 "Konsul" - słuchowisko Magdaleny Wleklik. Premiera 01.09, godz. 13.05 Ogarnięta II WŚ Europa, walka wojsk i wywiadów. Polską placówką dyplomatyczną w Stambule kieruje dyplomata, adwokat Jerzy Kurcyusz, późniejszy obrońca… » więcej 2019-08-27, godz. 10:22 "Niech fale niosą jego pieśń" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Mało kto, tak pięknie umiał opowiadać o morzu, potrzebie pływania, tęsknocie i pokorze którą trzeba mieć wobec żywiołu. Przez lata jako praktyk, ale… » więcej 2019-08-22, godz. 11:52 "Akcja śmierdzący łosoś" - reportaż Anny Kolmer Firma MOWI (do niedawna Morpol) chce wybudować w środku osiedla Skolwin zakład przetwórstwa rybnego, o nazwie Zakład Przetwórstwa Produktów Spożywczych… » więcej 2019-08-17, godz. 11:00 "Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie" Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Katarzyny Błaszczyk - książka nie… Gimnazjalistki, które prostytuują się w galeriach handlowych za drobne prezenty... Mężczyzna, który zostaje napadnięty i pobity, w wyniku czego traci pamięć… » więcej 2019-08-13, godz. 16:33 "Z Grechutą im do twarzy" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Świecie nasz, świecie nasz, Chcę być z Tobą w zmowie, Z blaskiem twym, siłą twą, Co mi dasz? Odpowiedz... Na to i wiele innych pytań wypływających… » więcej 2019-08-08, godz. 12:22 "Profilaktyka Pana Piotra" - reportaż Małgorzaty Furgi Rolnik Piotr Kamiński z Maszewskiej Inicjatywy Gospodarczej postanowił zorganizować badania cytologiczne dla pań po tym, jak jego żona Katarzyna wyleczyła… » więcej 2019-08-06, godz. 11:10 "To tylko 71 lat" - reportaż Anny Kolmer Wspomnienia pozwalają nam zachować pamięć o najbliższych, o tym co działo się w latach naszej młodości. Dzięki nim jesteśmy w stanie uczyć się na… » więcej
34567