Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. „Łupaszko” – major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. „Łupaszko” – major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Najpierw mieliśmy zmianę nazw niektórych ulic w związku z przepisami o dekomunizacji, teraz niektóre samorządy podejmują uchwały wbrew poprzednim decyzjom. Radni Żyrardowa zdecydowali o zmianie nazwy ulicy Generała Fieldorfa-Nila na tę, która obowiązywała przed "dekomunizacją" – czyli na ulicę Jedności Robotniczej. W Białymstoku zmieniono ulicę majora Zygmunta Szyndzielarza "Łupaszki" na Podlaską. Czy obaj patroni ulic są zbyt kontrowersyjni, czy górę wzięła bieżąca polityka? Czy próby przywrócenia pamięci żołnierzom antykomunistycznego podziemia są skazane na niepowodzenie? Czy brakuje nam wiedzy historycznej?
Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział, że generał August Emil Fieldorf "Nil" i major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" to bohaterowie, którym Polska zawdzięcza niepodległość. Na konferencji prasowej historyk odniósł się do zmian nazw ulic w Żyrardowie i Białymstoku.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr hab. Piotr Chrobak - politolog, Uniwersytet Szczeciński
  • Krzysztof Męciński - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie
  • Leszek Duklanowski - radny Szczecina, Prawo i Sprawiedliwość
  • Łukasz Warzecha - publicysta i dziennikarz "Do Rzeczy" i Polskiego Radia 24
  • Beata Rusinowska - przewodnicząca struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej w Żyrardowie
 

Zobacz także

2024-04-29, godz. 19:10 Partie polityczne kończą układać listy wyborcze do Europarlamentu Partie polityczne ogłaszają listy kandydatów w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego ugrupowania wystawiają na listach bardzo znane nazwiska… » więcej 2024-04-25, godz. 19:59 90. rocznica utworzenia polskiego harcerstwa w niemieckim Szczecinie W niemieckim Szczecinie, w 1934 roku, powstała Drużyna Harcerska „Gryf” utworzona przez nauczyciela Maksymiliana Golisza. 90 rocznica tego wydarzenia jest… » więcej 2024-04-25, godz. 19:58 Expose szefa MSZ w Sejmie Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej, zacieśnienie więzi z USA, Niemcy i Francja jako nasi najważniejsi partnerzy we Wspólnocie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:58 Coraz więcej niezaszczepionych dzieci W Polsce i krajach Europy rośnie liczba zachorowań na krztusiec oraz odrę. Choroby zakaźne wracają, bo coraz więcej osób nie wykonuje szczepień ochronnych… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Pracownicy hospicjów też potrzebują wsparcia Praca w hospicjum to niesienie pomocy, obdarowywanie empatią, życzliwością i troską. Brzmi pięknie. Ale to zaledwie pół prawdy. Praca w hospicjum to również… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Spartakiada Klas Mundurowych Już jutro odbędzie się Spartakiada Klas Mundurowych. Czy chodzi tylko o rozwijanie sprawności fizycznej uczniów, a może również o kształtowanie wartości… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Zmiany na rynku pracy Kilka dużych firm ze Szczecina i regionu zapowiedziało grupowe zwolnienia swoich pracowników. Zagrożone są branże IT i motoryzacyjna. Czy to czas na przebranżowienie?… » więcej 2024-04-23, godz. 20:13 Turniej polskich tańców ludowych w Szczecinie Czy polka, kujawiak, mazur czy krakowiak to tańce, które mogą być atrakcyjne dla młodych ludzi? W piątek i sobotę (26-27 kwietnia) w Szczecinie odbędzie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:13 Małe szczupaki trafiły do Odry Trwa akcja zarybiania Odry. Trwa też wielkie sprzątanie rzeki z udziałem 20 tysięcy osób z Czech, Polski i Niemiec. Jakie jest jej stan? Czy po katastrofie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:12 Działaczka Solidarności uhonorowana Dziś w Szczecinie została odsłonięta tablica upamiętniająca Janinę Trojanowską. Kto zna tę postać? I dlaczego powinna być pamiętana? W naszej historii… » więcej
12345