Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczegółowe dane 70 tysięcy osób: kandydatów na studia dzienne i zaoczne w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego znajdowały się w laptopie, ukradzionym pracownikowi uczelni. Członek komisji rekrutacyjnej przechowywał je tam nielegalnie – twierdzi szkoła.
Do kradzieży doszło na początku listopada. W połowie miesiąca natomiast ukradziono laptop pracownika firmy IT, obsługującej Dolnośląskie Centrum Onkologiczne we Wrocławiu. Na nim dla odmiany przechowywano dane 200 tysięcy pacjentów i pracowników szpitala. Ani w jednym, ani w drugim przypadku dane nie były zaszyfrowane.
Czym się skończą obie sprawy – jeszcze nie wiadomo. Zajęła się nimi Prokuratura, kontrole wszczął Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Jeśli sugerować się dotychczasową praktyką GIODO - obie instytucje muszą szykować się na duże wydatki i procesy sądowe.
We wrześniu urząd poinformował, że popularny sklep internetowy Morele.net musi zapłacić prawie 3 miliony zł kary za to, że niewystarczająco zabezpieczył bazę klientów. W rezultacie wyciekły dwa miliony danych osób, które korzystały z usług sklepu.
Ale wyciek danych to nie tylko kłopoty dla firm i instytucji. Także dla obywateli.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Paweł Juras - radca prawny
  • Marcin Skonieczny - członek zarządu Klastra IT, firma Dige.
  • Piotr Sudnik - ekspert ds. bezpieczeństwa i informacji szczecińskiej firmy NP2-Konsulting
  • dr Maciej Kawecki - dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, ekspert ds. ochrony danych osobowych


Zobacz także

2019-12-05, godz. 19:43 PISA 2018 – polscy uczniowie coraz wyżej Polscy 15-latkowie znaleźli się w pierwszej trójce w Europie i pierwszej dziesiątce na świecie w międzynarodowym badaniu PISA 2018. W tym największym edukacyjnym… » więcej 2019-12-05, godz. 19:46 Kolorowe jarmarki bożonarodzeniowe Św. Mikołaj, karuzela wenecka, grzane wino, pokazy filmów, przysmaki i pamiątki oraz warsztaty a także koncerty. To nie wszystkie atrakcje rozpoczynającego… » więcej 2019-12-05, godz. 19:40 NIK – sprawa Banasia, sprawa Kwiatkowskiego Marian Banaś, wybrany przez Prawo i Sprawiedliwość prezes Najwyższej Izby Kontroli, nie zamierza ustąpić ze stanowiska. Śledztwo w sprawie oświadczeń… » więcej 2019-12-04, godz. 19:55 Scena dla kobiet, czyli powstanie wyjątkowa płyta 30 wokalistek i instrumentalistek chce w styczniu wejść do studia i nagrać profesjonalną płytę. Znajdą się na niej jazzowe, bluesowe oraz rockowe standardy… » więcej 2019-12-04, godz. 19:53 Opłaty uzdrowiskowe Na rządowej propozycji nasz region może stracić kilkadziesiąt milionów złotych - alarmują przedstawiciele zachodniopomorskich, nadmorskich samorządów… » więcej 2019-12-04, godz. 19:51 Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami! "Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami!” - to hasło demonstracji jakie w niedzielę zorganizowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich. Iustitia… » więcej 2019-12-03, godz. 20:45 Szczyt NATO w cieniu sporów i krytyki "Jeśli nastąpi atak na Polskę czy kraje bałtyckie, odpowie cały Sojusz" – tak mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg… » więcej 2019-12-03, godz. 20:50 Zagrożenie terrorystyczne przed świętami? Od zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie w grudniu 2016 roku, służby bezpieczeństwa na terenie całych Niemiec udaremniły siedem zamachów - informuje… » więcej 2019-12-03, godz. 20:57 Dopłaty do zakupu aut elektrycznych Są przepisy, czekamy na efekty. Co prawda rozporządzenie o dopłatach do samochodów elektrycznych już obowiązuje, ale czekamy na ogłoszenie naboru wniosków… » więcej 2019-12-02, godz. 20:29 Znowu rośnie liczba zakażeń HIV 24 tysiące osób zarażonych wirusem HIV żyje obecnie w Polsce. Od stwierdzenia pierwszego przypadku – w 1985 roku – zmarło prawie półtora tysiąca. Wirus… » więcej
12345