Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Jak wiadomo, mężczyźni bardziej dbają o swoje samochody niż o swoje zdrowie. Dopieszczają, naprawiają, co roku przegląd i rejestracja. Własne ciało i zdrowie traktują znacznie gorzej. Jak ognia unikają badań, profilaktyka jest wrogiem. Tymczasem coraz młodsi mężczyźni zapadają na poważne schorzenia, i na zbyt późnym etapie są diagnozowani.
Panie nauczyły się już bez wstydu mówić o raku piersi, szyjki macicy czy jajników, i choć nadal się bardzo boją, prawie połowa z nich bada się regularnie.
Z panami jest gorzej. Rak prostaty, sutków czy jąder przeraża. Dlatego wielu unika badań profilaktycznych i często leczenie jest trudniejsze, bo spóźnione.
Stąd coroczna akcja uświadamiająca panów, że o swoje zdrowie należy dbać regularnie i regularnie się badać. Symbolem listopadowej akcji są wąsy – stąd nazwa: po angielsku Movember, po polsku Wąsopad.
W listopadzie panowie mogli się bezpłatnie przebadać i wziąć udział w licznych imprezach . W Szczecinie był to na przykład Bieg z Wąsem. Ale lekarze namawiają i apelują, by o swoje zdrowie dbać cały rok, a nie tylko w listopadzie.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:

  • prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski, specjalista urolog, lekarz kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
  • dr n. med. Artur Lemiński, specjalista urolog, Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Obaj lekarze z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie
  • Artur Serweta - pacjent


Zobacz także

2019-12-05, godz. 19:43 PISA 2018 – polscy uczniowie coraz wyżej Polscy 15-latkowie znaleźli się w pierwszej trójce w Europie i pierwszej dziesiątce na świecie w międzynarodowym badaniu PISA 2018. W tym największym edukacyjnym… » więcej 2019-12-05, godz. 19:46 Kolorowe jarmarki bożonarodzeniowe Św. Mikołaj, karuzela wenecka, grzane wino, pokazy filmów, przysmaki i pamiątki oraz warsztaty a także koncerty. To nie wszystkie atrakcje rozpoczynającego… » więcej 2019-12-05, godz. 19:40 NIK – sprawa Banasia, sprawa Kwiatkowskiego Marian Banaś, wybrany przez Prawo i Sprawiedliwość prezes Najwyższej Izby Kontroli, nie zamierza ustąpić ze stanowiska. Śledztwo w sprawie oświadczeń… » więcej 2019-12-04, godz. 19:55 Scena dla kobiet, czyli powstanie wyjątkowa płyta 30 wokalistek i instrumentalistek chce w styczniu wejść do studia i nagrać profesjonalną płytę. Znajdą się na niej jazzowe, bluesowe oraz rockowe standardy… » więcej 2019-12-04, godz. 19:53 Opłaty uzdrowiskowe Na rządowej propozycji nasz region może stracić kilkadziesiąt milionów złotych - alarmują przedstawiciele zachodniopomorskich, nadmorskich samorządów… » więcej 2019-12-04, godz. 19:51 Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami! "Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami!” - to hasło demonstracji jakie w niedzielę zorganizowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich. Iustitia… » więcej 2019-12-03, godz. 20:45 Szczyt NATO w cieniu sporów i krytyki "Jeśli nastąpi atak na Polskę czy kraje bałtyckie, odpowie cały Sojusz" – tak mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg… » więcej 2019-12-03, godz. 20:50 Zagrożenie terrorystyczne przed świętami? Od zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie w grudniu 2016 roku, służby bezpieczeństwa na terenie całych Niemiec udaremniły siedem zamachów - informuje… » więcej 2019-12-03, godz. 20:57 Dopłaty do zakupu aut elektrycznych Są przepisy, czekamy na efekty. Co prawda rozporządzenie o dopłatach do samochodów elektrycznych już obowiązuje, ale czekamy na ogłoszenie naboru wniosków… » więcej 2019-12-02, godz. 20:29 Znowu rośnie liczba zakażeń HIV 24 tysiące osób zarażonych wirusem HIV żyje obecnie w Polsce. Od stwierdzenia pierwszego przypadku – w 1985 roku – zmarło prawie półtora tysiąca. Wirus… » więcej
12345