Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Wierni z diecezji: szczecińsko-kamieńskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej oraz łódzkiej najrzadziej chodzą na niedzielne msze święte. Tylko co czwarty katolik z naszego regionu regularnie uczęszcza do kościoła. Jeszcze mniej przystępuje do komunii świętej – tylko około 11 procent. Najliczniej w religijnych praktykach biorą udział wierni z diecezji tarnowskiej – 71 procent oraz nieco mniej z przemyskiej i rzeszowskiej.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał najnowsze dane, dotyczące praktyk religijnych Polaków. Wynika z nich, że mniej niż połowa katolików chodzi na niedzielne msze święte, a jedna czwarta przystępuje do komunii. To dane z 2018 roku, bo Instytut publikuje je z rocznym opóźnieniem.
Liczenie co roku odbywa się w jedną z niedziel października. W porównaniu do ubiegłych lat – nie widać większych zmian ani na lepsze, ani na gorsze. Ale księża nieoficjalnie mówią, iż widać je w zmniejszającej się liczbie młodzieży, uczęszczającej na lekcje religii lub rodzin, które przyjmują kapłana „po kolędzie”.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • dr Piotr Goniszewski - teolog, Instytut Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego,
  • ks. prof. Andrzej Kobyliński - filozof i etyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • ks. dr Sławomir Zyga - kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie
  • ks. Piotr Dzedzej - proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Żarnowie, w gminie Stepnica


 

Zobacz także

2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej 2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej 2024-04-11, godz. 17:15 PE przegłosował pakt migracyjny Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu pakt migracyjny. Teraz nowe prawo musi zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie… » więcej 2024-04-10, godz. 15:37 Rocznica katastrofy w Smoleńsku Jest zaledwie kilka wydarzeń w naszej powojennej historii, które tak połączyły Polaków jak tragedia na lotnisku Siewiernyj, w mglisty, kwietniowy poranek… » więcej 2024-04-10, godz. 15:35 Rusza Program Wsparcia Psychologicznego Program Wsparcia Psychologicznego jest jednym ze sztandarowych miejskich projektów. Chodzi o pomoc młodzieży, ale i ich nauczycieli i rodziców. W realizacji… » więcej 2024-04-09, godz. 16:42 Kobiety Pogranicza, przyszłość z przeszłości. Pogranicze jako kontekst funkcjonowania jednostek i grup, a zwłaszcza problemy tożsamościowe mieszkańców pogranicza, wzbudzają coraz większe zainteresowanie… » więcej
12345