Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
Bohater reportazu Eugeniusz Szylar, który w 1943 roku miał 11 lat, fot. PR Rzeszów
Bohater reportazu Eugeniusz Szylar, który w 1943 roku miał 11 lat, fot. PR Rzeszów
"Bejt znaczy dom" - reportaż Agnieszki Lipskiej i Adama Głaczyńskiego
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Przejmująca historia z okresu okupacji niemieckiej. Przeniesiemy się do Markowej na Podkarpaciu, gdzie Antoni i Dorota Szylarowie w czasie II wojny światowej ukrywali siedmioro Żydów z rodziny Weltzów (Miriam z czwórką dzieci – Mońkiem, Abrahamem, Reśką i Aronem oraz Shirley – żona Arona).
Mimo obaw wynikających z troski o pięcioro własnych dzieci a także bezpośredniej bliskości posterunku policji, Szylarowie zgodzili się podjąć ryzyko.

Początkowo rodzina żydowska znalazła schronienie w stodole, a później na strychu domu. Determinacji Szylarów nie zmieniła okrutna zbrodnia dokonana przez Niemców na Ulmach – sąsiadach Szylarów. Zginęło wówczas 16 osób (cała rodzina Ulmów i wszyscy ukrywani przez nich Żydzi). Na szczęście historia rodziny Weltzów miała inny finał. Wszyscy Żydzi ukrywani przez Szylarów przeżyli wojnę. 11 lutego 1982 r. Helena Szylar-Kielar, Zofia Szylar-Broda oraz pośmiertnie Antoni i Dorota Szylarowie zostali uhonorowani medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Historię ukrywania żydowskiej rodziny Weltzów, opowiada Eugeniusz Szylar, który w 1943 roku miał 11 lat. Jak dziecko postrzega rzeczywistość wojny?

"Bejt znaczy dom" Agnieszki Lipskiej i Adama Głaczyńskiego z Radia Rzeszów, zapraszam, Joanna Skonieczna
 

Zobacz także

2020-02-24, godz. 10:52 Historia jednej wsi - reportaż - Anny Kolmer Chełm Dolny jest oddalony o około 15 km od Trzcińska Zdroju oraz o około 20 km od Chojny. Podróżnego przywita spokój i atmosfera senności. Przez chwilę… » więcej 2020-02-20, godz. 12:27 "Czerwone pianinko" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Jak dostaję do ręki instrument, nie mogę się powstrzymać, muszę na nim zacząć grać" - mówi Krzysztof Baranowski. "On się chyba rozmnaża przez pączkowanie… » więcej 2020-02-19, godz. 14:29 "Zakręceni bardziej niż paprykarz" - reportaż Małgorzaty Furgi Polinę i Pawła Wierzchowców kojarzymy najczęściej ze zbiorami pocztówek, które są wyeksponowane w Muzeum - Galerii Pocztówek i Fotografii mieszczącej… » więcej 2020-02-18, godz. 10:21 „A kto nie wypije” - Reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet W Białce koło Krasnegostawu, w ciągu tygodnia zmarły 3 osoby wspólnie biesiadujące, a znane w środowisku z tego, że alkohol był nieodłącznym elementem… » więcej 2020-02-13, godz. 22:56 "Dziecięca lwowska fala" - wyróżnienie dla Agaty Rokickiej Nasza redakcyjna koleżanka została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy polskich i polonijnych o Nagrodę Marszałka Senatu "Tylko tworząc kulturę można… » więcej 2020-02-13, godz. 08:51 "Zachowani w kenkartach" - reportaż Małgorzaty Frymus Dziś mija 80. lat od dokonanej przez Niemców deportacji Żydów ze "Stettina" do Generalnej Guberni. Była to pierwsza w Niemczech deportacja Żydów - obywateli… » więcej 2020-02-12, godz. 16:41 "Na mieście w kontekście" - reportaż Małgorzaty Furgi Street art to dziedzina sztuki, tworzona w miejscu publicznym, najczęściej "na ulicy" . Nie ma ściśle określonych reguł, struktur dzieła, każdy tworzy… » więcej 2020-02-10, godz. 23:15 „Rodziny rozdzielone przez wojnę" - reportaż Małgorzaty Furgi Głód, mróz, wielodniowa podróż bydlęcymi wagonami, a wcześniej niespełna godzina na spakowanie całego swojego majątku. Mija 80. rocznica pierwszej deportacji… » więcej 2020-02-10, godz. 15:41 "Za drutami był las" - słuchowisko dokumentalne (dziś po 22) Słuchowisko Waldemara Modestowicza i Ryszarda Wołągiewicza, powstało na podstawie dzienniczków i listów jeńców obozu w Kozielsku, którzy zostali zamordowani… » więcej 2020-02-06, godz. 08:49 "Moje miejsce na ziemi" - reportaż Anny Winnickiej Alicja Bacic-Saliszewska ze Słupska pochodzi z polsko-ukraińskiej rodziny, w której nie kultywowano tradycji ukraińskich. Do ukraińskich korzeni dojrzewała… » więcej
12345