Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Plac Orła Białego w Szczecinie. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Plac Orła Białego w Szczecinie. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Na szczecińskim placu Orła Białego już w tym roku zaczną się radykalne zmiany, pierwsze – za kilka dni, dotyczące zasad parkowania.

Dyskusje o tym, jak ma wyglądać to miejsce – toczą się od kilkunastu lat. Głównym punktem spornym jest kwestia parkingów. Większość koncepcji przewidywała ich likwidację lub znaczne ograniczenie liczby miejsc postojowych. Przeciwko takim rozwiązaniom protestowali mieszkańcy oraz właściciel firm, które mają tam siedziby. Martwili się, że stracą klientów, którzy nie będą mieli gdzie zostawić auta.

W końcu, w ubiegłym roku, przeprowadzono symulację kilku rozwiązań nowej organizacji ruchu. Wybrany do wdrożenia wariant przewiduje między innymi znaczne ograniczenie ruchu na uliczkach, przylegających do placu oraz zmniejszenie liczby miejsc parkingowych.

Mieszkańcy oraz pracownicy firm i instytucji, ulokowanych przy placu ze zmianami zmierzą się już w przyszły czwartek 6 lutego. Ogólnodostępne miejsca parkingowe znajdą się wyłącznie na ulicy, gdzie mieszczą się banki. I będą one najdroższe w Szczecinie – parkowanie przez godzinę będzie kosztować 10 zł. Mieszkańcy będą mogli zostawiać swoje auta po przeciwnej stronie placu. Od wczoraj mogą kupować karty parkingowe. Ich roczny koszt to 96 zł.

Władze miasta potwierdziły, że już w tym roku ma się rozpocząć budowa pierwszego parkingowca. O tym między innymi rozmawiano z mieszkańcami podczas spotkania 11 grudnia ubiegłego roku.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Małgorzata Zychowicz-Prus - przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto
  • Paweł Jaworski - urbanista i koordynator procesu prototypowania na Placu Orła Białego
  • Wojciech Jachim - rzecznik miejskiej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne
  • Piotr Czypicki - Szczeciński Ruch Miejski
  • Michał Beim - ekspert w dziedzinie transportu w miastach, Instytut Sobieskiego
 

Zobacz także

2020-03-02, godz. 20:13 Konwencje kandydatów na prezydenta Miniony weekend upłynął pod znakiem konwencji wyborczych. Ze swoimi zwolennikami spotkała się Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz i… » więcej 2020-03-02, godz. 20:11 W Sejmie o koronawirusie W Sejmie przedstawiono w poniedziałek informację o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniem koronawirusem. Czy jesteśmy… » więcej 2020-02-27, godz. 20:33 Pomoc dla dzieci w Afryce Każdego roku Polacy przekazują pieniądze i pomoc materialną na rzecz dzieci w Afryce. Jak pomagać, aby wsparcie rzeczywiście trafiało do potrzebującyc… » więcej 2020-02-27, godz. 20:31 Płaca minimalna w UE Związki zawodowe i przewodnicząca Komisji Europejskiej są za wprowadzeniem jednolitej płacy minimalnej w całej Unii. Czy taka płaca, wynosząca co najmniej… » więcej 2020-02-27, godz. 20:29 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Ostatni zginął w 1963 roku. W niedzielę obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak przywracana jest pamięć o tych, którzy po zakończeniu II… » więcej 2020-02-26, godz. 20:44 Wielki Post Dziś Środa Popielcowa. W Kościele Katolickim rozpoczyna się Wielki Post. Katolicy powinni zrezygnować z hucznych zabaw i poświęcić 40 dni na zadumę, post… » więcej 2020-02-26, godz. 20:43 Trzynasta emerytura Będzie "trzynastka dla emerytów". 1200 złotych brutto otrzyma prawie 10 milionów osób. Kto na tym zyska, kto straci? » więcej 2020-02-26, godz. 20:40 Koronawirus Koronawirus zabił już ponad 2700 osób i rozprzestrzenił się w ponad 30 krajach na świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad… » więcej 2020-02-25, godz. 19:58 70-lecie Pałacu Młodzieży Bawił, uczył i wychowywał wiele pokoleń szczecinian, a teraz świętuje swoje 70-lecie. Pałac Młodzieży rozpoczyna huczne obchody swojego jubileuszu. Dziś… » więcej 2020-02-25, godz. 19:56 Polsce grozi „susza 50-lecia" Inwestycje w małą retencję i melioracje są niezbędne, bowiem Polsce grozi „susza 50-lecia". W ramach pilotażowego programu w Zachodniopomorskiem powstaną… » więcej
34567