Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]

Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Sachsenhausen odbyły się w tym roku wirtualnie, z udziałem minimalnej liczby gości. Powodem były ograniczenia związane z pandemią.

Obóz w Ravensbrück w Brandenburgii powstał w 1939 r. Był największym na terenie Niemiec obozem koncentracyjnym dla kobiet. Do końca wojny przeszło przez niego ponad 130 tysięcy kobiet i tysiąc dziewcząt z kilkudziesięciu krajów Europy.
Wśród nich najwięcej - około 40 tysięcy - było Polek. Wiele z nich wywieziono do obozu po Powstaniu Warszawskim.
30 kwietnia 1945 r. do obozu wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. W Ravensbrück pozostało już wtedy tylko 2 tysięcy chorych więźniów. Wcześniej ok. 20 tysięcy ludzi Niemcy "ewakuowali" z obozu
i przepędzili w tzw. marszach śmierci.

O tym jak wyglądał obóz w Ravensbrück oraz jak przebiegał proces rozliczenia zbrodniarzy nazistowskich w powojennych Niemczech i Austrii rozmawialiśmy w Radiu Szczecin na Wieczór. Naszym gościem był, dr hab. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego,

oraz z dr. Filipem Gańczakiem, autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"


W 75. rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück przypomnieliśmy również historię lubelskich harcerek, więźniarek obozu, które powiadomiły świat o niemieckich eksperymentach medycznych w tym obozie koncentracyjnym. Listy pisały... własnym moczem. Harcerki donosiły bliskim o medycznych eksperymentach, podały imienną listę operowanych i opisały warunki panujące w obozie.

"Niemcy szaleli, ale do końca nie odkryli skąd w stacjach radiowych, między innymi w BBC, tyle informacji o ofiarach i katach z Ravensbrück” – mówi jedna z autorek tajnej korespondencji, Wanda Półtawska.

Reportaż Magdy Grydniewskiej „Listy z Ravensbrück”. ZapraszamyZaprasza Konrad Wojtyła.
Reportaż Magdy Grydniewskiej „Listy z Ravensbrück”
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z dr. Filipem Gańczakiem - autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"
Rozmówcy:
  • dr hab. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.
  • dr Filip Gańczak - autor książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"
 

Zobacz także

2020-05-27, godz. 21:00 Kolejny etap luzowania obostrzeń Na to czekało wielu kinomanów, melomanów, przyszłych małżonków czy miłośników aktywnego wypoczynku. W przyszłym tygodniu otwarte zostaną m.in. kina… » więcej 2020-05-27, godz. 21:05 Przedawnienie komunistycznych zbrodni 1 sierpnia, na mocy obecnie obowiązującej ustawy o IPN, ulegną przedawnieniu zbrodnie komunistyczne - za wyjątkiem zabójstw i zbrodni przeciwko pokojowi lub… » więcej 2020-05-26, godz. 22:12 Czym dziś jest rodzicielstwo? "Wychowała jak umiała. A gdy wyjrzał już człek na świat, wziął swój los w ręce dwie. I nie w głowie mu było, że... Nie ma jak u mamy. Cichy kąt… » więcej 2020-05-26, godz. 22:00 Komisję ds. zwalczania pedofilii czeka trudna walka Najnowsze filmy o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez celebrytów i osoby duchowne na nowo wywołały dyskusję o tym bulwersującym zjawisku. Nie brakuje… » więcej 2020-05-21, godz. 21:04 Powrót studentów na uczelnie. Jak będzie wyglądał? Od najbliższego poniedziałku studenci mają wrócić do zajęć off line, czyli zasiąść w akademickich ławach. Tymczasem dopiero w piątek mają być znane… » więcej 2020-05-21, godz. 21:02 Dlaczego Pomnik Piłsudskiego nie powstanie w Szczecinie? Budowa pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczecinie na razie zakończyła się fiaskiem. Pytany o przyczynę magistrat wskazuje Radę Miasta. Tymczasem… » więcej 2020-05-20, godz. 19:06 Światowy Dzień Pszczół 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. W Polsce występuje ich aż 470 gatunków. Najbardziej znana jest pszczoła miodna. Ekolodzy… » więcej 2020-05-20, godz. 19:04 Bezrobocie, a koronawirus Pandemia koronawirusa odbija się na kondycji polskiej gospodarki. Według szacunków rządu, do końca roku liczba bezrobotnych może wzrosnąć o prawie 1,5… » więcej 2020-05-19, godz. 22:49 Boom na działki uprawne i rekreacyjne W związku z pandemią koronawirusa dwukrotnie wzrosła liczba osób szukających działek rekreacyjnych, a zainteresowanie kupnem ziemi jest wręcz rekordowe… » więcej 2020-05-19, godz. 22:46 Rocznica pogrzebu Grzegorza Przemyka 37 lat temu, 19 maja 1983 roku, w Warszawie odbył się pogrzeb Grzegorza Przemyka. Jego śmierć była jedną z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL… » więcej
34567