Miarą naszego człowieczeństwa jest stosunek do najsłabszych, nienarodzonych dzieci - mówił w "Rozmowie pod krawatem" ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji "Małych Stópek".
- Padają pytania o naszą cywilizację, nasze społeczeństwo, o nasze traktowanie nienarodzonych i to, czy je traktujemy przedmiotowo czy podmiotowo. Z jednej strony mówimy tyle o godności człowieka, tak pięknie przedstawiamy osoby z zespołem Downa, ale przed narodzeniem je zabijamy. 80 procent przypadków dotyczy właśnie uśmiercania dzieci z zespołem Downa - stwierdził ks. Kancelarczyk.
Ks. Kancelarczyk zwrócił uwagę, że środowiska feministyczne akcentują szczególnie dramatyczne przypadki ciąży w wyniku gwałtu. Przywołał jednak statystyki z 2014 roku, gdy dokonano dwóch aborcji po gwałtach.
W rozmowie poruszono też kwestię karania kobiet. Zdaniem współorganizatora "Marszów dla życia", o ile w niektórych przypadkach można mówić o "opresjach", tak pomysł karania kobiet za aborcję jest "karygodny".
- Kobieta, która idzie w stronę aborcji w tym momencie jest już ofiarą, bo jest opuszczona, zdradzona, zaszczuta przez otoczenie czy też sytuację w której się znalazła. Często pięknie mówimy o stanie błogosławionym, ale ona czuje, że jest w stanie przekleństwa. Dlatego ciąża to wysiłek. A gdzie mężczyzna? Nawet jak siedzi cicho, jeżeli się nie przyznaje, to jest współwinny ten sytuacji - stwierdził ksiądz.
Projekt zaostrzenia ustawy zgłosiła Fundacja "Pro - prawo do życia". Jak zapewniła w poniedziałek w Szczecinie premier Beata Szydło, rząd nie będzie się zajmował tą sprawą, obywatelski dokument trafi bezpośrednio do Sejmu. Przy czym, wielu posłów PiS - w tym Szydło - publicznie przyznawało, że jest przeciwko aborcji.
Organizator "Marszów dla życia" w studiu Radia Szczecin zapewniał, że jest daleki od polityki i "kombinacji", a ludzi po prostu nie można zabijać.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Sofistyka. Ciężko rozmawiać logicznie z ludźmi, którzy ponad wiedzę naukową przedkładają religię i wiarę.
Naukowiec się znalazł. Jaka to wiedza naukowa pozwala zabijać nienarodzone dzieci np. z zespołem downa?
Nierozróżnianie pojęć "płód" i "dziecko" świadczy o braku elementarnej wiedzy.
Bezwzględne skazywanie ludzi na życie w nieuniknionym bólu - jest barbarzyństwem.
Bóg dał człowiekowi wolną wolę, by ten z niej korzystał. Zakładał więc, że człek będzie działał może i źle, za co On go osądzi. Ale posłał im nauczycieli, by nauczali jak postępować.
Nauczycieli, a nie NADZORCÓW, którzy narzucając swoje poglądy czynią z ludzi narzędzia bezwolne. Niewolników, rabie słuchaczu.
Zobacz także
2017-02-16, godz. 09:21
Wybory w Stargardzie, nikt sobie nie da uciąć ręki
Test popularności partii politycznych czy może jednak głosowanie na nazwiska? Radny szczecińskiej Platformy Obywatelskiej, Łukasz Tyszler, przyznaje, że trudno przewidzieć scenariusz kwietniowych wyborów na prezydenta Stargardu.
» więcej
2017-02-15, godz. 09:39
Konflikt przy identyfikacji Żołnierzy Wyklętych
Prezes Fundacji "Łączka" o konflikcie wokół identyfikacji Żołnierzy Wyklętych: - Można się zastanawiać, dlaczego identyfikacja ofiar komunistycznego reżimu trwa tak długo - mówił w Radiu Szczecin Tadeusz Płużański.
» więcej
2017-02-13, godz. 09:27
Krótka ławka trenera Moskala w starciu z Piastem Gliwice
Wie o tradycyjnych wiosennych problemach drużyny, przyznaje, że pierwszy mecz jest niewiadomą i wierzy w sukces. Trener piłkarzy Pogoni Szczecin, Kazimierz Moskal, w studiu Radia Szczecin opowiadał o swoich prognozach i oczekiwaniach…
» więcej
2017-02-10, godz. 12:17
Freino: Centrum Dialogu Przełomy "nadaje się tylko do wiecowania"
Szczecińskie muzeum w ostrej krytyce urbanistki: Centrum Dialogu Przełomy nadaje się do wiecowania i "nie żyje" - stwierdziła w "Rozmowie pod Krawatem" dr Helena Freino.
» więcej
2017-02-10, godz. 11:34
"Piramida Luwru" w miejsce Pomnika Wdzięczności? [WIDEO]
"Szczeciński Luwr" mógłby powstać w miejscu Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej - zaproponowała w "Rozmowach pod krawatem" dr Helena Freino.
» więcej
2017-02-10, godz. 09:09
Reklamowy chaos i mocne słowa o działaniach miasta [WIDEO]
Urbanistka w ostrych słowach wypowiada się o próbach miasta, które chce uporządkować reklamowy chaos w Szczecinie. "To pozorowane działania" - skrytykowała urzędników w "Rozmowach pod krawatem" dr Helena Freino.
» więcej
2017-02-09, godz. 09:26
W optyce PSL zmiana ordynacji jest "podstępną ściemą"
To są tylko ludzie, patologie mogą się zdarzać, ale dla ogromnej większości samorządowców zmiana ordynacji byłaby krzywdząca - tak propozycje wprowadzenia dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów komentuje Jarosław…
» więcej
2017-02-08, godz. 11:17
Kto na prezydenta Szczecina? Ważna deklaracja posła Chruszcza
Nie chcę, ale jeśli będę musiał, to stanę w wyścigu o fotel prezydenta Szczecina - mówił w "Rozmowach pod krawatem" poseł klubu Kukiz'15.
» więcej
2017-02-08, godz. 10:35
Poseł Kukiz'15: Wałęsa był sterowany, stoi już przy ścianie
Lech Wałęsa to postać tragiczna - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Sylwester Chruszcz, poseł Kukiz'15. Były prezydent we wtorek po raz kolejny zaprzeczył, że w przeszłości był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa…
» więcej
2017-02-08, godz. 09:23
Sylwester Chruszcz odmawia opozycji honoru
Polska opozycja zaliczyła wizerunkową wpadkę - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Sylwester Chruszcz. Chodzi o wczorajsze spotkanie polityków PO i PSL z Angelą Merkel, do którego doszło w niemieckiej ambasadzie w Warszawie.
» więcej
2017-02-07, godz. 11:32
Grzegorz Schetyna dorżnie watahę?
Poseł PiS komentuje sytuację w PO: - Nie wierzę, aby "młode wilki" straciły animusz do walki - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" Michał Jach.
» więcej
2017-02-07, godz. 09:25
Poseł Michał Jach: do armii wraca normalność [WIDEO]
Poseł PiS i szef Komisji Obrony Narodowej o zmianach w polskiej armii przygotowywanych przez rząd: - To powrót do normalności - mówił dzisiaj w Radiu Szczecin Michał Jach.
» więcej
2017-02-06, godz. 10:23
Wybory prezydenta Szczecina: możliwa dywersja
Były poseł PO o przyszłorocznych wyborach prezydenta Szczecina: - Możliwy jest scenariusz, gdy jest kandydat startujący oficjalnie pod partyjnym szyldem oraz kolejny kandydat, również z PO, ale startujący na własną rękę.
» więcej
2017-02-06, godz. 09:20
Stocznia: realne plany obciążone ryzykiem [WIDEO]
Plan jest ryzykowny, ale nie hurraoptymistyczny i ma spore szanse powodzenia - tak pomysł i realizację rządowego programu odbudowy przemysłu stoczniowego w Szczecinie ocenia były poseł PO Arkadiusz Litwiński.
» więcej
2017-02-03, godz. 09:23
Łasztownia czyli biznes, serce i rozsądek
Rozsądek tych, którzy będą podejmowali decyzje w sprawie zagospodarowania szczecińskiej Łasztowni - na to liczy Laura Hołowacz ze Starej Rzeźni. W "Rozmowach pod krawatem" gospodyni tego centrum kultury podkreślała, że teren rzeczywiście…
» więcej