Miarą naszego człowieczeństwa jest stosunek do najsłabszych, nienarodzonych dzieci - mówił w "Rozmowie pod krawatem" ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji "Małych Stópek".
- Padają pytania o naszą cywilizację, nasze społeczeństwo, o nasze traktowanie nienarodzonych i to, czy je traktujemy przedmiotowo czy podmiotowo. Z jednej strony mówimy tyle o godności człowieka, tak pięknie przedstawiamy osoby z zespołem Downa, ale przed narodzeniem je zabijamy. 80 procent przypadków dotyczy właśnie uśmiercania dzieci z zespołem Downa - stwierdził ks. Kancelarczyk.
Ks. Kancelarczyk zwrócił uwagę, że środowiska feministyczne akcentują szczególnie dramatyczne przypadki ciąży w wyniku gwałtu. Przywołał jednak statystyki z 2014 roku, gdy dokonano dwóch aborcji po gwałtach.
W rozmowie poruszono też kwestię karania kobiet. Zdaniem współorganizatora "Marszów dla życia", o ile w niektórych przypadkach można mówić o "opresjach", tak pomysł karania kobiet za aborcję jest "karygodny".
- Kobieta, która idzie w stronę aborcji w tym momencie jest już ofiarą, bo jest opuszczona, zdradzona, zaszczuta przez otoczenie czy też sytuację w której się znalazła. Często pięknie mówimy o stanie błogosławionym, ale ona czuje, że jest w stanie przekleństwa. Dlatego ciąża to wysiłek. A gdzie mężczyzna? Nawet jak siedzi cicho, jeżeli się nie przyznaje, to jest współwinny ten sytuacji - stwierdził ksiądz.
Projekt zaostrzenia ustawy zgłosiła Fundacja "Pro - prawo do życia". Jak zapewniła w poniedziałek w Szczecinie premier Beata Szydło, rząd nie będzie się zajmował tą sprawą, obywatelski dokument trafi bezpośrednio do Sejmu. Przy czym, wielu posłów PiS - w tym Szydło - publicznie przyznawało, że jest przeciwko aborcji.
Organizator "Marszów dla życia" w studiu Radia Szczecin zapewniał, że jest daleki od polityki i "kombinacji", a ludzi po prostu nie można zabijać.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Sofistyka. Ciężko rozmawiać logicznie z ludźmi, którzy ponad wiedzę naukową przedkładają religię i wiarę.
Naukowiec się znalazł. Jaka to wiedza naukowa pozwala zabijać nienarodzone dzieci np. z zespołem downa?
Nierozróżnianie pojęć "płód" i "dziecko" świadczy o braku elementarnej wiedzy.
Bezwzględne skazywanie ludzi na życie w nieuniknionym bólu - jest barbarzyństwem.
Bóg dał człowiekowi wolną wolę, by ten z niej korzystał. Zakładał więc, że człek będzie działał może i źle, za co On go osądzi. Ale posłał im nauczycieli, by nauczali jak postępować.
Nauczycieli, a nie NADZORCÓW, którzy narzucając swoje poglądy czynią z ludzi narzędzia bezwolne. Niewolników, rabie słuchaczu.
Zobacz także
2016-11-28, godz. 10:19
Wojewoda zachodniopomorski: Polska musi zadbać o Marynarkę Wojenną [WIDEO]
Krzysztof Kozłowski w "Rozmowach pod krawatem" stwierdził, że w Polsce brakuje strategii dotyczącej tego rodzaju sił zbrojnych i zapewniał, że w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego powstaje koncepcja bezpieczeństwa morskiego.
» więcej
2016-11-28, godz. 09:10
Krzysztof Kozłowski: Wizyta prezydenta Niemiec to znak [WIDEO]
Nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych, ale wizyta prezydenta Niemiec to znak, jak bardzo zmieniła się "optyka NATO" - mówił w "Rozmowach pod krawatem" zachodniopomorski wojewoda.
» więcej
2016-11-25, godz. 10:48
Brakuje pieniędzy na Kontrapunkt
W kasie jest teraz nieco ponad pół miliona złotych - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" Arkadiusz Buszko, członek Rady Artystycznej Przeglądu Małych Form w Szczecinie.
» więcej
2016-11-25, godz. 09:36
Arkadiusz Buszko: Nie chcieliśmy nikomu wsadzić palca w oko [WIDEO]
To miała być dobra zabawa, ale i inne spojrzenie na temat - tak o "Disco Macabre", najnowszym spektaklu dla dorosłych na deskach Teatru Pleciuga opowiadał w "Rozmowach pod krawatem" reżyser sztuki.
» więcej
2016-11-24, godz. 10:33
"Nowoczesna się nie rozpada" [WIDEO]
Rafał Zahorski, były wiceprzewodniczący partii w Zachodniopomorskiem stwierdził w "Rozmowach pod krawatem", że jego rezygnacja "nikogo nie obchodzi - i bardzo dobrze".
» więcej
2016-11-24, godz. 09:29
Rafał Zahorski: W Nowoczesnej nie znaleźliśmy kandydata na prezydenta Szczecina [WIDEO]
Rafał Zahorski w "Rozmowach pod krawatem" wyjaśnił powody odejścia z Nowoczesnej. Przedsiębiorca z branży morskiej stwierdził, że jednym z powodów był sposób wyłaniania partyjnego kandydata na prezydenta Szczecina.
» więcej
2016-11-23, godz. 12:14
Jacyna-Witt czeka na "szczecińskiego Mateusza Morawieckiego" [WIDEO]
Czy wystartuje w wyborach prezydenckich? Zarzeka się, że nie jest to przesądzone: radna Małgorzata Jacyna-Witt w "Rozmowach pod krawatem" potwierdziła wcześniejsze informacje, że bierze pod uwagę ponowną walkę w kampanii z Piotrem…
» więcej
2016-11-23, godz. 10:26
Coraz gęstsza atmosfera wokół Piotra Krzystka [WIDEO]
Piotr Krzystek naszczuł na siebie radnych i wyszedł - radna Małgorzata Jacyna-Witt w "Rozmowach pod krawatem" skomentowała wydarzenia podczas wtorkowej sesji rady miasta.
» więcej
2016-11-23, godz. 09:32
Małgorzata Jacyna-Witt: Można uratować "Gryfię" [WIDEO]
"Gryfia" to bardzo ważna firma w Szczecinie - przyszła baza do budowy promów - stwierdziła w "Rozmowach pod krawatem" szczecińska radna i członkini rady nadzorczej stoczni.
» więcej
2016-11-22, godz. 10:22
Minister gospodarki morskiej: W Szczecinie powstaną dwa promy
Nic się nie zmieniło - zapewnił Marek Gróbarczyk i potwierdził w "Rozmowach pod krawatem" wcześniejsze ustalenia dotyczące budowy jednostek dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
» więcej
2016-11-22, godz. 09:14
Marek Gróbarczyk o kontrowersjach wokół terminala: Niepotrzebny rumor [WIDEO]
Lokalna wojenka radnej z prezydentem Świnoujścia - ocenił minister gospodarki morskiej w "Rozmowach pod krawatem" zamieszanie wokół zgody na przekazanie gruntów pod budowę nowego terminalu kontenerowego.
» więcej
2016-11-21, godz. 14:29
Szef ZCh Police: Porządkujemy sprawy firmy, jesteśmy za to atakowani
Wojciech Wardacki w "Rozmowach pod krawatem" skomentował sprawę postawienia przez prokuraturę zarzutów byłemu wojewodzie. Chodzi o jego działalność we wspierającej klub Chemik Police Fundacji Grupy Azoty na rzecz Rozwoju Piłki Siatkowej…
» więcej
2016-11-21, godz. 12:39
Będzie modernizacja portu Zakładów Chemicznych Police
Inwestycja jest konieczna w związku z budową instalacji do produkcji propylenu - stwierdził Wojciech Wardacki, prezes polickiej spółki w "Rozmowach pod krawatem" w Radiu Szczecin.
» więcej
2016-11-21, godz. 10:23
Audyt używania kart służbowych w ZCh Police został schowany do szuflady [WIDEO]
- Wizyty w klubach go-go czy zegarek za 48 tys. Wydatki szły w miliony - tak o używaniu służbowych kart kredytowych przez poprzedników mówił nowy prezes polickiej spółki Wojciech Wardacki w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2016-11-18, godz. 12:34
Prorektor Akademii Sztuki: Mamy nowe kierunki, uprawnienia i więcej studentów
Istotnym krokiem naprzód jest otwarcie wzornictwa, bo to kierunek na który jest zapotrzebowanie rynku - mówił w "Rozmowach pod krawatem" prorektor uczelni Waldemar Wojciechowski.
» więcej