Miarą naszego człowieczeństwa jest stosunek do najsłabszych, nienarodzonych dzieci - mówił w "Rozmowie pod krawatem" ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji "Małych Stópek".
- Padają pytania o naszą cywilizację, nasze społeczeństwo, o nasze traktowanie nienarodzonych i to, czy je traktujemy przedmiotowo czy podmiotowo. Z jednej strony mówimy tyle o godności człowieka, tak pięknie przedstawiamy osoby z zespołem Downa, ale przed narodzeniem je zabijamy. 80 procent przypadków dotyczy właśnie uśmiercania dzieci z zespołem Downa - stwierdził ks. Kancelarczyk.
Ks. Kancelarczyk zwrócił uwagę, że środowiska feministyczne akcentują szczególnie dramatyczne przypadki ciąży w wyniku gwałtu. Przywołał jednak statystyki z 2014 roku, gdy dokonano dwóch aborcji po gwałtach.
W rozmowie poruszono też kwestię karania kobiet. Zdaniem współorganizatora "Marszów dla życia", o ile w niektórych przypadkach można mówić o "opresjach", tak pomysł karania kobiet za aborcję jest "karygodny".
- Kobieta, która idzie w stronę aborcji w tym momencie jest już ofiarą, bo jest opuszczona, zdradzona, zaszczuta przez otoczenie czy też sytuację w której się znalazła. Często pięknie mówimy o stanie błogosławionym, ale ona czuje, że jest w stanie przekleństwa. Dlatego ciąża to wysiłek. A gdzie mężczyzna? Nawet jak siedzi cicho, jeżeli się nie przyznaje, to jest współwinny ten sytuacji - stwierdził ksiądz.
Projekt zaostrzenia ustawy zgłosiła Fundacja "Pro - prawo do życia". Jak zapewniła w poniedziałek w Szczecinie premier Beata Szydło, rząd nie będzie się zajmował tą sprawą, obywatelski dokument trafi bezpośrednio do Sejmu. Przy czym, wielu posłów PiS - w tym Szydło - publicznie przyznawało, że jest przeciwko aborcji.
Organizator "Marszów dla życia" w studiu Radia Szczecin zapewniał, że jest daleki od polityki i "kombinacji", a ludzi po prostu nie można zabijać.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Sofistyka. Ciężko rozmawiać logicznie z ludźmi, którzy ponad wiedzę naukową przedkładają religię i wiarę.
Naukowiec się znalazł. Jaka to wiedza naukowa pozwala zabijać nienarodzone dzieci np. z zespołem downa?
Nierozróżnianie pojęć "płód" i "dziecko" świadczy o braku elementarnej wiedzy.
Bezwzględne skazywanie ludzi na życie w nieuniknionym bólu - jest barbarzyństwem.
Bóg dał człowiekowi wolną wolę, by ten z niej korzystał. Zakładał więc, że człek będzie działał może i źle, za co On go osądzi. Ale posłał im nauczycieli, by nauczali jak postępować.
Nauczycieli, a nie NADZORCÓW, którzy narzucając swoje poglądy czynią z ludzi narzędzia bezwolne. Niewolników, rabie słuchaczu.
Zobacz także
2013-01-04, godz. 08:57
Ulica imienia Gierka. "Powinna być długa, ładna i szeroka"
Polska lewica nie odcina się od swojej historii, stąd pomysł nazwania imieniem Edwarda Gierka ulicy lub ronda w Szczecinie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" radny sejmiku, Dariusz Wieczorek.
» więcej
2013-01-03, godz. 09:08
O czym marzy Joachim Brudziński? [ROZMOWA]
Kariera ministra gospodarki morskiej marzy się posłowi PiS, Joachimowi Brudzińskiemu. Problem w tym, że Prawo i Sprawiedliwość jest teraz w opozycji, a taki resort nie istnieje. Partia wielokrotnie zapowiadała jednak, że gdy dojdzie…
» więcej
2013-01-02, godz. 10:12
Zaremba: Prezydent już dawno mógł to zrobić
Projekt rozporządzenia, które ma obniżyć podatki dla spółek portowych ze Szczecina jest gotowy - powiedziała w "Rozmowach pod krawatem" posłanka PO Renata Zaremba.
» więcej
2013-01-02, godz. 08:58
Posłanka PO popiera protest rolników
Protest rolników jest słuszny, "słupy" startują w przetargach na sprzedaż ziemi - tak uważa posłanka Platformy Obywatelskiej.
» więcej
2012-12-27, godz. 10:02
Krzystek: Prezes powinien mieć szansę na wyjaśnienie sprawy [WIDEO]
Prezydent Szczecina krytykuje prezesa miejskiej spółki, ale nie zamierza na razie wyciągać konsekwencji wobec Andrzeja Gajdy.
» więcej
2012-12-24, godz. 10:02
"Nie wyobrażam sobie, żeby rodzice na to poszli" [WIDEO]
Jeśli ktoś dużo wie o in vitro, to nie zdecyduje się na tę metodę - mówi metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga.
» więcej
2012-12-24, godz. 09:04
Abp Dzięga: Jeżeli ktoś niesie święta w sobie, to żaden sklep ich nie odbierze [WIDEO]
Metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga nie obawia się komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia.
» więcej
2012-12-21, godz. 09:01
Krawczuk: Z każdą grupą trzeba rozmawiać
Protestu rolników nie można oceniać w kategoriach czarno-białych - uważa Jan Krawczuk. Były członek zarządu województwa zachodniopomorskiego przyznał jednak w "Rozmowach pod krawatem", że między manifestującymi a Ministrem Rolnictwa…
» więcej
2012-12-19, godz. 09:04
PiS bis? Macierewicz odpowiada
Historia o powstaniu "PiS bis" powstała po to, by odwrócić uwagę od poszukiwania prawdy o wielkiej zbrodni, jaką była tragedia smoleńska - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Antoni Macierewicz dementując pogłoski o tym, że zamierza…
» więcej
2012-12-18, godz. 10:46
Opozycyjna radna chwali prezydenta
Urszula Pańka z Platformy Obywatelskiej powiedziała w "Rozmowach pod krawatem", że miasto podjęło słuszną decyzję, rezygnując z pomysłu łączenia szkół i przedszkoli.
» więcej
2012-12-18, godz. 09:01
Pańka: To nie było odpowiednie miejsce
To nie było odpowiednie miejsce do tego, by zwalniać z opłat za komunikację miejską poszkodowanych w trakcie strajków Grudnia'70 - tak Urszula Pańka tłumaczy, dlaczego jako jedyna radna, wstrzymała się od głosu.
» więcej
2012-12-17, godz. 10:09
Proces Grudnia '70. "Państwo nie zdało egzaminu" [WIDEO]
Proces w sprawie Grudnia '70 jest kuriozalny - powiedział w "Rozmowach pod krawatem" szef szczecińskiego oddziału IPN. W rocznicę wydarzeń grudniowych Marcin Stefaniak przyznał, że jego zdaniem rozliczenie sprawców pacyfikacji…
» więcej
2012-12-17, godz. 09:11
Protest w rocznicę Grudnia '70. "Nie powinniśmy im tego odbierać" [WIDEO]
Robotnicy, którzy wyszli na ulice 17 grudnia 1970 r. walczyli także o to, by móc spokojnie demonstrować - powiedział w "Rozmowach pod krawatem" Marcin Stefaniak. Szef szczecińskiego oddziału IPN podkreślał, że z jego punktu widzenia…
» więcej
2012-12-14, godz. 11:50
"To Police powinny być firmą konsolidującą" [WIDEO]
Region stracił kolejną znaną markę - tak wejście Zakładów Chemicznych Police do Grupy Azoty skomentował w "Rozmowach pod krawatem" Tomasz Hinc. Radny PiS przypomniał, że zniknęło już logo zakładu.
» więcej
2012-12-14, godz. 08:55
Prewencyjne mandaty? "To nie powinno mieć miejsca" [WIDEO]
Najwcześniej w przyszłym tygodniu będzie można zawiesić opłaty w szczecińskiej Strefie Płatnego Parkowania - tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem" radny Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Hinc.
» więcej