- Prezydenci Rosji i Ukrainy jednym podpisem mogliby zakończyć wojnę w Donbasie - mówi w Radiu Szczecin Nadia Sawczenko.
- Polityka i biznes mają swoje interesy. Oczywiście w sensie geopolitycznym to tutaj splatają się zależności różnych krajów. Ilu jest uczestników tej wojny na poziomie politycznym? Zainteresowani mogliby to wyjaśnić, gdyby tylko chcieli. Czy warto kogoś obwiniać, czy ja mam prawo kogoś obwiniać? Chyba naród ma do tego prawo. Jednak wszystko zaczyna się i kończy na górze - komentuje Sawczenko.
Nadia Sawczenko nie sprecyzowała komu wojna się opłaca i kogo ma na myśli mówiąc o wielu stronach zainteresowanych trwaniem wojny. Stwierdziła, że ukraińska strona już wcześniej popełniła błędy.
- Gdyby polityka była bardziej zdecydowana i aktywna a nie była tylko polityką słów, to ten konflikt można by zakończyć dawno temu. Trzeba by było jeszcze po okupacji Krymu odciąć prąd i zrobić ropę za pięć dolarów na pół roku. Wtedy Rosja oddałaby Krym i nie wlazłaby do Donbasu - mówi Sawczenko.
Sawczenko walczyła w Donbasie z prorosyjskimi separatystami. Rosyjskie władze aresztowały ją pod zarzutem zabójstwa dziennikarzy. Lotniczka wyszła z więzienia po dwóch latach, w wyniku wymiany ukraińskich i rosyjskich więźniów.
Wojna na wschodzie Ukrainy trwa już ponad dwa lata, zaczęła się po tym jak Rosja zaanektowała ukraiński Krym. Teoretycznie trwa rozejm, ale regularnie dochodzi do wymiany ognia.
A całej rozmowy Tomasza Chacińskiego z Nadią Sawczenko posłuchacie na radioszczecin.pl. Od 14 września w Radiu Szczecin emitować będziemy audiobook "Nadia. Więzień Putina".
Ukraińska lotniczka, przez dwa lata więziona przez Rosję, była gościem "Rozmowy pod krawatem". Przekonywała, że wojna na wschodzie Ukrainy jest "politycznie i biznesowo opłacalna".
Zobacz także
2016-12-19, godz. 09:17
Marek Duklanowski: Siedzieliśmy na beczce z prochem [WIDEO]
Wystarczyła jedna iskra do niebywałej eskalacji napięcia przeciwko legalnie wybranej władzy - ocenił w "Rozmowach pod krawatem" szef klubu szczecińskich radnych PiS.
» więcej
2016-12-16, godz. 10:24
Ustępujący dyrektor 13 Muz przestrzega swojego następcę
- Mam nadzieję, że nie popadnie w bezpieczną mierność - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" Rafał Roguszka.
» więcej
2016-12-16, godz. 09:27
Fryga do 20 grudnia zniknie z pl. Zamenhofa [WIDEO]
Znamy dalsze losy Frygi. Kontrowersyjna rzeźba zostanie przeniesiona i przebudowana stanie w innym miejscu - zdradził w "Rozmowach pod krawatem" ustępujący dyrektor klubu XIII Muz Rafał Roguszka.
» więcej
2016-12-15, godz. 10:40
"Nigdy nie było pieniędzy na budowę lepszych wałów na Wyspie Puckiej"
W "Rozmowach pod krawatem" Ryszard Mićko, były dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, a od wtorku wicemarszałek województwa wyjaśniał kwestię budowy wałów przeciwpowodziowych na Wyspie…
» więcej
2016-12-15, godz. 09:32
Ryszard Mićko: Nie mam obaw przed decyzją prawników [WIDEO]
Radni wojewódzcy koalicji PO-PSL wybrali Mićkę na nowego wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego. Politycy opozycji twierdzą, że nastąpiło to z naruszeniem prawa. Wicemarszałek jest spokojny o werdykt prawników.
» więcej
2016-12-14, godz. 11:40
Minister oświaty: System edukacji trzeba zmienić [WIDEO]
Wyniki międzynarodowych badań uczniów są niezłe, ale wiele jest jeszcze do poprawy - mówiła minister Anna Zalewska w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2016-12-14, godz. 09:39
Anna Zalewska: Reforma oświaty to 39 dodatkowych etatów [WIDEO]
- Przekonuję, rozmawiam, cytuję, pokazuję liczby i pieniądze - tak w "Rozmowach pod krawatem" minister edukacji oceniła debaty z samorządowcami.
» więcej
2016-12-13, godz. 11:15
"Weryfikacja esbeków budzi wątpliwości" [WIDEO]
W "Rozmowach pod krawatem" historyk IPN przypominał, że część funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa odchodziła ze pracy z powodu wieku emerytalnego, a inni korzystali z możliwości odwołania od decyzji komisji weryfikacyjnych.
» więcej
2016-12-13, godz. 09:11
Historyk IPN: Propaganda stanu wojennego trwa do dziś [WIDEO]
Sebastian Ligarski w "Rozmowach pod krawatem" przypominał o ofiarach śmiertelnych, o ponad 11 tysiącach internowanych ludzi i o tragediach ich rodzin.
» więcej
2016-12-12, godz. 10:33
Co z fuzją szpitali? Grodzki czeka na decyzję wojewody [WIDEO]
Były dyrektor szpitala w szczecińskim Zdunowie, senator PO, Tomasz Grodzki czeka na decyzję wojewody w sprawie łączenia Zdunowa z placówką przy ul. Arkońskiej. Decyzję o fuzji, na wniosek marszałka województwa, podjął zachodniopomorski…
» więcej
2016-12-12, godz. 09:36
Manifestacja w rocznicę stanu wojennego. Senator PO komentuje [WIDEO]
Na dużej demonstracji można spotkać różne osoby - mówi senator Platformy Obywatelskiej o planowanej w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce manifestacji opozycji i KOD-u. W ten sposób Tomasz Grodzki odpowiadał na pytanie…
» więcej
2016-12-09, godz. 09:06
Jaka rola ministerstwa w działaniu filharmonii?
Ministerstwo wzmocniłoby działania Filharmonii - tak o szczegółach propozycji współprowadzenia tej instytucji przez resort kultury mówiła dyrektor Dorota Serwa.
» więcej
2016-12-08, godz. 15:45
SD: Wypowiedzi byłego prezydenta Szczecina są zdumiewające
Działacze Stronnictwa Demokratycznego, którzy w wyborach samorządowych w 2010 r. popierali Bartłomieja Sochańskiego, odnieśli się do wtorkowej wypowiedzi prawnika "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2016-12-08, godz. 14:05
Gość "Rozmów pod krawatem": W Stargardzie rozwijają się wysokie technologie
Stargardzianie skarżą się, że przedsiębiorstwa działające w tym mieście oferują jedynie zatrudnienie dla nisko lub średnio wykwalifikowanego personelu, a firmy nie korzystają z nowoczesnych technologii.
» więcej
2016-12-08, godz. 10:22
Zając: Dziś jest moment rozwojowy Stargardu [WIDEO]
Modernizacja basenu, taboru autobusowego i budowa centrum przesiadkowego - zastępca prezydenta Stargardu wylicza inwestycje, które mają być zrealizowane w najbliższych latach.
» więcej