Maciej Kopeć, były kurator zachodniopomorskiej oświaty w "Rozmowach pod krawatem" zwrócił uwagę, że większość protestów przeciwko reformie i likwidacji gimnazjów to działanie polityczne opozycji, a niewiele osób mówi o konkretach.
- Samorządy otrzymają kilkaset milionów złotych na dostosowanie szkół, dodatkowo ponad 400 milionów, by wypłacić rewaloryzację płac. Za to zmiana naliczania subwencji dotacji związana z sześciolatkiem - to 1,4 mld zł. Tam, gdzie faktycznie przeprowadzono analizy, to liczba oddziałów, a co za tym idzie liczba etatów nauczycielskich, będzie ulegała zwiększeniu - podkreślił Maciej Kopeć.
Wiceminister pytany o manifestacje Związku Nauczycielstwa Polskiego i jego wyliczenia - według których pracę straci 100 tys. pedagogów - odpowiedział, że oparto je na założeniu, że gdy rząd zlikwiduje gimnazja, zwolni wszystkich nauczycieli, co według ministra na pewno się nie stanie, bo etatów będzie więcej.
Wiceminister zapowiedział też, że nowe podstawy programowe i przepisy dotyczące reformy edukacji będą gotowe na pół roku przed ich wprowadzeniem.
- Na pewno nie powstaną później niż to było w czasie, gdy wprowadzano reformę ministra Mirosława Handkego czy wtedy, gdy reformę wprowadzała pani minister Katarzyna Hall. Wszystkie akty prawne w przypadku Handkego kończyły się w połowie lutego, a od 1 września wchodziła reforma - podkreślał Kopeć.
Gość "Rozmów pod krawatem" mówił też o zmianach w szkołach artystycznych czy sportowych, które kształcą w systemie 6 plus 6. W audycji "Radio Szczecin na Wieczór" zwracano uwagę, że w planowanej reformie jest luka: co zrobić z dzieckiem, które skończy sześcioletnią podstawówkę i zrezygnuje z kształcenia artystycznego?
- Należy im stworzyć możliwość dokończenia nauki w tej samej szkole - mówi Maciej Kopeć. - Stworzenie okresu przejściowego jest jednym z elementów naszej propozycji.
Ten okres miałby trwać 5 lat.
Posłuchaj całej rozmowy z Maciejem Kopciem
Zobacz także
2016-05-06, godz. 13:33
Błękitny Marsz w Warszawie. Ile osób z regionu jedzie do stolicy?
Ponad tysiąc osób z województwa zachodniopomorskiego jedzie w nocy z piątku na sobotę do Warszawy na Błękitny Marsz pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie!" - tak wynika z szacunków KOD-u oraz partii opozycyjnych.
» więcej
2016-05-06, godz. 12:27
Ministerstwo nie dołoży się do remontu Teatru Polskiego [WIDEO]
Ministerstwo Kultury nie przyznało dotacji na przebudowę Teatru Polskiego w Szczecinie. Urząd dostał formalną odpowiedź - poinformował o tym w "Rozmowach pod krawatem" marszałek Olgierd Geblewicz.
» więcej
2016-05-06, godz. 09:25
Geblewicz: Nie będzie zgody ws. opłat za uchodźców
Unijna propozycja w sprawie uchodźców ma "zmusić do refleksji", ale ostatecznie nie będzie na to zgody - mówił w piątek w "Rozmowie pod krawatem" marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
» więcej
2016-05-05, godz. 09:33
Piotr Misiło: Polska musi wykazać się empatią wobec uchodźców
W odpowiedzi na "niesolidarną postawę Polaków" Komisja Europejska testuje "szatańskie rozwiązania" - tak poseł Nowoczesnej Piotr Misiło tłumaczy najnowsze propozycje w sprawie przyjmowania uchodźców.
» więcej
2016-05-04, godz. 10:13
"Marsz opozycji? Ludzie przejdą ulicami i na tym się skończy"
- Niczego się nie spodziewam - tak społeczny doradca prezydenta RP Paweł Mucha ocenia zapowiedzi wielkiej demonstracji przeciwników władz.
» więcej
2016-05-04, godz. 09:33
Paweł Mucha: Stanowisko sejmiku to sieczka polityczna
Irracjonalna inicjatywa. Nie ma nic wspólnego z tym, co ma robić samorząd - mówił w "Rozmowie pod krawatem" radny PiS o przyjętym przez zachodniopomorski sejmik stanowisku w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.
» więcej
2016-04-29, godz. 13:26
Rzepa: Nie było uchwał sejmiku odnoszących się do wyroku TK
Dotąd nie było uchwał sejmiku, które odnosiłyby się do wyroków Trybunału Konstytucyjnego - przyznał w Radiu Szczecin wicemarszałek województwa.
» więcej
2016-04-29, godz. 10:57
"Zachodniopomorskie bez nowych elektrowni wiatrowych"
Jarosław Rzepa twierdzi, że projekt ustawy o energii wiatrowej to bardzo zła informacja dla zachodniopomorskich gmin.
» więcej
2016-04-29, godz. 09:35
Jarosław Rzepa: Nowa ustawa o ziemi sporo komplikuje [WIDEO]
To nie tak, że całkowicie nie zgadzamy się z ustawą o ziemi - powiedział w "Rozmowie pod krawatem" Jarosław Rzepa. Wicemarszałek województwa i szef Polskiego Stronnictwa Ludowego na Pomorzu Zachodnim dodał, że ustawa ma pomóc, a…
» więcej
2016-04-28, godz. 10:22
Piotr Jania: Opozycji nie podoba się nic, co robimy
Ustawy, których domagali się ludzie - argumentuje wojewoda zachodniopomorski przyjęte przez Sejm nowe przepisy dotyczące handlu ziemią i elektrowni wiatrowych.
» więcej
2016-04-28, godz. 09:15
Wojewoda: stanowisko sejmiku to dążenie do chaosu
"Niepotrzebne zawracanie ludziom w głowach", "dążenie do chaosu" - tak zachodniopomorski wojewoda Piotr Jania z PiS skomentował przyjęte przez sejmik stanowisko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.
» więcej
2016-04-27, godz. 10:37
SLD przygotowuje strategiczny plan
Sojusz Lewicy Demokratycznej chce innej ustawy dekomunizacyjnej, bo ta przyjęta przez Sejm nie podoba się partii.
» więcej
2016-04-27, godz. 09:09
Dariusz Wieczorek był "za", ale jest przeciw [WIDEO]
Radny SLD i szef partii w regionie tłumaczył w "Rozmowie pod krawatem", dlaczego nie podoba mu się przyjęte przez zachodniopomorski sejmik stanowisko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i... dlaczego zagłosował "za".
» więcej
2016-04-26, godz. 10:10
Kochan o Petru: "To naiwność polityczna"
Nie wierzy w bardzo zły dla PO sondaż, krytykuje lidera .Nowoczesnej i zarzuca mu "naiwność polityczną" - posłanka PO Magdalena Kochan w "Rozmowie pod krawatem" podkreślała, że teraz opozycja musi wspólnie "walczyć o sprawy naj…
» więcej
2016-04-25, godz. 11:41
Co ze zbiórką podpisów ws. referendum o uchodźcach?
Czy Narodowcy i Kukiz'15 będą dalej zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie uchodźców, to zależy od działań rządu - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Krzysztof Rudzki z Ruchu Narodowego.
» więcej