Maciej Kopeć, były kurator zachodniopomorskiej oświaty w "Rozmowach pod krawatem" zwrócił uwagę, że większość protestów przeciwko reformie i likwidacji gimnazjów to działanie polityczne opozycji, a niewiele osób mówi o konkretach.
- Samorządy otrzymają kilkaset milionów złotych na dostosowanie szkół, dodatkowo ponad 400 milionów, by wypłacić rewaloryzację płac. Za to zmiana naliczania subwencji dotacji związana z sześciolatkiem - to 1,4 mld zł. Tam, gdzie faktycznie przeprowadzono analizy, to liczba oddziałów, a co za tym idzie liczba etatów nauczycielskich, będzie ulegała zwiększeniu - podkreślił Maciej Kopeć.
Wiceminister pytany o manifestacje Związku Nauczycielstwa Polskiego i jego wyliczenia - według których pracę straci 100 tys. pedagogów - odpowiedział, że oparto je na założeniu, że gdy rząd zlikwiduje gimnazja, zwolni wszystkich nauczycieli, co według ministra na pewno się nie stanie, bo etatów będzie więcej.
Wiceminister zapowiedział też, że nowe podstawy programowe i przepisy dotyczące reformy edukacji będą gotowe na pół roku przed ich wprowadzeniem.
- Na pewno nie powstaną później niż to było w czasie, gdy wprowadzano reformę ministra Mirosława Handkego czy wtedy, gdy reformę wprowadzała pani minister Katarzyna Hall. Wszystkie akty prawne w przypadku Handkego kończyły się w połowie lutego, a od 1 września wchodziła reforma - podkreślał Kopeć.
Gość "Rozmów pod krawatem" mówił też o zmianach w szkołach artystycznych czy sportowych, które kształcą w systemie 6 plus 6. W audycji "Radio Szczecin na Wieczór" zwracano uwagę, że w planowanej reformie jest luka: co zrobić z dzieckiem, które skończy sześcioletnią podstawówkę i zrezygnuje z kształcenia artystycznego?
- Należy im stworzyć możliwość dokończenia nauki w tej samej szkole - mówi Maciej Kopeć. - Stworzenie okresu przejściowego jest jednym z elementów naszej propozycji.
Ten okres miałby trwać 5 lat.
Posłuchaj całej rozmowy z Maciejem Kopciem
Zobacz także
2016-12-12, godz. 09:36
Manifestacja w rocznicę stanu wojennego. Senator PO komentuje [WIDEO]
Na dużej demonstracji można spotkać różne osoby - mówi senator Platformy Obywatelskiej o planowanej w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce manifestacji opozycji i KOD-u. W ten sposób Tomasz Grodzki odpowiadał na pytanie…
» więcej
2016-12-09, godz. 09:06
Jaka rola ministerstwa w działaniu filharmonii?
Ministerstwo wzmocniłoby działania Filharmonii - tak o szczegółach propozycji współprowadzenia tej instytucji przez resort kultury mówiła dyrektor Dorota Serwa.
» więcej
2016-12-08, godz. 15:45
SD: Wypowiedzi byłego prezydenta Szczecina są zdumiewające
Działacze Stronnictwa Demokratycznego, którzy w wyborach samorządowych w 2010 r. popierali Bartłomieja Sochańskiego, odnieśli się do wtorkowej wypowiedzi prawnika "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2016-12-08, godz. 14:05
Gość "Rozmów pod krawatem": W Stargardzie rozwijają się wysokie technologie
Stargardzianie skarżą się, że przedsiębiorstwa działające w tym mieście oferują jedynie zatrudnienie dla nisko lub średnio wykwalifikowanego personelu, a firmy nie korzystają z nowoczesnych technologii.
» więcej
2016-12-08, godz. 10:22
Zając: Dziś jest moment rozwojowy Stargardu [WIDEO]
Modernizacja basenu, taboru autobusowego i budowa centrum przesiadkowego - zastępca prezydenta Stargardu wylicza inwestycje, które mają być zrealizowane w najbliższych latach.
» więcej
2016-12-08, godz. 09:03
Kiedy radziecki pomnik zniknie z centrum Stargardu w całości? [WIDEO]
Radziecka Kolumna Zwycięstwa powinna "jak najszybciej" zniknąć z centrum Stargardu - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" zastępca prezydenta miasta.
» więcej
2016-12-07, godz. 12:14
Dłuższa współpraca z koleją. Wicemarszałek komentuje
Przewozy Regionalne po raz pierwszy mają zysk, ich sytuacja się poprawia, stąd decyzja o dłuższej współpracy - mówił w czwartek w "Rozmowach pod krawatem" Jarosław Rzepa. Wicemarszałek województwa skomentował podpisanie umowy…
» więcej
2016-12-07, godz. 09:07
Wypowiedzenie posłuszeństwa władzy? Rzepa: Jesteśmy temu przeciwni
PSL nie wypowiada posłuszeństwa demokratycznie wybranej władzy - mówił w czwartek w "Rozmowach pod krawatem" szef ludowców w naszym regionie.
» więcej
2016-12-06, godz. 18:31
Opozycyjne manifestacje w Warszawie. Były prezydent Szczecina ocenia
Nonsens i groteska - tak były prezydent Szczecina Bartłomiej Sochański ocenia intencje organizatorów opozycyjnych manifestacji w Warszawie zaplanowanych na 10 i 13 grudnia.
» więcej
2016-12-06, godz. 10:14
Sochański: Nie wszyscy prawnicy stoją za Rzeplińskim [WIDEO]
Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego odbiera Polakom resztki wiary w wymiar sprawiedliwości - mówił we wtorek w "Rozmowach pod krawatem" były prezydent Szczecina Bartłomiej Sochański.
» więcej
2016-12-06, godz. 09:12
Wcześniej działacz Unii Wolności, dziś zwolennik "dobrej zmiany" [WIDEO]
Brak klarownego rozliczenia się z latami komunizmu w Polce to błąd - mówił we wtorek w "Rozmowach pod krawatem" były działacz opozycji demokratycznej i były prezydent Szczecina Bartłomiej Sochański.
» więcej
2016-12-05, godz. 11:09
Prawnicy ponad podziałami politycznymi? Idea powstała w Szczecinie
Prawnicy tworzą stowarzyszenie, aby "zmienić formę rozmawiania ze sobą" - tłumaczył w poniedziałkowych "Rozmowach pod krawatem" Piotr Andrzejewski prawnik, członek Trybunału Stanu, były senator, współtwórca polskiej konstytuc…
» więcej
2016-12-05, godz. 10:37
Andrzejewski ostro o podziale w środowisku prawników [WIDEO]
Niczym szambo wybija peerelowska mentalność - tak podział w środowisku prawników i jego reakcję na obecne rządy oceniał w "Rozmowach pod krawatem" Piotr Andrzejewski prawnik, członek Trybunału Stanu, były senator, współtwórca…
» więcej
2016-12-02, godz. 09:42
Witold Jabłoński: Mam kompetencje, żeby zająć się budową Centrum Nauki [WIDEO]
Były wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego w "Rozmowach pod krawatem" zaprzeczył, by powołanie na pełnomocnika Muzeum Narodowego w Szczecinie do spraw Centrum Nauki było z politycznego nadania.
» więcej