Nie wstydzi się historii i każe dziękować za to, że po 1945 roku, "rządzili ludzie, dzięki którym Szczecin jest Polski" - taką refleksją na 100-lecie odzyskania niepodległości podzielił się szef SLD Włodzimierz Czarzasty w "Rozmowach pod krawatem".
- Ja żyłem w tym czasie, żyli moi rodzice i moi dziadkowie. To są pokolenia, które odbudowały Polskę, a Panu w Szczecinie dały to, że jest Pan w polskim mieście. Niech Pan o tym nie zapomina. W związku z tym niech Pan do PZPR-u nie wraca, tylko niech Pan podziękuje ludziom, którzy rządzili po II wojnie światowej, że mieszka Pan w polskim mieście - powiedział Czarzasty.
- Jeżeli to akurat mamy zawdzięczać PZPR-owi, jeżeli Pan widzi to tylko w takich barwach... - odpowiadał Piotr Cywiński, prowadzący audycję.
- Niech Pan ma jakąś refleksję. Jesteście na Ziemiach Odzyskanych. W mieście, w którym zburzono pomnik żołnierzy, którzy to miasto wyzwolili. To jest po prostu skandal - kontynuował Czarzasty.
Czarzastemu chodziło o Pomnik Wdzięczności na placu Żołnierza. Przed 1945 rokiem Szczecin był niemieckim miastem, Armia Czerwona nie "wyzwoliła" więc polskiego Szczecina - a zdobyła niemiecki Stettin.
Dodaj komentarz 6 komentarzy
Widać, że tłumienie haseł o sierpie i młocie, czy liściach na drzewach, dało efekt, skoro do radia zapraszani są tacy goście.
Obrazić, za jednym zamachem, mieszkańców Szczecina i wszystkich prawdziwych Polaków to sztuka.
Pan Czarzasty mógłby doszkolić się z historii, bo nadal myśli, że było tak jak propaganda PRLu go nauczyła :). Wyzwolili Szczecin? I dzięki PRLowi Szczecin jest polski? ...i marsjanie też wtedy wylądowali, tacy czerwoni marsjanie :)
powinniście zacząć cenzurować także brednie wypisywane w komentarzach
Szczecin został wyzwolony od niemieckiego faszyzmu, teraz pomału wraca w ręce polskiego faszyzmu. Historia lubi sie powtarzać? Może sie mylę? To przepraszam.
Polscy żołnierze walczyli w czasie drugiej wojny światowej na wszystkich frontach Europy razem z oddziałami angielskimi, Armią Czerwoną . W walkach o Berlin brało udział 170 tysięcy polskich żołnierzy, z tego 12 tysięcy w centrum miasta. Pokonali niemieckich faszystów. To żle? To niedobrze? Należy im się szacunek pamięć za oddane życie, również w polskim szczecińskim radio.
Akurat szef SLD ma rację. Młodzi ludzie (w tym zapewne i redaktor prowadzący) są permanentnie oszukiwani i bezrefleksyjnie powtarzają slogany czy hasła podawane im na talerzu przez propagandzistów z IPN czy Nowogrodzkiej. Pamiętajmy więc, że: 1. Szczecin dali nam Rosjanie - gdyby nie zmiana granic w Polsce 1/3 ludności (a na kresach większość) należałaby do mniejszości narodowych, które dążyłyby do własnej państwowości. 2. Przed 1939 także nie było w Polsce demokracji - rok 1945 nic tu więc nie zmieniał 3. w latach 1945-1989 mniej niż 10 lat może być utorzsamiana z totalitaryzmem - w pozostałym okresie Polska była państwem autorytarnym tak jak II RP, tyle że po wojnie nacisk położono na kwestie socjalne i wyciągnięto z biedy i analfabetyzmu miliony ludzi czego w II RP zrobić się nie udało
Zobacz także
2018-03-09, godz. 09:25
Jarosław Boberek: Mój udział w "Uchu Prezesa" to ogromny sukces [WIDEO]
Po zagraniu epizodu w "Uchu Prezesa" czułem, jakbym zapisał się do organizacji podziemnej - zdradził w czasie "Rozmów pod krawatem" Jarosław Boberek, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy.
» więcej
2018-03-08, godz. 09:23
Posłanka .Nowoczesnej chwali byłego szefa ugrupowania
"Czarno widzi" przyszłość .Nowoczesnej, o ile "nie będą wyciągnięte wnioski", bo na to co się dzieje "patrzy z żalem". Tak mówiła w "Rozmowach pod krawatem" posłanka .Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus i wychwalała Ryszarda…
» więcej
2018-03-07, godz. 12:44
Wojewoda "za" postawieniem pomnika marszałka Piłsudskiego
Józef Piłsudski powinien być upamiętniony na stulecie polskiej niepodległości - mówi nowy wojewoda zachodniopomorski i jest "za" postawieniem pomnika marszałka w Szczecinie.
» więcej
2018-03-07, godz. 10:27
"Zależy nam, żeby nie było opóźnień". Hinc zapowiada nadzór nad inwestycjami
Dokończeniem "szkieletu drogowego" na Pomorzu Zachodnim chce zająć się nowy wojewoda zachodniopomorski. Tomasz Hinc zapowiada też powołanie osoby odpowiedzialnej za monitorowanie prac przy inwestycjach w regionie.
» więcej
2018-03-07, godz. 09:29
Nowy wojewoda odpowiada na pismo marszałka [WIDEO]
Niewykluczona jest skarga kasacyjna do sądu, ale najpierw będzie spotkanie wojewody i marszałka - tak mówi nowy szef Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Hinc o piśmie marszałka województwa Olgierda Geblewicza.
» więcej
2018-03-06, godz. 10:22
Wójcik o karaniu za "polskie obozy": Poczekajmy na decyzję TK
Wiceminister sprawiedliwości "studzi emocje" w sprawie ustawy o karaniu za "polskie obozy śmierci" i komentuje pierwszy złożony na jej podstawie pozew.
» więcej
2018-03-06, godz. 09:40
Wiceminister sprawiedliwości w Radiu Szczecin o Jugendamtach: Potrzeba zmiany prawa unijnego
Spotykamy się z przedstawicielami niemieckiego rządu w sprawie działania Jugendtamtu - zapewniał w "Rozmowach pod krawatem" wiceminister sprawiedliwości.
» więcej
2018-03-05, godz. 09:23
"Budowa promu to fikcja". Zaremba komentuje zarzuty PO
Stępka pod budowę promu była po to, by Szczecina nie wyprzedził Gdańsk - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości i zapewnił: projektowanie jednostki dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej trwa.
» więcej
2018-03-02, godz. 09:47
Sawka: Nazwisko i dziecięca kariera nie ułatwiają egzaminów [WIDEO]
Nazwisko i dziecięca kariera nie ułatwiają egzaminów - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" aktorka ze Szczecina Karolina Sawka.
» więcej
2018-03-01, godz. 11:02
Ambitne plany posła Liroya-Marca: silne centrum oraz młodzi ludzie "bez brudu za uszami"
Piotr Liroy-Marzec o swojej politycznej przyszłości: - Budujemy prawdziwie centrową formację, która jest w stanie zmienić kraj - mówił w "Rozmowie pod krawatem" poseł.
» więcej
2018-03-01, godz. 09:07
Piotr Liroy-Marzec: Kukizem steruje "człowiek-kapeć"!
Pawłem Kukizem manipuluje "frędzel", "człowiek-kapeć", więc ugrupowanie Kukiz '15 przestało spełniać nadzieje, które pokładali w nim obywatele - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Piotr Liroy-Marzec.
» więcej
2018-02-28, godz. 10:38
Mucha o "aferze melioracyjnej" i pośle Gawłowskim: Nikogo nie ukarali, nikogo nie odwołali
Sejmikowy radny PiS-u o sprawie Gawłowskiego: - Zamiast skupiać się na aferze na kilkaset milionów czy na zarzutach korupcyjnych próbuje się skierować uwagę na dyskusję o ewentualnym plagiacie w piśmie prokuratury - oceniał szef…
» więcej
2018-02-28, godz. 09:32
Prezydencki minister o ustawie o IPN: Właściwa ocena dopiero po latach
Dopiero po kilku, może kilkunastu latach będzie można właściwie ocenić to, co się wydarzyło - mówił w "Rozmowach pod krawatem" prezydencki minister Paweł Mucha, komentując burzę po uchwaleniu ustawy o IPN, gdy nasz kraj chce bronić…
» więcej
2018-02-27, godz. 10:20
Europoseł ostro o działaniach UE: Stosuje selektywną sprawiedliwość
Selektywna sprawiedliwość Unii Europejskiej, gdy zajmuje się wyłącznie zarzutami wobec krajów których "nie lubi", to stosowana regularnie praktyka - tak działania brukselskich urzędników ocenia europoseł Prawicy RP Marek Jurek.
» więcej
2018-02-27, godz. 09:34
Marek Jurek: PO próbuje mobilizować zagranicę do ataków na Polskę
Postawa Platformy Obywatelskiej w sprawie ustawy o IPN jest fatalna - oceniał w "Rozmowach pod krawatem" lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek.
» więcej