Nie wstydzi się historii i każe dziękować za to, że po 1945 roku, "rządzili ludzie, dzięki którym Szczecin jest Polski" - taką refleksją na 100-lecie odzyskania niepodległości podzielił się szef SLD Włodzimierz Czarzasty w "Rozmowach pod krawatem".
- Ja żyłem w tym czasie, żyli moi rodzice i moi dziadkowie. To są pokolenia, które odbudowały Polskę, a Panu w Szczecinie dały to, że jest Pan w polskim mieście. Niech Pan o tym nie zapomina. W związku z tym niech Pan do PZPR-u nie wraca, tylko niech Pan podziękuje ludziom, którzy rządzili po II wojnie światowej, że mieszka Pan w polskim mieście - powiedział Czarzasty.
- Jeżeli to akurat mamy zawdzięczać PZPR-owi, jeżeli Pan widzi to tylko w takich barwach... - odpowiadał Piotr Cywiński, prowadzący audycję.
- Niech Pan ma jakąś refleksję. Jesteście na Ziemiach Odzyskanych. W mieście, w którym zburzono pomnik żołnierzy, którzy to miasto wyzwolili. To jest po prostu skandal - kontynuował Czarzasty.
Czarzastemu chodziło o Pomnik Wdzięczności na placu Żołnierza. Przed 1945 rokiem Szczecin był niemieckim miastem, Armia Czerwona nie "wyzwoliła" więc polskiego Szczecina - a zdobyła niemiecki Stettin.
Dodaj komentarz 6 komentarzy
Widać, że tłumienie haseł o sierpie i młocie, czy liściach na drzewach, dało efekt, skoro do radia zapraszani są tacy goście.
Obrazić, za jednym zamachem, mieszkańców Szczecina i wszystkich prawdziwych Polaków to sztuka.
Pan Czarzasty mógłby doszkolić się z historii, bo nadal myśli, że było tak jak propaganda PRLu go nauczyła :). Wyzwolili Szczecin? I dzięki PRLowi Szczecin jest polski? ...i marsjanie też wtedy wylądowali, tacy czerwoni marsjanie :)
powinniście zacząć cenzurować także brednie wypisywane w komentarzach
Szczecin został wyzwolony od niemieckiego faszyzmu, teraz pomału wraca w ręce polskiego faszyzmu. Historia lubi sie powtarzać? Może sie mylę? To przepraszam.
Polscy żołnierze walczyli w czasie drugiej wojny światowej na wszystkich frontach Europy razem z oddziałami angielskimi, Armią Czerwoną . W walkach o Berlin brało udział 170 tysięcy polskich żołnierzy, z tego 12 tysięcy w centrum miasta. Pokonali niemieckich faszystów. To żle? To niedobrze? Należy im się szacunek pamięć za oddane życie, również w polskim szczecińskim radio.
Akurat szef SLD ma rację. Młodzi ludzie (w tym zapewne i redaktor prowadzący) są permanentnie oszukiwani i bezrefleksyjnie powtarzają slogany czy hasła podawane im na talerzu przez propagandzistów z IPN czy Nowogrodzkiej. Pamiętajmy więc, że: 1. Szczecin dali nam Rosjanie - gdyby nie zmiana granic w Polsce 1/3 ludności (a na kresach większość) należałaby do mniejszości narodowych, które dążyłyby do własnej państwowości. 2. Przed 1939 także nie było w Polsce demokracji - rok 1945 nic tu więc nie zmieniał 3. w latach 1945-1989 mniej niż 10 lat może być utorzsamiana z totalitaryzmem - w pozostałym okresie Polska była państwem autorytarnym tak jak II RP, tyle że po wojnie nacisk położono na kwestie socjalne i wyciągnięto z biedy i analfabetyzmu miliony ludzi czego w II RP zrobić się nie udało
Zobacz także
2024-04-19, godz. 09:02
Zmiany w komunikacji tematem dyskusji kandydatów na burmistrza Chojny [ZDJĘCIA]
Lepsza komunikacja z sąsiednimi wsiami i więcej połączeń. Kandydaci na burmistrza Chojny zdradzają na naszej antenie swoje pomysły na transport publiczny.
» więcej
2024-04-18, godz. 11:21
Goleniowski Dom Kultury dzieli kandydatów na burmistrza tego miasta
Kulturalnie, ale ze szpilami, ripostami, wyciągniętymi z teczki dokumentami i asami z rękawa - w czwartek kolejna gorąca dyskusja w "Rozmowach pod krawatem". Starli się Tomasz Banach i Krzysztof Sypień, kandydaci na stanowisko burmistrza…
» więcej
2024-04-18, godz. 09:29
Problem masowych zwolnień w firmach. Dyskusja kandydatów na burmistrza Goleniowa [ZDJĘCIA]
Troska o obecnych - czy ściąganie nowych pracodawców. Swoje sposoby na zatrzymanie zwolnień w goleniowskich firmach przedstawili na naszej antenie w "Rozmowach pod krawatem" kandydaci na stanowisko burmistrza tego miasta - Krzysztof Sypień…
» więcej
2024-04-17, godz. 11:42
"Przez 10 lat nie będzie zwolnień w zespole Elektrowni Dolna Odra"
W Radiu Szczecin kontynuujemy cykl mini debat przed drugą turą wyborów samorządowych. W środę w "Rozmowach pod krawatem" starli się: Magdalena Pieczyńska i Mieczysław Sawaryn, czyli kandydaci na burmistrza Gryfina.
» więcej
2024-04-17, godz. 09:39
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry tak, ale... Dyskusja kandydatów na burmistrza Gryfina [ZDJĘCIA]
Ochrona przyrody tak, ale - najpierw interes mieszkańców. Kandydaci na burmistrza Gryfina ostrożnie wypowiadali się o projekcie utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.
» więcej
2024-04-16, godz. 09:30
Geotermia podzieliła kandydatki na fotel burmistrza Pyrzyc
Wygórowane koszty kontra szansa na niższe rachunki. O sposób i zakres wykorzystania geotermii starły się kandydatki na fotel burmistrza Pyrzyc w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2024-04-15, godz. 11:17
Zagrodzka i Napiwodzka mają pomysły na rozwój gminy Dobra
W najbliższą niedzielę druga tura wyborów samorządowych. 21 kwietnia do urn ponownie pójdą m.in. mieszkańcy gminy Dobra, gdzie nie udało się wyłonić wójta w pierwszej turze.
» więcej
2024-04-15, godz. 09:51
Kandydatki na wójta gminy Dobra starły się w studiu Radia Szczecin [ZDJĘCIA]
Niezbędna inwestycja czy zbędny wydatek? Kandydatki na wójta gminy Dobra starły się w studiu Radia Szczecin w audycji "Rozmowy pod krawatem".
» więcej
2024-04-12, godz. 11:17
"Młode pokolenie żyje w innej rzeczywistości i widzi ogromną nudę na katechezie"
Trwa szczeciński Festiwal Bonhoeffera "Ślady". Jednym z gości dyskusji i spotkań jest filozof i religioznawca, profesor Tadeusz Gadacz.
» więcej
2024-04-12, godz. 09:22
Religioznawca: ludzie nie chcą już religii, która oparta była na posłuszeństwie
Hierarchowie nie chcą zaakceptować tego, że człowiek stał się dojrzalszy. Tak gość "Rozmów pod krawatem" diagnozuje przyczyny kryzysu w Kościele.
» więcej
2024-04-11, godz. 09:38
Bogucki: mój wynik wyborczy jest historycznie najlepszy w Szczecinie
Porażka, ale w dobrym stylu - Zbigniew Bogucki komentuje swoją przegraną w wyborach na prezydenta Szczecina.
» więcej
2024-04-10, godz. 11:38
Prezes Grupy Azoty: polickie Polimery nie są jeszcze skończone
Musimy ratować naszą sytuację finansową - powiedział prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz w porannej "Rozmowie pod krawatem".
» więcej
2024-04-10, godz. 09:03
Grupa Azoty spróbuje ściągnąć nowych inwestorów do drużyny Chemika Police
To nie przejaw wrogości czy niechęci, a konieczność. Prezes Grupy Azoty wyjaśnia powody zakręcenia kurka z pieniędzmi dla Chemika Police. Deklaruje jednak chęć pomocy.
» więcej
2024-04-09, godz. 11:29
"Wszystkie tramwaje powinny być przynajmniej częściowo niskopodłogowe"
Ostatnie wybory parlamentarne miały duży wpływ na te samorządowe, dlatego Koalicja Obywatelska zdobyła tak dużo mandatów w szczecińskiej Radzie Miasta - ocenił w "Rozmowach pod krawatem" Piotr Krzystek.
» więcej
2024-04-09, godz. 09:04
Krzystek: na tę chwilę w centrum miasta nie będzie Strefy Czystego Transportu
Ekologiczne działania - tak - Strefa Czystego Transportu - na razie nie. Nowy-stary prezydent Szczecina tuż po wyborach zdradza, jakie ma plany na kolejną kadencję.
» więcej