Nie wstydzi się historii i każe dziękować za to, że po 1945 roku, "rządzili ludzie, dzięki którym Szczecin jest Polski" - taką refleksją na 100-lecie odzyskania niepodległości podzielił się szef SLD Włodzimierz Czarzasty w "Rozmowach pod krawatem".
- Ja żyłem w tym czasie, żyli moi rodzice i moi dziadkowie. To są pokolenia, które odbudowały Polskę, a Panu w Szczecinie dały to, że jest Pan w polskim mieście. Niech Pan o tym nie zapomina. W związku z tym niech Pan do PZPR-u nie wraca, tylko niech Pan podziękuje ludziom, którzy rządzili po II wojnie światowej, że mieszka Pan w polskim mieście - powiedział Czarzasty.
- Jeżeli to akurat mamy zawdzięczać PZPR-owi, jeżeli Pan widzi to tylko w takich barwach... - odpowiadał Piotr Cywiński, prowadzący audycję.
- Niech Pan ma jakąś refleksję. Jesteście na Ziemiach Odzyskanych. W mieście, w którym zburzono pomnik żołnierzy, którzy to miasto wyzwolili. To jest po prostu skandal - kontynuował Czarzasty.
Czarzastemu chodziło o Pomnik Wdzięczności na placu Żołnierza. Przed 1945 rokiem Szczecin był niemieckim miastem, Armia Czerwona nie "wyzwoliła" więc polskiego Szczecina - a zdobyła niemiecki Stettin.
Dodaj komentarz 6 komentarzy
Widać, że tłumienie haseł o sierpie i młocie, czy liściach na drzewach, dało efekt, skoro do radia zapraszani są tacy goście.
Obrazić, za jednym zamachem, mieszkańców Szczecina i wszystkich prawdziwych Polaków to sztuka.
Pan Czarzasty mógłby doszkolić się z historii, bo nadal myśli, że było tak jak propaganda PRLu go nauczyła :). Wyzwolili Szczecin? I dzięki PRLowi Szczecin jest polski? ...i marsjanie też wtedy wylądowali, tacy czerwoni marsjanie :)
powinniście zacząć cenzurować także brednie wypisywane w komentarzach
Szczecin został wyzwolony od niemieckiego faszyzmu, teraz pomału wraca w ręce polskiego faszyzmu. Historia lubi sie powtarzać? Może sie mylę? To przepraszam.
Polscy żołnierze walczyli w czasie drugiej wojny światowej na wszystkich frontach Europy razem z oddziałami angielskimi, Armią Czerwoną . W walkach o Berlin brało udział 170 tysięcy polskich żołnierzy, z tego 12 tysięcy w centrum miasta. Pokonali niemieckich faszystów. To żle? To niedobrze? Należy im się szacunek pamięć za oddane życie, również w polskim szczecińskim radio.
Akurat szef SLD ma rację. Młodzi ludzie (w tym zapewne i redaktor prowadzący) są permanentnie oszukiwani i bezrefleksyjnie powtarzają slogany czy hasła podawane im na talerzu przez propagandzistów z IPN czy Nowogrodzkiej. Pamiętajmy więc, że: 1. Szczecin dali nam Rosjanie - gdyby nie zmiana granic w Polsce 1/3 ludności (a na kresach większość) należałaby do mniejszości narodowych, które dążyłyby do własnej państwowości. 2. Przed 1939 także nie było w Polsce demokracji - rok 1945 nic tu więc nie zmieniał 3. w latach 1945-1989 mniej niż 10 lat może być utorzsamiana z totalitaryzmem - w pozostałym okresie Polska była państwem autorytarnym tak jak II RP, tyle że po wojnie nacisk położono na kwestie socjalne i wyciągnięto z biedy i analfabetyzmu miliony ludzi czego w II RP zrobić się nie udało
Zobacz także
2019-06-05, godz. 10:36
Mucha: Nie do końca rozumiem udział przewodniczącego Tuska w bieżącej polityce w Polsce
Nowy poseł z regionu krytykuje wtorkowe gdańskie obchody pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 roku.
» więcej
2019-06-05, godz. 09:20
Rafał Mucha nowym posłem z regionu
Rafał Mucha zastąpi Joachima Brudzińskiego, który oddał mandat, bo został europosłem. Co prawda, pierwszeństwo miała Halina Szymańska ale jest Szefową Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy i do Sejmu nie zamierza się przenosić…
» więcej
2019-06-03, godz. 12:06
"Śmieją się w twarz 10 milionom ludzi Solidarności"
To będzie wiec Koalicji Obywatelskiej - tak o gdańskich obchodach 30. rocznicy wyborów 4 czerwca mówiła w "Rozmowie pod krawatem" Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15.
» więcej
2019-06-03, godz. 10:08
Kukiz'15 o możliwych - i niemożliwych - ewentualnych koalicjach
Nie wykluczamy koalicji w jesiennych wyborach parlamentarnych - powiedziała w "Rozmowie pod krawatem" posłanka Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15.
» więcej
2019-06-03, godz. 09:16
Posłanka Kukiz'15: "to nie jest koniec ruchu obywatelskiego"
Nie uważam, że to koniec ruchu obywatelskiego Kukiz'15 - tak posłanka Agnieszka Ścigaj komentowała w "Rozmowie pod krawatem" wynik ostatnich wyborów.
» więcej
2019-05-29, godz. 10:16
Grodzki o europarlamentarzystach z naszego okręgu: Pracowici z dużymi kompetencjami
Całe te wybory to jedna, wielka refleksja dla wszystkich - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" senator PO Tomasz Grodzki pytany o wynik w naszym regionie.
» więcej
2019-05-28, godz. 10:17
"Podział na Polskę metropolitalną i Polskę powiatową"
To koniec podziału na Polskę zachodnią głosującą na PO i wschodnią głosującą na PiS - taka jest ocena z "Rozmowy pod krawatem" Radia Szczecin.
» więcej
2019-05-27, godz. 11:10
Brexit niezdiagnozowany, czyli zaniechanie Unii Europejskiej
Dyskusja o dalszym kształcie i przyszłości Unii Europejskiej jest niezbędna - oceniał w "Rozmowie pod krawatem" szczeciński poseł PiS, Leszek Dobrzyński.
» więcej
2019-05-24, godz. 12:20
Brudziński o mieniu bezspadkowym: Nikt(...)nie powącha ani złamanego grosza
Jeżeli ktoś ma prawo do odszkodowań to Polacy - tak minister spraw wewnętrznych wypowiada się w "Rozmowach pod krawatem" w kwestii oddania majątku bezspadkowego organizacjom żydowskim.
» więcej
2019-05-24, godz. 09:26
Brudziński o sytuacji powodziowej: Mniej opadów nie wskazuje na poprawę sytuacji
Nawet mniejsza ilość opadów nie wskazuje na poprawę sytuacji - mówił w "Rozmowach pod krawatem" minister spraw wewnętrznych i administracji.
» więcej
2019-05-23, godz. 11:16
Marcin Palade o kampanii: Nieprzypadkowe premiery nieprzypadkowych filmów
Nieprzypadkowe premiery nieprzypadkowych filmów - socjolog polityki Marcin Palade w "Rozmowach pod krawatem" zwracał uwagę na to, jak głośny dokument o pedofilii w Kościele "Tylko nie mów nikomu" czy wcześniejszy fabularny "Kler" wpisywał…
» więcej
2019-05-23, godz. 09:32
Ekspert o eurowyborach: Do końca nie będziemy wiedzieli, kto jest zwycięzcą
O zwycięzcy eurowyborów zdecyduje frekwencja zwłaszcza na wsi i małych miastach, wynik dwóch największych ugrupowań będzie się ważył do ostatniej chwili - ocenia socjolog polityki Marcin Palade.
» więcej
2019-05-22, godz. 13:35
Kukiz'15: Chcemy być "języczkiem u wagi"
Wyrównywanie różnic w poziomie życia między krajami w Unii Europejskiej oraz zabiegi o zwiększenie roli Parlamentu Europejskiego - tak o założeniach programu Kukiz'15 w eurowyborach mówiła w "Rozmowie pod krawatem" Olimpia Tomczyk-Iwko…
» więcej
2019-05-22, godz. 10:59
Działaczka Kukiz'15: Polska jest najbardziej poszkodowana w II wojnie światowej
Powinniśmy wstać z kolan i jasno powiedzieć "nie", bo inaczej nigdy się to nie skończy - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" Olimpia Tomczyk-Iwko, o żydowskich żądaniach zwrotu mienia po II wojnie światowej.
» więcej
2019-05-22, godz. 09:26
Olimpia Tomczyk-Iwko: Szczecin zasługuje na nowe otwarcie
Górę wzięły osobiste ambicje działaczy, którzy nie potrafili ze sobą współdziałać - tak sytuację Kukiz'15 w Szczecinie opisała Olimpia Tomczyk-Iwko, liderka listy ruchu w wyborach do europarlamentu.
» więcej