Polityczne narzędzie, którego będzie można uznaniowo użyć przeciwko każdemu państwu Unii Europejskiej - minister kancelarii prezydenta Paweł Mucha tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem", że "mechanizm praworządności" jest sprzeczny z prawem międzynarodowym i polską konstytucją.
Mucha podkreślał, że Polska jest za wieloletnim budżetem Wspólnoty, wraz z Funduszem Odbudowy, ale projekt rozporządzenia, powiązania budżetu z niezdefiniowaną w traktatach "praworządnością" jest ingerencją w wewnętrzne sprawy państw członkowskich.
- Nie można godzić się na to, żeby teraz w dowolnej sferze, arbitralnie Unia Europejska ingerowała z powołaniem na ocenę polityczną, bo takiej ścisłej definicji, oczywiście jeżeli chodzi o praworządność nie ma, a Polska jest państwem praworządnym, więc wszyscy wiemy, że chodzi tu o politykę. Wiemy, że są tacy polscy politycy, którzy będą chcieli w Unii apelować o to, żeby wstrzymywać fundusze dla Polski, bo przegrywają wybory w Polsce, a chcieliby władzę w Polsce odzyskać taką metodą, jak oddziaływanie zagraniczne - powiedział Mucha.
W ubiegłym tygodniu zachodniopomorski sejmik, z inicjatywy Koalicji Obywatelskiej i przy sprzeciwie Prawa i Sprawiedliwości przyjął stanowisko, w którym krytykuje polski rząd za negocjacje w sprawie unijnego budżetu. Paweł Mucha, także radny tego sejmiku, oceniał, że to szokujące, gdy atakuje się polski rząd i wspiera propozycje niemieckie.
- Nie można godzić się na to, żeby teraz w dowolnej sferze, arbitralnie Unia Europejska ingerowała z powołaniem na ocenę polityczną, bo takiej ścisłej definicji, oczywiście jeżeli chodzi o praworządność nie ma, a Polska jest państwem praworządnym, więc wszyscy wiemy, że chodzi tu o politykę. Wiemy, że są tacy polscy politycy, którzy będą chcieli w Unii apelować o to, żeby wstrzymywać fundusze dla Polski, bo przegrywają wybory w Polsce, a chcieliby władzę w Polsce odzyskać taką metodą, jak oddziaływanie zagraniczne - powiedział Mucha.
W ubiegłym tygodniu zachodniopomorski sejmik, z inicjatywy Koalicji Obywatelskiej i przy sprzeciwie Prawa i Sprawiedliwości przyjął stanowisko, w którym krytykuje polski rząd za negocjacje w sprawie unijnego budżetu. Paweł Mucha, także radny tego sejmiku, oceniał, że to szokujące, gdy atakuje się polski rząd i wspiera propozycje niemieckie.
Dodaj komentarz 8 komentarzy
taaa, praworządność w PL..... Rydzyk publicznie namawia do wyciszania tych którzy ujawniają pedofilów a minister sprawiedliwości bije mu brawo.... brak słów.
wszyscy wiedzą, Mucho, że chodzi o uczciwość i przestrzeganie prawa!
Czyli o to, z czym PiS ma największy problem.
"..."mechanizm praworządności" jest sprzeczny z prawem międzynarodowym i polską konstytucją."
a) nie wiecie co co konstytucja i obchodzicie ją wszelkimi rozporządzeniami czy podustawami
b) ta sama konstytucja i traktat akcesyjny mówi o podziale władzy
c) wprowadzanie polityków własnej partii to TK nie ma nic wspólnego z podziałem władzy (nagle stali się bezpartyjni jak prezydenci miasta i kraju?)
d) izba dyscyplinarna, która jednoosobowo zawiesza sędziów nie ma nic wspólnego z sądem i prawem do obrony
e) od dawna powtarzacie, że nie macie problemów z praworządnością - w się tak boicie?
f) może już czas mówić za siebie i odpowiadać za własne postępowanie a nie zrzucać znowu na opozycję - rządzicie samodzielnie!
@ Siara ... Widzę że oddałbyś życie za TK ; organ który ustanowił Wojciech Jaruzelski w 1982 r. a z którego urzędu korzystają WSZYSTKIE PARTIE po 1989roku obsadzając własnymi POLITYKAMI ! Jedni bardziej lub mniej związani z palestrą ale ZAWSZE związani z polityką.
Więc dlaczego PIS miałby postępować inaczej ?! W końcu w Demokracji jest równość czy nie ... do tego dochodzi tzw. tradycja polityczna. Problem polega jednak na tym że jak PIS obsadził stanowiska w TK to dopiero zaczął się krzyk na całą EU , bo wcześniej było ok, demokratycznie .
Jak robiły to inne partie to była cisza ... a ich sędziowie (TK) stawali się Celebrytami i "mędrcami" polskiego systemu sądownictwa !
To jest śmieszne że 25 państw nie ma problemu z tym zapisem i bez problemu się z nim godzą, nie obawiając się o swoją suwerenność, natomiast dwa kraje mają z tym problem. Śmiem twierdzić że problem nie jest w unijnych zapisach tylko w tych dwóch krajach.
@Nikt inny - złodzieje, bandyci, ludzie z gruntu źli i o nieczystych intencjach z założenia są przeciwni praworządności.
@Nomis
To sprawdźmy może kto był wcześniej prezesem TK
Andrzej Zoll- profesor, UJ
Marek Safjan- profesor, UW
Jerzy Stępień- magister (powołany w trakcie rządów PiS), bez pracy naukowej
Bohdan Zdziennicki, profesor, UWM
Andrzej Rzepliński, profesor, UW
Julia Przyłębska- magister (powołana w trakcie rządów PiS), bez pracy naukowej.
Widzisz tutaj jakiś wspólny mianownik, czy według Ciebie wszystko jest ok? Jeszcze Stetinensis będzie dumny- ojciec Pani Przyłębskiej był wieloletnim członkiem PZPR (pewne rzeczy wynosi się z domu, prawda?:)), a mąż tej Pani (konsul w Berlinie) oficjalnie został potwierdzony jako Tajny Współpracownik w latach 1979-80, a od 1991 roku pracował w UOP. Normalnie kryształowi ludzie.
@Nomis za co oddałbym życie to akurat moja prywatna sprawa. Prawda jest taka, że to obecni rządzący krzyczeli o naprawie sądownictwa i wielkiej, wspaniałej reformie, która usprawni pracę sądów. Efekt niestety jest taki, że sprawy wcale nie trwają krócej, prokuratura działa pod dyktando partii i nie da krzywdy zrobić swoim, a izba dyscyplinarna jest narzędziem w rękach prokuratury. Jeżeli wsadzanie swoich (z kwalifikacjami lub bez) na wszelkie możliwe stołki, ktoś nazywa naprawą wymiaru sprawiedliwości, to to jest grube nieporozumienie lub dowcip!
Zobacz także
2020-09-07, godz. 13:00
"Prawdopodobnie nowy rząd będzie miał mniej resortów"
Rozmowy o rekonstrukcji rządu bezpośrednio dotyczą partyjnych liderów, celem jest lepsze zarządzanie państwem - mówił w "Rozmowach pod krawatem" minister Kancelarii Prezydenta pytany o zaangażowanie Andrzeja Dudy w ten proces.
» więcej
2020-06-26, godz. 09:39
Wydział Teologiczny wprowadza nowy kierunek o ochronie małoletnich. Rektor US komentuje
To inicjatywa władz Wydziału Teologicznego - mówił w "Rozmowach pod krawatem" rektor elekt Uniwersytetu Szczecińskiego profesor Waldemar Tarczyński.
» więcej
2020-06-24, godz. 11:08
Poseł Rzepa zaapeluje do władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Poseł "wystosuje apel" do władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego - Jarosław Rzepa z PSL w "Rozmowach pod krawatem" tak odpowiadał na pytanie o sytuację Polaków, którzy nie mogą wjechać do tego landu.
» więcej
2020-06-24, godz. 09:03
"UE gwarantem bezpieczeństwa Polski. Wizyta prezydenta w USA elementem gry politycznej"
Budujmy bezpieczeństwo militarne w oparciu o Unię Europejską - stwierdził w "Rozmowie pod krawatem" radia Szczecin poseł PSL, Jarosław Rzepa pytany o wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.
» więcej
2020-06-23, godz. 10:38
"Rozmowa pod krawatem" RS: wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu
Wizyta polskiego prezydenta w USA to finalizacja żywotnych interesów Polski - mówił w "Rozmowie pod krawatem" europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Saryusz-Wolski.
» więcej
2020-06-22, godz. 09:20
Prezes Gryfii: będą pozwy sądowe za kłamliwe artykuły
"Dosyć skakania na Gryfię, jak na pochyłe drzewo, będą pozwy sądowe za artykuły pełne kłamstw" - tak prezes Stoczni Remontowej Krzysztof Zaremba komentował publikację w lokalnej gazecie tekstu o Gryfii. Przekonywał, że sytuacja…
» więcej
2020-06-18, godz. 11:14
"Wizyta prezydenta w USA wbija klin pomiędzy nasze relacje z NATO i UE"
Poseł PO krytykuje zaplanowaną na przyszły tydzień wizytę Andrzeja Dudy w USA. Rafał Trzaskowski by odmówił wyjazdu w trakcie kampanii wyborczej - stwierdził w "Rozmowie pod krawatem" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś.
» więcej
2020-06-17, godz. 11:18
Europosłanka PiS: nagłaśnianie kwestii LGBT leży w interesie "opozycji totalnej"
Temat LGBT nie powinien być głównym tematem w kampanii doby pandemii i jej możliwych konsekwencji - mówiła w "Rozmowie pod krawatem" europosłanka Prawa i Sprawiedliwości.
» więcej
2020-06-16, godz. 09:23
"Demonstracje w Brukseli wymówką do rozruchów"
To tylko pretekst do wprowadzenia chaosu na ulicach i demolowania miasta. Tak demonstracje w Brukseli skomentował europoseł Prawa i Sprawiedliwości - Zbigniew Kuźmiuk.
» więcej
2020-06-15, godz. 10:32
"Nie ma podstaw, by podważać ekspertyzę w sprawie katastrofy na Zamku"
Nie ma podstaw, by podważać ekspertyzę w sprawie katastrofy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie - uważa poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.
» więcej
2020-06-15, godz. 09:05
Dariusz Wieczorek: nadchodzące wybory będą miały charakter plebiscytu
Wybory 28 czerwca to będzie plebiscyt - kto jest za prezydentem Dudą, a kto nie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" poseł Lewicy, Dariusz Wieczorek.
» więcej
2020-06-10, godz. 09:21
Radny PiS: najbardziej ucierpieli przedsiębiorcy, a nie samorząd
Liczył na "chociaż próbę rozmowy", a skończyło się na politycznym ataku - tak reakcję na propozycję radnych opozycji skwitował w "Rozmowie pod krawatem" radny Zbigniew Bogucki z Prawa i Sprawiedliwości.
» więcej
2020-06-08, godz. 10:14
Kopeć: Gawłowski ma wsparcie struktur centralnych PO
To próba zastraszenia tych, którzy chcą mówić o tym, co działo się na Pomorzu Zachodnim w okresie rządów PO-PSL - tak zapowiedź pozwu przeciwko redakcji Radia Szczecin i TVP Szczecin przez senatora Gawłowskiego ocenił wiceminister…
» więcej
2020-06-04, godz. 09:25
"Skandal, to próba anarchizowania polskiego życia publicznego"
Trudno uznać to za zachowanie godne sędziego, to skandal - powiedział w "Rozmowie pod krawatem" Marcin Romanowski. Wiceminister sprawiedliwości tak skomentował słowa sędziego Igora Tuleyi, który zapowiedział, że nie stawi się przed…
» więcej
2020-06-03, godz. 10:19
"Die Welt" chwali Polskę, poseł KO: "sytuacja nie jest czarno-biała"
"Die Welt" chwali działania Polski; czytamy, że kraj uniknął kryzysu euro, uchodźców, a pandemia go wzmocni - tymczasem poseł Koalicji Obywatelskiej, Paweł Poncyljusz w "Rozmowie pod krawatem" mówi, że sytuacja jednak nie jest c…
» więcej