To nie jest darmowa gotówka, którą daje Unia. Polska również ponosi koszty bycia we Wspólnocie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" prezes Instytutu Jagiellońskiego, Marcin Roszkowski. Jego instytucja zajmuje się specjalistycznymi analizami i promocją myśli wolnorynkowej.
- To nie jest tak, jak chcieliby niektórzy euroentuzjaści: darmowa gotówka, która łaskawie do nas trafia. Trafia do nas pieniądz, który jest "oznaczony", a poza tym Polska otworzyła rynek na konkurencję z państw Wspólnoty, których firmy zaczęły konkurować "wygryzając" dużą część firm polskich, szczególnie tych dużych. To są koszty tego, że jesteśmy członkami Unii, to jest pozytywne, ale o kosztach też trzeba pamiętać - podkreślił.
Prezes Instytutu Jagiellońskiego zwracał uwagę, że obecna Unia Europejska jest inną organizacją niż ta, do której wstępowaliśmy. Roszkowski mówił o tendencjach federalistycznych, czyli próbach zwiększania roli Wspólnoty w państwach członkowskich.
- To nie jest tak, jak chcieliby niektórzy euroentuzjaści: darmowa gotówka, która łaskawie do nas trafia. Trafia do nas pieniądz, który jest "oznaczony", a poza tym Polska otworzyła rynek na konkurencję z państw Wspólnoty, których firmy zaczęły konkurować "wygryzając" dużą część firm polskich, szczególnie tych dużych. To są koszty tego, że jesteśmy członkami Unii, to jest pozytywne, ale o kosztach też trzeba pamiętać - podkreślił.
Dodaj komentarz 5 komentarzy
panie "ekspert", jeśli jeśli mamy zysk wielokrotnie przewyższający koszty, to te nasze "koszty" są po prostu zyskowną inwestycją.
O zyskach bez kosztów mogą mówić żebracy. Albo złodzieje, co nie lubią praworządności.
Natomiast otwarcie naszego rynku to raczej było dobrodziejstwo dla rodzimej gospodarki! Bo to nie tylko my się otworzyliśmy, ale cała Unia otworzyła się dla nas! I dzięki temu cholernie zyskujemy mając DODATNIE BILANSE HANDLOWE:
W 2018 roku eksport towarów z Polski wzrósł o 8,2 proc., osiągając 223,6 mld euro, zaś import o 10,7 proc., uzyskując 228,2 mld euro - wynika z ostatecznych danych GUS.
W 2019 Polski eksport po raz pierwszy wart był ponad bilion złotych! Wg GUS w 2019 r. wartość obrotów towarowych w handlu zagranicznym wyniosła 1 bln 13,7 mld zł (235,8 mld euro) dla eksportu i 1 bln 5,8 mld zł (234 mld euro) dla importu.
A teraz PiS coraz szybciej zmierza ku wyprowadzeniu Polski z UE.
I jeszcze jedno - to nie UE jest teraz inna niż ta, do której wstępowaliśmy.
To Polska PiS-u jest teraz inna, niż ta, która była do UE zapraszana!
Dziś Unia Europejska TAKIEJ Polski by nie przyjęła.
Dziś - dzięki PiS - idealnie pasujemy do ZBiR-a: Związku Białorusi i Rosji.
Ten Pan opowiada trochę brednie... zwłaszcza w kontekście federalizacji... najważniejsze co zrobiła unia to nałożyła smycz i kaganiec na takich troglodytów jak ziobro i matecki... gdby nie unia zrobiliby z Polski drugą Białoruś... a teraz ziobor jeszcze popiera pedofilie
@natan - Ziobro nie popiera a gloryfikuje pedofilię ale tylko tę w sutannie! Bo to zaszczyt i święta sprawa, jak stary dziad molestuje dzieci w zakrystii. A biskup który to tuszuje i ukrywa nazywa się męczennikiem!
P.S. Im dłużej żyję, tym bardziej popieram co Miller powiedział o prokuratorze generalnym na komisji ds. Rywina
Miler i Cimoszewicz to stary komunista radziecki !!!!
którego wybrałeś do eroprlamentu Za PO !
wstydź się ! dziadu
Zobacz także
2022-09-28, godz. 09:07
Europoseł PiS: "Putin rozegrał polityków PO, jak dzieci w piaskownicy"
Wola polityczna przekłada się na konkrety: gazociąg Baltic Pipe, przekop Mierzei Wiślanej, budowa tunelu i terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Pomorze Zachodnie to jeden wielki plac budowy - mówił w "Rozmowach pod krawatem" europoseł…
» więcej
2022-09-27, godz. 09:16
Cena gazu używana jako broń Putina. Baltic Pipe to zakończy
Nowa rzeczywistość, w której jesteśmy niezależni od gazowego szantażu Rosji - tak o Baltic Pipe mówił w "Rozmowach pod krawatem" wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
» więcej
2022-09-26, godz. 09:18
Miasto ma nadzieję, że nie będzie dopłacać do utrzymania Fabryki Wody
Pytania o koszt utrzymania aquaparku na razie bez odpowiedzi. W "Rozmowach pod krawatem" zastępca Prezydenta Szczecina do spraw inwestycji Michał Przepiera zapewniał, że "jest plan" w urzędzie i "nadzieja", aby bilans Fabryki Wody był…
» więcej
2022-09-23, godz. 09:17
Ichtiologia ma ogromny wpływ na cały wodny ekosystem
Ostatnie wydarzenia na Odrze udowadniają, jak ta dziedzina nauki jest potrzebna. Tak w "Rozmowach pod krawatem" mówił dziekan Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.
» więcej
2022-09-22, godz. 09:12
IPN gotowy usunąć sowiecki pomnik. W Dąbiu ma stanąć monument gen. Andersa
Zamiast sowieckiego pomnika w Dąbiu, monument generała Andersa - jak mówił w "Rozmowach pod krawatem" prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, są gotowi, aby w przyszłym roku usunąć poświęcony komunistom obiekt. I jest…
» więcej
2022-09-21, godz. 09:55
Galeria handlowa na Łasztowni to nie jest temat przesądzony
To niepokojące, ale klamka jeszcze nie zapadła. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta komentuje możliwość budowy galerii handlowej na Łasztowni.
» więcej
2022-09-20, godz. 12:28
Poseł PiS: prezydent udaje, że nie wie o zakorkowanym mieście
Polityka zniechęcania szczecinian do posiadania samochodów, czyli likwidowanie miejsc parkingowych i zwężanie ulic kosztem ścieżek rowerowych, przynosi odwrotny skutek - oceniał w "Rozmowach pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości…
» więcej
2022-09-20, godz. 09:18
Szałabawka: Niemcy nas atakują, że chcemy się rozwijać
Poseł PiS o rewelacjach dziennika "Die Welt" dotyczących premier niemieckiego landu, ściśle współpracującej z Rosją Putina. - Maski opadły i przestają dziwić "ekologiczne" ataki na rozwijającą się polską gospodarkę - mówił…
» więcej
2022-09-19, godz. 09:14
Jach: generał Pytel jest ruską onucą
Albo idiota, albo zdrajca, a pan Pytel nie jest idiotą - mówił w "Rozmowach pod krawatem" szef sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach.
» więcej
2022-09-15, godz. 09:30
Media na całym świecie zainteresowały się sprawą reparacji
Wiedza o dramacie Polski w czasie II wojny światowej nie jest powszechna w wielu krajach. Stąd potrzeba nagłaśniania przygotowanego raportu o stratach, jakie zadali nam Niemcy i konieczności wypłacenia przez nich reparacji - mówił…
» więcej
2022-09-14, godz. 09:23
Czypicki: korki to żniwo fatalnych decyzji, które były podejmowane na przestrzeni lat
"Nie będzie lepiej" - tak liczbę korków w Szczecinie skomentował Piotr Czypicki ze szczecińskiego Ruchu Miejskiego.
» więcej
2022-09-13, godz. 09:19
Działania KO mogą spowodować, że Lewica nie pójdzie z nimi na współpracę
Przesunięcie Koalicji Obywatelskiej w lewo, czyli jasna deklaracja w sprawie aborcji na życzenie, może przynieść korzyści, ale niesie też sporo zagrożeń dla opozycji - mówił w "Rozmowach pod krawatem" socjolog polityki Marcin P…
» więcej
2022-09-09, godz. 09:29
Jekiel: Elżbieta II była osobą szalenie odważną
Nie ma Brytyjczyka, który pamięta, kto był poprzednim władcą - mówi w "Rozmowach pod krawatem" Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku.
» więcej
2022-09-08, godz. 09:15
Miasto musi oszczędzać, bo brakuje pieniędzy
Cięcia są bolesne, ale konieczne. Tak prezydencki radny wyjaśnia problemy szczecińskiej komunikacji miejskiej, która oszczędza m.in. na połączeniach.
» więcej
2022-09-07, godz. 09:13
Czekamy by rząd przedstawił harmonogram prac ws. reparacji
Nie ma żadnego problemu z tym, żeby w rok uzyskać reparacje od Niemiec - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski.
» więcej