Europejska waluta - tak, ale najpierw europejskie pensje. Tak Robert Biedroń komentuje pomysł wprowadzenia euro w Polsce.
Europoseł Lewicy w "Rozmowach pod krawatem" wyjaśniał, że jego przyjęcie prędzej czy później nastąpi, bo do tego zobowiązują nas traktaty, ale najpierw muszą wzrosnąć wynagrodzenia.
- W pewnym momencie trzeba będzie to zrobić, bo do tego się zobowiązaliśmy wchodząc do Unii Europejskiej. Ale dzisiaj nie ma tego przestrzeni. My jako Lewica uważamy, że najpierw powinniśmy mieć europejski standard wynagrodzeń. Jak pan pójdzie do sklepu w Szczecinie, Świnoujściu, Gryfinie, czy gdziekolwiek, to ma pan ceny europejskie. Ale jak Pan popatrzy na wyciąg z konta, jak pan dostaje pensję, to niestety prawdopodobnie pensję ma pan nadal wschodnią i musimy to zmienić - mówi Biedroń.
Średnie wynagrodzenie w Polsce w tej chwili to około 8500 złotych.
- W pewnym momencie trzeba będzie to zrobić, bo do tego się zobowiązaliśmy wchodząc do Unii Europejskiej. Ale dzisiaj nie ma tego przestrzeni. My jako Lewica uważamy, że najpierw powinniśmy mieć europejski standard wynagrodzeń. Jak pan pójdzie do sklepu w Szczecinie, Świnoujściu, Gryfinie, czy gdziekolwiek, to ma pan ceny europejskie. Ale jak Pan popatrzy na wyciąg z konta, jak pan dostaje pensję, to niestety prawdopodobnie pensję ma pan nadal wschodnią i musimy to zmienić - mówi Biedroń.
Średnie wynagrodzenie w Polsce w tej chwili to około 8500 złotych.
Dodaj komentarz 3 komentarze
panie biedron.. Polacy w znaczącej większości nie chcą euro... koniec kropka
dzięki przystąpieniu Polski do UE i wynikających z tego tytułu DEMOKRATYCZNYCH rygorów prawnych - PiS-owi i innym radykałom czy faszystom nie udało się wprowadzić w Polsce zamordystycznego systemu władzy. Choć niewiele już brakowało, to jednak demokracja zwyciężyła.
Podobnie wprowadzenie w Polsce waluty Euro może uchronić nas przed partyjnym wykorzystywaniem polskiej waluty do realizowania ideologicznych czy merkantylnych celów takich "macherów" jak PiSowcy z Kaczyńskim, Glapińskim i Morawieckim na czele.
Dzięki przyjęciu Euro ustabilizowałyby się nasze dochody oraz wydatki, a inflacja zeszłaby do cywilizowanych poziomów. Przecież ciągle mamy jedną z najwyższych inflacji w Europie!
Oczywiście jeszcze wiele lat upłynie nim MY, Polska i Polacy, spełnimy warunki pozwalające na wprowadzenie u nas waluty Euro. Bo na razie mamy za wysoką inflację, za wysoki deficyt, a po 8 latach rządów złodziejskiej bandy dorobkiewiczów i cwaniaczków finanse publiczne są w opłakanym stanie.
@Jan Nowak - pierwsze zasadnicze pytanie jest takie do jakiej Unii wstępowaliśmy (i za czym głosowaliśmy w referendum, które zresztą nie wydało zgody na wejście do Unii), czy do stowarzyszenia gospodarczego na podstawie traktatów wejściowych czy do Unii, która bez pytania kogokolwiek o zdanie próbuje wpłynąć na każdy aspekt naszego życia, a z całej Europy zrobić jeden wielki eurokołchoz. To właśnie działanie Unii nazwałbym faszyzmem i zamordyzmem. Próba wprowadzenia Euro to kolejne narzędzie do naszego zniewolenia i trzeba się przed tym bronić za wszelką cenę.
Zobacz także
2024-12-27, godz. 09:20
Monodram "Hrabiny przodem" dalej cieszy się popularnością
To teksty jednocześnie ważne, zabawne i nadal cieszące się olbrzymim powodzeniem. Bilety na Hrabiny przodem - monodram w wykonaniu Olgi Adamskiej - wciąż rozchodzą się w mgnieniu oka.
» więcej
2024-12-23, godz. 10:58
Jak najlepiej wyjść z rodziną na świątecznym zdjęciu - radzi szczecińska fotografka
Szczecin jest wyjątkowo fotogeniczny - przekonywała dzisiejsza gościni Rozmowy pod Krawatem. Fotografka Anna Niemiec wskazywała szczególnie na Jasne Błonia. Jej zdaniem jesienią o świcie, kiedy są spowite mgłą, a w kadrze pojawiają…
» więcej
2024-12-20, godz. 11:36
Ogrody Przelewice wciąż się rozwijają
Województwo przejęło od gminy Ogrody Przelewice trzy lata temu i od tej pory wciąż się rozwijają - powiedział w "Rozmowie pod krawatem" ich dyrektor Zygmunt Siarkiewicz.
» więcej
2024-12-20, godz. 09:24
Ponad 1200 nowych nasadzeń w Ogrodach Przelewice
Można tu zobaczyć dziesiątki roślin z całego świata. To ogrody Przelewice, w których od niedawna można odwiedzać zmodernizowaną oranżerię.
» więcej
2024-12-19, godz. 09:12
Politechnika Morska stawia na nowoczesność
To będzie jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu. Mowa o Polskim Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego. To inwestycja Politechniki Morskiej, która powstaje przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie.
» więcej
2024-12-18, godz. 11:23
"Polska gospodarka rozwija się szybciej niż gospodarki strefy euro"
Na zastąpienie polskiej waluty wspólnym euro jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie - przekonywał gość "Rozmowy pod krawatem" Artur Soboń.
» więcej
2024-12-18, godz. 08:59
Członek zarządu NBP: grozi nam utrwalenie się podwyższonej inflacji
Na obniżki jeszcze za wcześnie. Tak o wysokości stóp procentowych mówił na naszej antenie członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.
» więcej
2024-12-17, godz. 10:42
Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina "to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie inżynierskie"
Przetargi na wszystkie odcinki Zachodniej Obwodnicy Szczecina ogłoszone. To inwestycja, która pochłonie 8 mld złotych - te kwoty zdradził podczas "Rozmowy pod krawatem" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
» więcej
2024-12-17, godz. 09:01
Arkadiusz Marchewka o Wieczorku: Ta passa jest dość słaba w ostatnich tygodniach
Losy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego mogą rozstrzygnąć się w ciągu kilku godzin. Tak uważa inny parlamentarzysta z naszego regionu. Arkadiusz Marchewka powiedział w "Rozmowach pod krawatem", że nie wie, jaką decyzję podejmie…
» więcej
2024-12-16, godz. 09:20
Prezydent Szczecina: będą kolejne remonty torowisk tramwajowych
Nigdy nie będzie tak, że w mieście nie będzie remontów - tak o trwających i planowanych inwestycjach mówi prezydent Szczecina.
» więcej
2024-12-13, godz. 11:33
"Nie żałuję przyjazdu do Szczecina"
Dopiero w drugiej połowie XX wieku powrócono do wykonywania muzyki dawnej sprzed wieków - przypomniała podczas "Rozmów pod krawatem" szczecińska klawesynistka, wykładowczyni Akademii Sztuki Urszula Stawicka.
» więcej
2024-12-13, godz. 08:58
Akademia Sztuki może w przyszłości kształcić kolejnych specjalistów od muzyki dawnej
To pierwszy krok do szerszego kształcenia specjalistów od muzyki dawnej. Tak o otwarciu specjalności klawesynu w Akademii Sztuki mówi Urszula Stawicka.
» więcej
2024-12-12, godz. 08:51
Ekonomista: cena masła w 2025 roku nie spadnie
Taniej nie będzie - tak o cenach masła mówi na naszej antenie ekonomista. Zdaniem profesora Jarosława Korpysy z Uniwersytetu Szczecińskiego, za masło płacimy więcej m.in. z powodu zmian klimatycznych, które utrudniają pracę rolnikom…
» więcej
2024-12-11, godz. 09:32
Szczeciński działacz Konfederacji: Mentzen wygra wybory prezydenckie
To kandydat Konfederacji będzie nowym prezydentem, a jego priorytetem będzie likwidacja zbędnych przepisów dla przedsiębiorców. Tak uważa Dariusz Olech - szczeciński działacz Konfederacji.
» więcej
2024-12-10, godz. 09:29
Dr Bulsa: Polska to chory kraj. Potrzebna jest reforma służby zdrowia
Polska to chory kraj - prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie krytykuje polski system zdrowotny.
» więcej