Książka na lato
Radio SzczecinRadio Szczecin » Książka na lato
Krzysztof Lichtblau i Marcin Grzelak
Krzysztof Lichtblau i Marcin Grzelak
Dlaczego mężczyźni płaczą w ukryciu? W "Książce na lato" rozmowa z Marcinem Grzelakiem o jego najnowszej powieści, czyli "Beksie". Rozmawialiśmy też o wcześniejszych powieściach autora, debiutanckiej „Pułapce na anioły” i kolejnej czyli „Cukrze na duszy”.
Gościem Radia Szczecin był także Krzysztof Lichtblau organizator Festiwalu Literatura Działa.
fot. Paweł Płaczek
fot. Paweł Płaczek
fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
Sprzedał już ponad milion książek. Jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów. Gościem „Książki na lato” był Alek Rogoziński. Rozmawialiśmy o radiu, książkach i Szczecinie.

Alek Rogoziński - zadebiutował w 2015 roku kryminałem „Ukochany z piekła rodem”, zdobywając 1-sze miejsce na liście bestsellerów kryminalnych EMPIK.com. Kolejną 1-szą pozycję zdobył w 2022 roku w kategorii literatura obyczajowa dzięki powieści „Przeklęta szkatułka”.

W 2024 roku jego powieść „Bal wszystkich nieświętych” zdobyła 1-szą pozycję na liście bestellerów księgarni Świat Książki. W tym samym roku sukces ten powtórzyła powieść „Zapukaj, zanim zginiesz”.

Dwie jego powieści, „Jak Cie zabić, kochanie?” i „Do trzech razy śmierć”, zostały nominowane w plebiscycie „Książka roku” portalu Lubimy Czytać.

Za książkę „Lustereczko, powiedz przecie” nagrodzony 1-szą nagrodą w plebiscycie „Zbrodnia z przymrużeniem oka”. Ponownie zdobył tę nagrodę rok później za powieść „Zbrodnia w wielkim mieście”, a dwa lata później za komedię kryminalną „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!”.

Wszystkie informacje pochodzą ze strony internetowej autora, www.alekrogozinski.pl
fot. Wydawnictwo Marginesy
fot. Wydawnictwo Marginesy
"Lata trzydzieste XX wieku. Młodziutka Ingrid wiedzie zwyczajne i szczęśliwe życie w niemieckich Pyrzycach. Wychowywana z dala od nazistowskiej doktryny, z poszanowaniem dla drugiego człowieka, otwarta na wielokulturowość, nie pojmuje tego, co się dzieje w Trzeciej Rzeszy. Kiedy umiera jej babcia, która dotychczas roztaczała nad nią parasol bezpieczeństwa, dziewczyna musi szybko wydorośleć. Zaraz potem w jej życiu pojawiają się mąż i córki, a na horyzoncie – widmo wojny.
Ingrid jeszcze nie wie, z czym przyjdzie jej się mierzyć. Do jakich czynów będzie musiała się posunąć, by uratować to, co dla niej najcenniejsze? Kim będzie musiała się stać, by ocalić ułudę normalności? I jaki ma w tym wszystkim udział kobieta o białych oczach?
To nie jest opowieść o miłości, choć czuć ją między wierszami, lecz opowieść o zbrodniach, choć nie tak oczywistych, jak mogłoby się wydawać" - tak najnowszą powieść Sylwii Trojanowskiej opisuje wydawca czyli Wydawnictwo Marginesy. Premiera powieści 14 sierpnia. Dziś o swojej książce autorka opowie w audycji "Książka na lato". Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
fot. materiały wydwnictwa Znak
fot. materiały wydwnictwa Znak
Maria Skłodowska-Curie – kobieta namiętna i odważna żona, matka, namiętna kochanka, skandalistka, laureatka dwóch Nagród Nobla, pierwsza kobieta profesor, która objęła katedrę na Sorbonie - ta niezwykła postać była bohaterką ostatniej "Książki na lato"

Powieść Katarzyny Zyskowskiej toczy się w dwóch planach czasowych. Poznajemy młodą Manię, która jako guwernantka trafia do majątku Szczuki oraz dojrzałą Marię, która będąc wdową wdaje się w romans z żonatym mężczyzną.

Gościnią audycji "Książka na lato" była autorka powieści Katarzyna Zyskowska. Zapraszam, Joanna Skonieczna
Czasami za wolność trzeba zapłacić najwyższą cenę. Czy tak było w przypadku zamordowanej imigrantki z Turcji? Dziewczyna chciała żyć inaczej, na przekór woli swojej muzułmańskiej rodziny.
O najnowszej książce Katarzyny Szymańskiej (publikującej jako Katarzyna Marciszewska) czyli "Owieczce" rozmawiałyśmy w "Książce na lato".
"Owieczka" - to kryminał, którego akcja toczy się we współczesnym Szczecinie.
Autorka jest rodowitą szczecinianką, absolwentką stosunków międzynarodowych ze specjalnością niemcoznawstwo Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracę magisterską napisała o historii Wielgowa. Jest także współautorką i współredaktorką dwóch książek, zbioru artykułów naukowych „Tym samym pociągiem. Przesiedlenia przymusowe, procesy dezintegracyjne i integracyjne na Pomorzu Zachodnim i ziemi lubuskiej w latach 1939–1949” oraz opowiadań historycznych wchodzących w skład tomu „Opowiadania Numizmatyczne”.
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
Po jakie książki mieszkańcy Szczecina najchętniej przychodzą do bibliotek? Na które powieści trzeba czekać w długich kolejkach i czy chętnie wypożyczamy audiobooki? O tym m.in rozmawialiśmy w audycji Książka na lato.
Goście:
Anna Rutkowska i Artur Niewczas z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie oraz Agnieszka Sztandera - edukatorka przyrodnicza
fot. wydawnictwo Bellona
fot. wydawnictwo Bellona
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
W "Książce na lato" przenieśliśmy się w czasy międzywojnia. Rozmawialiśmy o kinie i gwiazdach filmowych. Gościem Radia Szczecin był Marek Teler, który opowiadał przede wszystkim o swojej najnowszej książce czyli "Amantkach II Rzeczypospolitej". Opisał w niej historię pięknych i utalentowanych aktorek, które zachwycały publiczność na wielkim ekranie. Znajdziemy tam opowieść m.in o: Marii Malickiej, Jadwidze Smosarskiej, Inie Benicie, Helenie Grossównie i Elżbiecie Barszczewskiej.
„Amantki II Rzeczypospolitej” to zrekonstruowane na podstawie artykułów prasowych, dokumentów oraz wywiadów z bliskimi losy dwunastu gwiazd. Przed wojną utalentowane i piękne aktorki robiły oszałamiające kariery, ale ich rozwój został zaprzepaszczony z dnia na dzień. Część kobiet wybrała życie na emigracji, inne – działalność konspiracyjną, a jeszcze inne podjęły decyzję, które położyły się cieniem na ich życiorysach…
Marek Teler to dziennikarz oraz popularyzator historii, autor książek „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci” oraz „Amanci II Rzeczypospolitej”. „Amantki II Rzeczypospolitej” podobnie jak wcześniejsze publikacje autora ukazały się nakładem wydawnictwa Bellona.

Zapraszam, Joanna Skonieczna
fot. facebook
fot. facebook
14 opowiadań we wspólnej antologii. Szczecińscy autorzy wydają razem zbiór opowiadań. Rozmawialiśmy o nim w audycji Książka na lato. Nasze studio odwiedzili: Monika Szymanik i Marzena Łopatkiewicz oraz Michał Dłużak i Wojciech Ciesielski.
Do usłyszenia, Joanna Skonieczna

A czyje nazwiska znajdziecie we wspólnym zbiorze? Będą m.in Marek Stelar, Leszek Herman, Sylwia Trojanowska, Inga Iwasiów i Marcin Grzelak.
Autorzy, księgarze, wydawcy i dziennikarze wspólnie stworzyli grupę Szczecińska Klika Literacka. Razem promują działania wokół ukazujących się w naszym mieście książek.
Jednym z nich jest właśnie wspólny zbiór opowiadań. Krótkie historie napisało 14 autorów.
Całość zilustrował Wojciech Ciesielski. Koncepcję stworzyła Monika Wilczyńska z portalu szczecinCzyta.pl
Premiera zbioru opowiadań już 8 września. Antologia ukaże się w lokalnym wydawnictwie POZA. Wśród 14 opowieści pojawi się też historia związana z Radiem Szczecin.
A obok wspomnianych wcześniej autorów są także: Michał Dłużak, Jarosław Kociuba, Małgorzata Duda, Konrad Pawicki i Irena Naumowicz oraz Ewelina Kowalczyk.
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
Joanna Jax jest polską powieściopisarką. Urodziła się w 1969 roku w Olsztynie. Ukończyła Uniwersytet Warmińsko - Mazurski. W 2018 roku zrezygnowała z pracy etatowej w dużej korporacji finansowej na rzecz pisarstwa. Ponadto zajmuje się również grafiką komputerową i copywritingiem. Jest wolontariuszką „Fundacji dla Rodaka”, która wspiera Polaków mieszkających w Kazachstanie.
Niedawno Joanna Jax spotkała się z czytelnikami w Szczecinie. Odwiedziła też studio Radia Szczecin. Z Joanną Jax rozmawiała Joanna Skonieczna

Joanna Jax zadebiutowała w 2014 roku zachwycającą powieścią "Dziedzictwo von Becków". Rok później ukazała się "Długa droga do domu", a później "Saga von Becków". Od 2016 roku wydała serią powieści z cyklu "Zemsta i przebaczenie", a następnie Trylogię z serii "Zanim nadejdzie jutro". Jej powieści są fascynującym połączeniem historii, romansu oraz dramatu.
Znana i ceniona pisarka
Joanna Jax była finalistką Festiwalu Literatury Kobiecej Pióro i Pazur, na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014 roku. W 2016 roku otrzymała Wawrzyna – prestiżową Literacką Nagrodę Warmii i Mazur. W 2017 roku pod pseudonimem Patrycja May wydała zabawną powieść "Pamiętnik ze starej szafy".
fot. Hanna Głuch
fot. Hanna Głuch
Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Przemysław Kowalewski i Marek Stelar i Joanna Sonieczna
Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Przemysław Kowalewski i Marek Stelar i Joanna Sonieczna
Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Przemysław Kowalewski i Marek Stelar i Joanna Sonieczna
Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Przemysław Kowalewski i Marek Stelar i Joanna Sonieczna
Wakacje, lato - czas na urlop i czytanie książek. W tym roku "Książka na lato" w Radiu Szczecin zmienia miejsce na półce. Tym razem można nas słuchać we wtorki po godzinie 19.
Gośćmi pierwszej w tym roku audycji byli ulubieni szczecińscy autorzy książek: Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Przemysław Kowalewski i Marek Stelar.
Rozmawialiśmy o książkach i... piłce nożnej. W czasie audycji trwała druga połowa meczu Polska:Francja. Mecz zakończył się remisem 1:1.
Zapraszam, Joanna Skonieczna
123456