Książka na lato
Radio SzczecinRadio Szczecin » Książka na lato
fot. wydawnictwo Filia
fot. wydawnictwo Filia
mat. Prószyński i Spółka
mat. Prószyński i Spółka
fot. [Wydawnictwo Czarne]
fot. [Wydawnictwo Czarne]
Trzy książki i troje, bardzo różnych, bohaterów. Zbrodniarze oraz ten, który tropi ich zbrodnie i domaga się kary. W audycji „Książka na lato” zaprezentujemy trzy książki o podobnej tematyce. Wszystkie opowiedziane w nich historie są związane z obchodzoną wczoraj 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Pierwsza książka to „Polowanie na bestie z Majdanka” autorstwa Jarosława Molendy. To historia Hermine Braunsteiner, oprawczyni m.in. z Ravensbrück. Autor tej opowieści już wkrótce będzie naszym gościem. Powieść miała swoją premierę w miniony czwartek.
Przypomnimy dziś też dwie inne, niezwykle wartościowe książki. Zaczniemy od tej autorstwa Błażeja Torańskiego, będzie to "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol". Będzie również biografia autorstwa dr. Filipa Gańczaka: „Jan Sehn. Na tropie nazistów”. Zapraszam Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
"Milczenie" - to najnowsza powieść szczecińskiego autora Marka Stelara. Książka trafi do czytelników we wrześniu. Będzie to kolejna, trzecia część opowieści, której bohaterem jest aspirant Dominik Przeworski. Podobnie jak w przypadku dwóch wcześniejszych kryminałów, "Skruchy" i "Krzywdy", akcja toczy się w Nowym Warpnie.
Za drugą część tego cyklu, czyli powieść "Krzywda" autor otrzymał w tym roku Nagrodę Wielkiego Kalibru. To najważniejsza w Polsce nagroda przyznawana twórcom kryminałów i powieści sensacyjnych.
Marek Stelar to jeden z najchętniej czytanych szczecińskich autorów literatury popularnej. Na swoim koncie ma kilka cykli powieściowych.
Stelar to pseudonim literacki Macieja Biernawskiego. Autor jest z wykształcenia architektem, przez wiele lat zajmował się także modelarstwem.
Autor będzie gościem audycji Książka na lato. Zapraszam w sobotę, po godzinie 18, Joanna Skonieczna
fo. mat. Wydawnictwa Widnokrąg
fo. mat. Wydawnictwa Widnokrąg
Rok 1999, Sorrento w Australii. Na mapie życia jedenastoletniej Fred zmienia się niemalże wszystko. Do Sorrento, gdzie mieszka, przybywa duża grupa albańskich uchodźców z Kosowa, w którym trwa wojna. To dzieli lokalną społeczność.
Ten rok zmieni wszystkich, a Fred dowie się, co oznacza wyjście poza własny zakątek mapy.
Powieść jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, które autorka pamięta ze swojego dzieciństwa, ale w fabule jest też wiele wymyślonych historii. Główna bohaterka, Fred jest w tym samym wieku co autorka w 1999 roku. Jej tata był policjantem, podobnie jak ojciec Fred.
W najbliższej Książce na lato porozmawiamy z tłumaczką powieści Danielle Binks "Rok, w którym zmieniły się mapy" Anną Klingofer-Szostakowską. Zapraszam po godzinie 18, Joanna Skonieczna
Małgorzata Narożna i Tomasz Samojlik
Małgorzata Narożna i Tomasz Samojlik
Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie, Festiwal Literatura Działa i Jarmark Szczeciński na Jasnych Błoniach - to wszystko przez najbliższe dni. Jeśli chodzi o książki, to w Szczecinie mamy w czym wybierać. Czeka nas bardzo dużo spotkań z pisarzami ze Szczecina jak i najbardziej popularnymi w Polsce autorami książek dla najmłodszych.
W "Książce na lato" porozmawiamy dziś o Festiwalach, będzie też wyjątkowy gość specjalny - Tomasz Samojlik. To autor książek dla dzieci, które dotyczą przyrody. Pisarz cały czas pracuje jako naukowiec Polskiej Akademii Nauk, a pisze i rysuje wybornie. Nasze studio odwiedzi w sobotę po godzinie 18. Zapraszam, Joanna Skonieczna
fot. materiały wydawnictwo Znak
fot. materiały wydawnictwo Znak
Maria zaginęła na 3 dni. To było 20 lat temu, kiedy spędzała ostatnie lato u babci w Górach Sowich. Ani ona, ani nikt inny nie wie, co wtedy się z nią działo.

Teraz, gdy wraca w tamto miejsce, nie przypuszcza, że będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze swoją traumą, ale i z tym, co zdarzyło się na tych terenach pod koniec wojny. Stare poniemieckie domy w spowitej mgłą dolinie szepczą mroczne tajemnice.

Maria, Mereike, Marianna – wszystkie musiały coś ukryć i wszystkie musiały milczeć. Zbyt długo skrywane tajemnice teraz okazują się zbyt trudne do wypowiedzenia. Czy Marię budzi w nocy krzyk saren, a może to głosy kobiet z przeszłości?

Autorka "Nocami krzyczą sarny" Katarzyna Zyskowska będzie gościem audycji Książka na lato. Zapraszam w sobotę po godzinie 18, Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
Kryminały, biografie, reportaże, powieści przygodowe - po które książki najchętniej sięgamy w takie deszczowe wieczory jak dziś?
W "Książce na lato" o dwóch biografiach. Będą to bardzo różne książki. Łączą je jednak, przynajmniej nieco, czasy w których żyli bohaterowie.
Pierwsza to opowieść Katarzyny Kubisiowskiej o niezwykłej polskiej aktorce Danucie Szaflarskiej (przy okazji polecam też Państwu inną, wydaną niedawno, książkę tej autorki czyli "Się żyje. Kora"). "Szaflarska. Grać, aby żyć" to biografia, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.
Druga książka to historia Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego. "Książę przygody" to opowieść o pisarzu, którego książki rozeszły się w 80 milionach egzemplarzy i przetłumaczono je na 20 języków. Ta biografia ukazała się nakładem wydawnictwa Zona Zero.
Książka na lato po godzinie 18. Zapraszam, Joanna Skonieczna
Fot. Paweł Nowakowski [Wydawnictwo Forma]
Fot. Paweł Nowakowski [Wydawnictwo Forma]
Fot. Paweł Nowakowski [Wydawnictwo Forma]
Fot. Paweł Nowakowski [Wydawnictwo Forma]
Fot. Paweł Nowakowski [Wydawnictwo Forma]
Fot. Paweł Nowakowski [Wydawnictwo Forma]
Grażyna Obrąpalska jest poetką, świetnie porusza się też w świecie prozy i krytyki literackiej. Przez trzy ostatnie lata życia Jarosława Iwaszkiewicza zajmowała się jego literackim archiwum. Mieszkała więc w Stawisku – majątku należącym do pisarza w Podkowie Leśnej. Od 1980 r. to miejsce pełni funkcję siedziby Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Pani Grażyna mieszkała też m.in. w Atenas w Kostaryce, w amerykańskich Raleigh i Nowym Jorku, a obecnie dzieli czas między Miami i Warszawę. Wydała powieść: „Nowa czerwona sukienka”, prozę: „Przystanek Kostaryka” oraz tomy wierszy: „Za dużo języków” i „Z podróży”. Dwa ostatnie zbiory poezji: „Podróże w pamięć” i „Zanim pogubią się litery” ukazały się nakładem szczecińskiego Wydawnictwa FORMA. Ma wielki sentyment do naszego miasta, bo tu się urodziła i zachowała Szczecin w dobrej pamięci. Pamięć jest zresztą dla niej bardzo ważna. Pamięć i niepamięć.
Gościem „Książki na lato” jest Grażyna Obrąpalska. Agata Rokicka, zapraszam.
fot. fb Gmina Marianowo
fot. fb Gmina Marianowo
"Książka na lato" tym razem w bardzo kobiecej wersji. Porozmawiamy m.in o Sydonii von Borck, pomorskiej szlachciance, którą w 1620 roku oskarżono o czary.
Borkówna, która przez wiele lat mieszkała także w Marianowie jest od dawna patronką Lata z Sydonią. Na kolejną tego typu imprezę warto się dziś wybrać właśnie do tej miejscowości.
Na uczestników czekają prelekcje, występy, warsztaty i dobra zabawa. Całe popołudnie atrakcji zakończy nocna impreza taneczna.
A w sobotniej audycji o swojej książce "Sydonia. Słowo się rzekło" opowie autorka Elżbieta Cherezińska.
Będzie także rozmowa z autorkami książki o sprytnych kobietach czyli "Facetom wstęp wzbroniony". Odwiedzą nas Malwina Kozłowska i Sylwia Trojanowska.
Zapraszam w sobotę po godzinie 18, Joanna Skonieczna.
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
mat. Fikusny Festiwal Literacki
mat. Fikusny Festiwal Literacki
postaci z książki "Florka. Opowieści Ryjówki" autorstwa Katarzyny Budyś
postaci z książki "Florka. Opowieści Ryjówki" autorstwa Katarzyny Budyś
Pisarka, scenarzystka, autorka sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów do podręczników. Z wykształcenia doktor literaturoznawstwa. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrody Żółtej Ciżemki, konkursu Literacka Podróż Hestii, oraz - trzykrotnie – konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” (2009, 2017, 2019). Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel odwiedziła nasze studio w audycji "Książka na lato". Autorka przyjechała na odbywający się w wakacje w Szczecinie "Fikuśny Festiwal Literatury". Nasze studio odwiedziła razem z organizatorką Festiwalu, Małgorzatą Narożną.
Polecam tę rozmowę, Joanna Skonieczna
"Facetom wstęp wzbroniony" - Sylwia Trojanowska, Malwina Kozłowska
"Facetom wstęp wzbroniony" - Sylwia Trojanowska, Malwina Kozłowska
Bohaterki to: Anka która, znajduje się w szczęśliwym (w jej mniemaniu) związku i spełnia się zawodowo w prokuraturze, Inga, redaktorka, która po rozwodzie wraca ze Stanów do Polski i próbuje się odnaleźć w dżungli (wszelkich) relacji oraz Baśka, atrakcyjna bizneswoman, która bierze od życia tylko najlepsze kąski. Spotykają się na zajęciach jogi i zaprzyjaźniają. Na dobre i złe.

To pierwsza powieść Trojanowskiej, która została napisana w duecie i pierwsza, której akcja rozgrywa się w Poznaniu.

"Facetom wstęp wzbroniony" to książka, która ukazała się kilka dni temu. Autorka zdradza jednak, że już za kilka miesięcy poznamy dalsze losy nieszablonowych bohaterek.

Sylwia Trojanowska - pisarka, autorka sztuk teatralnych, coach i trenerka biznesu. Szczecinianka z urodzenia i z wyboru. Zadebiutowała w 2015 roku Szkołą latania, od tamtej pory ukazało się kilkanaście jej książek, między innymi trylogia Sekrety i kłamstwa oraz Łabędź i Żona nazisty. Mieszka i tworzy w Szczecinie.
Z autorką rozmawiała Joanna Skonieczna
12345