Książka na lato
Radio SzczecinRadio Szczecin » Książka na lato » Aktualności
mat. Wydawnictwa Bellona
mat. Wydawnictwa Bellona
Ina Benita - aktorka, scenarzystka i autorka tekstów piosenek - przez Niemców oskarżana o współpracę z polskim podziemiem i więziona na Pawiaku, przez Polaków oskarżana o kolaborację z Niemcami.

Według wielu historyków filmu krótka kariera aktorska Iny Benity była jedną z najbardziej fascynujących w dwudziestoleciu międzywojennym. Benita grała w komediach, m.in. "Jaśnie pan szofer", "Ja tu rządzę" czy "Dwie Joasie" oraz dramatach np. w jednym z pierwszych filmów Aleksandra Forda "Ludzie Wisły". Aktorka miała reprezentować Polskę na pierwszym festiwalu filmowym w Cannes, który zaplanowano na wrzesień1939 roku. Polskę miał reprezentować m.in. film z jej udziałem "Czarne diamenty". Festiwal odwołano z powodu wybuchu wojny.

Od czasu zakończenia II wojny światowej sądzono, że Benita razem z maleńkim synkiem (urodzonym na Pawiaku) zginęła w kanałach podczas Powstania Warszawskiego. Okazało się jednak, że przeżyła wojnę i zmarła w 1984 roku w USA. Dlaczego ta popularna aktorka postanowiła zniknąć? Na jej ślad w 2018 roku trafił dziennikarz Marek Teler. W oparciu o nieznane dotychczas źródła, w swojej najnowszej książce, odkrywa on tajemnicę życia Benity i powojenne losy artystki.

Gościem audycji "Książka na lato" był Marek Teler odkrywca powojennych losów artystki i autor książki "Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci". Zapraszam, Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-08-12, godz. 11:12 Literacki weekend w Szczecinie Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie, Festiwal Literatura Działa i Jarmark Szczeciński na Jasnych Błoniach - to wszystko przez najbliższe dni. Jeśli… » więcej 2023-08-05, godz. 12:33 Książka na lato - "Nocami krzyczą sarny" Katarzyny Zyskowskiej Maria zaginęła na 3 dni. To było 20 lat temu, kiedy spędzała ostatnie lato u babci w Górach Sowich. Ani ona, ani nikt inny nie wie, co wtedy się z nią… » więcej 2023-07-29, godz. 16:14 Książki na deszczowe wieczory [Rozmowy] Kryminały, biografie, reportaże, powieści przygodowe - po które książki najchętniej sięgamy w takie deszczowe wieczory jak dziś? W "Książce na lato"… » więcej 2023-07-22, godz. 11:46 Poezja na lato. "Podróże w pamięć" i "Zanim pogubią się litery" Grażyny Obrąpalskiej Grażyna Obrąpalska jest poetką, świetnie porusza się też w świecie prozy i krytyki literackiej. Przez trzy ostatnie lata życia Jarosława Iwaszkiewicza… » więcej 2023-07-07, godz. 14:37 Jakie książki zabrać ze sobą na wakacje? "Książka na lato" tym razem w bardzo kobiecej wersji. Porozmawiamy m.in o Sydonii von Borck, pomorskiej szlachciance, którą w 1620 roku oskarżono o czary… » więcej 2023-07-01, godz. 17:48 Roksana Jędrzejewska-Wróbel [Rozmowa] Pisarka, scenarzystka, autorka sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów do podręczników. Z wykształcenia doktor literaturoznawstwa. Laureatka Nagrody Literackiej… » więcej 2023-06-24, godz. 20:04 "Facetom wstęp wzbroniony" - Sylwia Trojanowska, Malwina Kozłowska Bohaterki to: Anka która, znajduje się w szczęśliwym (w jej mniemaniu) związku i spełnia się zawodowo w prokuraturze, Inga, redaktorka, która po rozwodzie… » więcej 2022-09-03, godz. 16:32 „Świteź” – gra karciana i platforma wiedzy o "Balladach i romansach" Czy Adam Mickiewicz grywał w karty? O grze „Świteź”, którą stworzono w oparciu o „Ballady i romanse” porozmawiamy dziś po godzinie 18, w audycji… » więcej 2022-08-27, godz. 12:52 "Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy" [ROZMOWA] O jej romansie, dziewczyny z robotniczej Woli i arystokraty z rodu Tyszkiewiczów, plotkowała cała przedwojenna Warszawa. W czasie II Wojny Światowej zorganizowała… » więcej 2022-08-22, godz. 12:34 Fikuśny Festiwal Literacki [ROZMOWA] Fikuśny Festiwal Literacki – to nowa propozycja dla, przede wszystkim, najmłodszych mieszkańców Szczecina. W wakacyjne weekendy można było się spotykać… » więcej
12345