Rio de Janeiro 2016
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rio de Janeiro 2016

Almaz Ayana z Etiopii wygrała bieg na 10 km z nowym rekordem świata. Fot. rio2016_en Twitter
Za nami pierwszy finał w lekko atletyce podczas IO i od razu mocny akcent. Almaz Ayana z Etiopii wygrała bieg na 10 km z nowym rekordem świata.
Etiopka prowadziła przez większość dystansu i walczyła z czasem, a nie konkurentkami, które były daleko w tyle. I choć nie była największą faworytką do złota, bo większe szanse dawano jej rodaczce Tirunesh Dibabie (m.in. trzykrotna złota medalistka IO) oraz Vivian Jepkemoi Cheruiyot z Kenii, ale zademonstrowała fanstastyczną dyspozycję.

Na metę wbiegła o 14 sekund szybciej od poprzedniego rekordu świata, który należał do Chinki Wang Junhii.

W serii przedpołudniowej awans do finału uzyskał dyskobol Piotr Małachowski, a do półfinałów biegu na 800 m Adam Kszczot i Marcin Lewandowski, który w igrzyskach reprezentuje Zawiszę Bydgoszcz, ale to średniodystansowiec urodzony w Szczecinie i przez wiele lat reprezentujący UKL Ósemkę Police.