Rio de Janeiro 2016
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rio de Janeiro 2016
Na przestrzeni lat województwo zachodniopomorskie reprezentowało na olimpiadach wielu znakomitych sportowców. Swoją znakomitą formę udowodniło 11 z nich, którzy wrócili do kraju z medalami wszystkich kruszców.

Helsinki 1952
Teodor Kocerka - wioślarstwo
Medal brązowy - wioślarska jedynka
Teodor Kocerka
Teodor Kocerka był wielokrotnym medalistą igrzysk olimpijskich, wioślarskich Mistrzostw Świata i Europy. 19 razy stawał też na najwyższym podium mistrzostw Polski w jedynkach, dwójkach podwójnych, czwórkach i ósemkach. W swojej bogatej karierze reprezentował kluby AZS z Bydgoszczy, Szczecina i Warszawy. Za największe jego sukcesy uważa się brązowe medale olimpijskie zdobyte w wioślarskich jedynkach: w Helsinkach w 1952 roku i Rzymie w 1960 r. Na obu tych imprezach był chorążym naszej reprezentacji.

Rzym 1960
Teodor Kocerka - wioślarstwo
Medal brązowy - wioślarska jedynka

Tokio 1964
Wiesław Maniak - lekkoatletyka
Medal srebrny - sztafeta 4x100m
Wiesław Maniak
Wiesław Maniak był specjalizującym się w sprincie polskim lekkoatletą, medalistą olimpijskim i mistrzem Europy. Lata 1964-66 to czas największych sukcesów zawodnika Pogoni Szczecin. Podczas finałowego biegu na 100 metrów na igrzyskach olimpijskich w Tokio osiągnął wówczas najlepszy wynik w historii polskiego sprintu. Zmagania zakończył na 4 miejscu z czasem 10,4s, ale był to przedsmak startu sztafety 4x100m. Wraz z Andrzejem Zielińskim, Marianem Foikiem i Marianem Dudziakiem zdobył srebrny medal, dając się wyprzedzić w finale tylko reprezentacji USA. Po igrzyskach w Tokio uzyskał przydomek najszybszego białego człowieka świata. W 1965 r. podczas Mistrzostw Polski na stadionie Pogoni z czasem 10,1s pobił rekord Polski w biegu na 100m. Rok później zdobył też tytuł mistrza Europy. W 2001 r. jego imieniem nazwano Miejski Stadion Lekkoatletyczny, który znajduje się przy ul. Litewskiej 20 w Szczecinie.

Montreal 1976
Henryk Wawrowski - piłka nożna
Medal srebrny - reprezentacja Polski w piłce nożnej
Henryk Wawrowski
Henryk Wawrowski jest obrońcą i wychowankiem Arkonii Szczecin, w której grał w latach 1961-1970 i 1981-1983. W międzyczasie reprezentował też barwy Gwardii Warszawa, Pogoni Szczecin (1971-1979 r.), greckiego Iraklisu Saloniki oraz duńskiego Esbjerg BK. Jest też 27-krotnym reprezentantem Polski, który największy sukces odnotował na igrzyskach olimpijskich w Montrealu. W kadrze legendarnego trenera Kazimierza Górskiego wystąpił we wszystkich spotkaniach rozegranych przez reprezentację Polski na IO. Były to mecze z drużynami: Kuby 0:0, Iranem 3:2, Koreą Północną 5:0, Brazylią 2:0 i finałowa przegrana z NRD 1:3. Wawrowski został odznaczony m.in. srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Złotym Krzyżem Zasługi. Obecnie jest m.in. trenerem trampkarzy w KS Arkonia.

Janusz Brzozowski - piłka ręczna
Medal brązowy - reprezentacja Polski w piłce ręcznej
Janusz Brzozowski
Janusz Brzozowski to grający na prawym skrzydle wychowanek Pogoni. Przez wiele lat był podstawowym zawodnikiem kadry narodowej, gdzie rozegrał 164 spotkania. Brał udział w mistrzostwach świata w 1978 i 1982 roku - zakończonych brązowym medalem oraz dwukrotnie w igrzyskach olimpijskich w 1976 roku w Montrealu i 1980 r. w Moskwie. Największy sukces osiągnął na olimpiadzie w Kanadzie. Zagrał tam we wszystkich spotkaniach, a reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal. Były to kolejno mecze z Węgrami 18:16, Czechosłowacją 21:18, USA 26:20, Tunezją 26:12, półfinał z Rumunią 15:17 i mecz o trzecie miejsce z RFN 21:18. W sumie na olimpiadzie w Montrealu zagrał 6 spotkań zdobywając 5 bramek.

Moskwa 1980
Janusz Bobik - jeździectwo
Medal srebrny - drużynowe skoki przez przeszkody

Janusz Bobik był reprezentantem LKS Dragona Nowielice w powiecie gryfickim. Zawodnik wszechstronny, startujący w konkurencji skoków i wszechstronnego konkursu konia wierzchowego (WKKW). 21 razy uczestniczył w Pucharze Narodów, wicemistrz Polski w skokach, a przede wszystkim srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. W konkursie drużynowym skoków przez przeszkody jego partnerami byli Wiesław Hartman, Jan Kowalczyk i Marian Kozicki. Był też trenerem drużyny narodowej WKKW podczas igrzysk w Barcelonie w 1992 r. i Atlancie w 1996 roku. Został odznaczony m.in. dwukrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Ryszard Stadniuk - wioślarstwo
Medal brązowy - czwórka ze sternikiem
Ryszard Stadniuk. Fot. www.worldrowing.com
Ryszard Stadniuk był zawodnikiem SKS Czarni Szczecin. Dwukrotny uczestnik i brązowy medalista igrzysk olimpijskich, wicemistrz świata, wielokrotny mistrz Polski w różnych osadach. Po zajęciu szóstego miejsca w dwójce ze sternikiem na IO w Montrealu w 1976 roku, kolejne igrzyska zakończyły się sukcesem. W parze z Grzegorzem Stellakiem i sternikiem Ryszardem Kubiakiem wywalczyli brązowy medal na olimpiadzie w Moskwie w 1980 r. Po zakończeniu kariery Ryszard Stadniuk został działaczem sportowym i obecnie pełni funkcje prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich oraz przewodniczy Europejskiej Federacji Wioślarskiej.

Barcelona 1992
Dariusz Adamczuk i Dariusz Szubert - piłka nożna
Medal srebrny - turniej piłki nożnej
Finał IO w piłce nożnej: Hiszpania - Polska 3:2. Fot. www.olympic.org
Powrót reprezentacji Polski w piłce nożnej na olimpijskie boiska wypadł bardzo okazale. Po 16 latach nieobecności na igrzyskach drużyna Janusza Wójcika wywalczyła srebrny medal, przegrywając pechowo jeden mecz - w finale z gospodarzami IO Hiszpanią 2:3. W rozgrywkach grupowych Polska była pierwsza, wygrywając z Kuwejtem 2:0 i Włochami 3:0 oraz remisując z USA 2:2. W ćwierćfinale pokonała Katar 2:0 a w półfinale Australię aż 6:1. Niestety stracona w 90 minucie w finale z Hiszpanią bramka przekreśliła nasze szanse na złoto.

W turnieju olimpijskim w Barcelonie wystąpiło dwóch graczy Pogoni Szczecin - obrońca/pomocnik Dariusz Adamczuk i pomocnik Dariusz Szubert. Bliski wyjazdu był też bramkarz Radosław Majdan, ale trener reprezentacji Polski wybrał Arkadiusza Onyszkę. Adamczuk zagrał we wszystkich spotkaniach grupowych, ćwierćfinale i półfinale. Niestety w tym ostatnim meczu, wygranym 6:1 półfinale z Australią, zaliczył 3 asysty, ale został też ukarany żółtą kartką. Jako, że była to druga taka kara w turnieju, wyeliminowało go to z gry w finale. Drugi zawodnik Pogoni - Dariusz Szubert, wszystkie mecze przesiedział na ławce rezerwowych, ale także otrzymał srebrny medal IO w Barcelonie.

Maciej Czyżowicz - pięciobój
Medal złoty - drużynowy pięciobój nowoczesny

Maciej Czyżowicz to szczecinianin, polski pięcioboista nowoczesny, trzykrotny olimpijczyk, siedmiokrotny medalista mistrzostw świata i mistrz Polski. Prócz mistrzostwa świata w sztafecie w 1995 i 1996 roku, największy sukces osiągnął w 1992 roku na olimpiadzie w Barcelonie. Wraz z Arkadiuszem Skrzypaszkiem i Dariuszem Goździakiem zdobył złoty medal olimpijski w klasyfikacji drużynowej pięcioboju nowoczesnego. Startował także na igrzyskach olimpijskich w 1988 roku w Seulu oraz w 1996 r. a Atlancie, ale bez większych sukcesów.

Pekin 2008
Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski - wioślarstwo
Medal złoty - czwórka podwójna
Złota czwórka podwójna mężczyzn z Pekinu: Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Adam Korol. Fot. www.wikipedia.org / Rumcas
Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski to zawodnicy klubu AZS Szczecin, dwójka wioślarzy ze złotej polskiej czwórki podwójnej. Większość swoich sukcesów osiągnęli razem z Adamem Korolem i Michałem Jelińskim. Wielokrotni olimpijczycy - Kolbowicz startował na IO w Atlancie w 1996, Sydney w 2000, Atenach w 2004, Pekinie w 2008 i Londynie w 2012 roku, Wasielewski dwukrotnie - w stolicy Chin i Wielkiej Brytanii. Mimo, że są czterokrotnymi Mistrzami Świata i Mistrzami Europy, największy swój sukces osiągnęli w Pekinie w 2008 roku. W czwórce podwójnej mężczyzn wywalczyli wtedy złoty medal. Obaj zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz uhonorowani tytułem Ambasadora Szczecina.