FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Sebastiana Pogodnego i Kota Turkucia sprowadził na ziemię Marek Stelar. Kilka tygodni później, dzięki Leszkowi Hermanowi, na świecie pojawiła się Mama detektywa Pogodnego. I to nie jest najbardziej nieprawdopodobna część tej historii. Po kilkunastu kolejnych dniach przemówił Kot. Głosu Turkuciowi udzielił Przemysław Kowalewski.

„Pogodny na tropie” nigdy by nie powstał bez pomocy słuchaczek i słuchaczy Radia Szczecin. Monika, Zuzanna, Katarzyna, Barbara, Izabela, Agnieszka, Małgorzata i Tomasz – to z ich podpowiedzi skorzystali trzej autorzy.

Słuchacze i autorzy spotkali się w czwartek, 14 listopada, w STUDIU S1 Radia Szczecin

Wszystkich odcinków radiowej historii posłuchasz na radioszczecin.pl/pogodny oraz w serwisie Spotify
Bohaterki reportażu - "Młodzi duchem"
Bohaterki reportażu - "Młodzi duchem"
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Światowy Dzień Seniora obchodzony jest co roku 14 listopada w celu uhonorowania i docenienia wkładu osób starszych w społeczeństwo. Dlatego postanowiliśmy dzisiejszą Fonosferę poświęcić właśnie tym członkom naszej społeczności. Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają osobom starszym warunki do aktywnego i satysfakcjonującego życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Ważne jest przede wszystkim zapobieganie wykluczeniu osób starszych, chodzi o to, aby nie czuli się niewidzialni. Bohaterowie reportażu Małgorzaty Furgi znaleźli przyjaciół i swoje miejsce w Akademii Seniora w Szczecinie. Co robią ze swoim nowym życiem, dowiedzą się Państwo z reportażu zatytułowanego "Młodzi duchem".
Gościem Fonosfery jest dzisiaj Radosław Kępa - prezes Akademii Wiedzy, w ramach której działa Akademia Seniora w Szczecinie.
Fot. ze zbiorów Polskiego Radia Lwów
Fot. ze zbiorów Polskiego Radia Lwów
To jest bardzo młody zespół. Wspólnie tworzą radio, którego słuchają Polacy mieszkający we Lwowie. Wszyscy, nawet ci najmłodsi traktują pracę w radiu poważnie, choć jednocześnie jest ona dla nich źródłem dobrej zabawy. Opowiemy Państwu o radiu tworzonym przez wyjątkowo młody zespół Polskiego Radia Lwów - rozgłośni, której sława sięga czasów przedwojennych, między innymi dzięki duetowi Szczepcio i Tońcio. To oni tworzyli legendarne programy satyryczne "Wesoła Lwowska Fala".

"Dziecięca Lwowska Fala" - to audycja z 2019 roku. Od tamtego czasu wiele się zmieniło - pojawiły się kłopoty z finansowaniem radia, młodzi dziennikarze kończą szkoły i wyjeżdżają ze Lwowa. A przede wszystkim wybuchła pełnoskalowa wojna, Jak młodzi ludzie z nią sobie radzą?

Warto pomóc Radiu Lwów, które jest ciągle w tragicznej sytuacji finansowej.
Wpłat można dokonywać na konto Oddziału Stołecznego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
PKO Bank Polski
87 1020 1068 0000 1902 0060 9651
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
koniecznie z dopiskiem "Radio Lwów"
Posłuchaj reportażu Agaty Rokickiej
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Teresą Pakosz - prezeską Radia Lwów, nauczycielką w Szkole Średniej nr 24 im. Marii Konopnickiej oraz Marią Pyż - red. naczelną Radia Lwów.
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
fot. Maciej Papke
fot. Maciej Papke
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Markiem Stelarem, Leszkiem Hermanem i Przemysławem Kowalewskim
Monika, Zuzanna, Katarzyna, Barbara, Izabela, Agnieszka, Małgorzata i Tomasz - To słuchacze Radia Szczecin, którzy razem ze szczecińskimi pisarzami stworzyli tekst "Pogodnego na tropie". To z ich sugestii przez ostatnie tygodnie korzystali: Marek Stelar, Leszek Herman, Przemysław Kowalewski.
Teraz autorzy spotkali się w studiu Radia Szczecin i napisali zakończenie radiowej historii.

Jaki los zgotują Pogodnemu? O tym przekonacie się już w przyszłym tygodniu. Ostatnie odcinki audiobooka na naszej antenie już od wtorku (12 listopada) po 11.

W dzisiejszej Fonosferze przypomnimy to wszystko co wydarzyło się w tej historii w tym tygodniu. Porozmawiam też z autorami o ich pomysłach na zakończenie historii. Bądźcie z nami po 19.

Zapraszamy też na spotkanie z twórcami radiowej powieści, autorami oraz dziennikarzami Radia Szczecin, którzy wcielili się w role bohaterów „Pogodnego na tropie”.

Z czytelnikami i słuchaczami - Marek Stelar, Leszek Herman i Przemysław Kowalewski spotkają się w czwartek 14 listopada w Studiu S1 Radia Szczecin. Początek o 18. Wstęp bezpłatny.
Źródło: vecteezy a-large-ship-docked-in-a-harbor-under-cloudy-skies 49939288
Źródło: vecteezy a-large-ship-docked-in-a-harbor-under-cloudy-skies 49939288
"Czarna skrzynka" reportaż Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Magdaleną Mikołajczak i Jakubem Gibowskim menagerami Technoparku Pomerania.
Badania Akademii Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości wykazują, że 67% osób urodzonych po 1990 roku myśli o założeniu własnej firmy. Coraz więcej osób ma świadomość tego, że studia nie gwarantują zatrudnienia. Młode osoby wiedzą, że jeśli same nie zadbają o swoje zatrudnienie, to mogą liczyć jedynie na nisko płatną pracę i umowę o dzieło lub zlecenie. Alternatywą może być wyjazd za granicę i znalezienie tam pracy.
Bohater dzisiejszego reportażu wyjechał z Polski 20 lat temu, bo nie widział dla siebie przyszłości w kraju. Po latach jednak powrócił do Polski, założył własną firmę i nie narzeka?
O swojej karierze w biznesie opowiada Marcin Fryda właściciel firmy NTT BONUM zajmującej się technicznym wsparciem urządzeń nawigacyjnych oraz bezpieczeństwa na statkach, ściślej map elektronicznych i czarnych skrzynek .

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Czarna skrzynka" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Zapraszamy dzisiaj po godz. 19.00 w audycji Fonosfera
Filipinki. Fot. www.wikipedia.org/Family member of Filipinki vocalists
Filipinki. Fot. www.wikipedia.org/Family member of Filipinki vocalists
Batumi - reportaż Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Markiem Stelarem
W Fonosferze dziś coś na poprawę jesiennego nastroju. Zaczniemy od bardzo energetycznego reportażu "Batumi" To mocno szczecińska opowieść, czyli historia o Filipinkach.
Zagrały ponad 4 tysiące koncertów, sprzedały miliony płyt i do dziś są miejsca, w których traktowane są jak największe gwiazdy. Mowa o pierwszym polskim girsbandzie rodem ze Szczecina, czyli właśnie o Filipinkach. Ponad pól wieku temu zespół nagrał piosenkę "Batumi", która podbiła serca... Gruzinów. Na punkcie nowej wersji utworu wykonywanej przez zespół Jazzowski oszalał, jakiś czas temu, nawet mer Batumi.
W Fonosferze przypomnimy dziś reportaż Małgorzaty Frymus, w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai, "Batumi". Po nim porozmawiamy o książce idealnej na długie jesienne wieczory. Tym razem to najnowsza komedia kryminalna Marka Stelara "Król uzdrowiska". Powieść ukaże się już za kilka dni, a autor będzie dziś naszym gościem po godzinie 19. Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
"Zapiski z umierania" Maria Pawlikowska-Jasnorzewska odcinek 1-5
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus w Rafałem Podrazą
"Zapiski z umierania" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej powstały podczas II wojny światowej w Anglii. Poetka znalazła się tam razem z mężem, który służył w angielskim lotnictwie.

Podziwiana i niemal noszona na rękach w Polsce autorka na obczyźnie była tylko cudzoziemką, wyniosłą, mało znającą język, wykwintnie i gustowanie ubierającą się żona lotnika.

Kiedy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska zachorowała, musiała zacząć liczyć na tych Anglików. To oni byli z nią w najtrudniejszych chwilach, wspierali ją i pomagali. Ona jednak dzielnie znosiła swoją chorobę, cierpienie i tęsknotę . Tęsknotę za Madzią (siostrą Magdaleną Samozwaniec, Mamidłem i Tatką (swoimi rodzicami), za ojczyzną.

"Zapiski z umierania" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej od poniedziałku do piątku na antenie Radia Szczecin po 18:50. Dziś pierwsze pięć odcinków razem.

O Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej opowiada Rafał Podraza biograf rodziny Kossak, bowiem poetka była córką wielkiego malarza Wojciecha Kossaka i siostrą pisarki Magdaleny Samozwaniec.
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
Finał konkursu "Pogodny na tropie" w czwartek 31 października w audycji Grzegorza Lamenta Radio Szczecin w pracy
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Małgorzatą Narożną z Fundacji Fika czyta
Małgorzata ze Szczecina to kolejna słuchaczka, która razem ze szczecińskimi pisarzami stworzy "Pogodnego na tropie".
To pomysł Małgorzaty wybrał Przemysław Kowalewski, który pisze teraz kolejne odcinki radiowej opowieści. Do zwyciężczyni trafia najnowsza powieść tego autora czyli "latawiec".
Co czeka w przyszłym tygodniu bohatera naszego radiowego audiobooka? O tym przekonacie się już w poniedziałek po godzinie 11. Kolejne odcinki tworzy Przemysław Kowalewski. Wcześniej audiobook razem ze słuchaczami i słuchaczkami pisali: Marek Stelar i Leszek Herman.
W czwartkowej Fonosferze przypomnieliśmy historię, której słuchaliście w tym tygodniu.
Rozmawialiśmy też o tym jak zachęcić najmłodszych do czytania książek. Gościnią magazynu była Małgorzata Narożna z Fundacji Fika czyta.
Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Obraz uczestniczki rejsu Anny Wierzbickiej
Obraz uczestniczki rejsu Anny Wierzbickiej
Posłuchaj reportażu i rozmowy
1 sierpnia 2014 polski jacht Polonus uroczyście wypłynął śladami wyprawy antarktycznej sir Ernesta Shackletona. Zapowiadało to piękną i trudną wyprawę. Nikt się wtedy nie spodziewał, że ta podróż potrwa cztery lata. Przygoda Polonusa pełna emocji, zarówno dobrych jak i dramatycznych może posłużyć za dobry scenariusz filmowy. Jest jacht skuty lodem, wypadek i akcja ratownicza. Jest również konflikt, płacz i wielka radość, akcja społeczna i fala hejtu . Po wreszcie 4 latach jacht wraca do macierzystego portu - szczęśliwie.
"Powrót Polonusa" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny w realizacji dźwiękowej Marcina Mazurkiewicza.
Grupa tancerzy w nowych strojach - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg
Grupa tancerzy w nowych strojach - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg w Pyrzycach
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg w Pyrzycach
Gość Fonosfery - Mariusz Żwierko choreograf i kulturoznawca
Gość Fonosfery - Mariusz Żwierko choreograf i kulturoznawca
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” powstał w 1969 roku i przez 50 lat działał w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie (dawniej Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2). Tworzy go grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, których łączy wspólna pasja - miłość do polskich pieśni i tańców. Na 50-lecie Zespołu jego byli członkowie przygotowali specjalny pokaz i … zostali. Od tego czasu minęło 5 lat, które zmieniły wszystko w działalności Zespołu. Obecnie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” szykuje się do swojego 55-lecia, ale także przygotowuje suitę tańców pomorskich, która pokaże jak tańczyli byli mieszkańcy naszego regionu. Przypomnimy dzisiaj państwu po 19-ej reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Stary - nowy Krąg”.
Gościem Fonosfery jest dzisiaj Mariusz Żwierko choreograf i kulturoznawca, założyciel Zespołu Woda na Młyn; na co dzień związany z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca.
1234567