FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Podwodne zdjęcie promu Jan Heweliusz. Zdjęcie - J. Samsel
Podwodne zdjęcie promu Jan Heweliusz. Zdjęcie - J. Samsel
"Tej nocy niebo chciało się połączyć z morzem..." - tak noc 13 na 14 stycznia 1993 roku wspominał jeden z marynarzy. Właśnie minęły 22 lata od katastrofy promu "Jan Heweliusz". W tej największej powojennej morskiej tragedii, z udziałem polskiego statku, zginęło 55 osób. Uratowano zaledwie 9.
Niektórzy z ocalonych ciągle powracają do nocy, kiedy wiatr wiał z prędkością 180 km/h, a sześciometrowe fale przewróciły "Jana Heweliusza". Także ich rodziny żyją z traumą tamtej nocy. I ciągle powraca pytanie: czy mogło być inaczej?
Opowieść uratowanego z katastrofy Edwarda Kurpiela, ochmistrza na promie "Jan Heweliusz" w reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny "Wyjść dwie godziny później". Realizacja dźwiękowa - Wawrzyniec Szwaja.
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayna
W reportażu wykorzystano tradycyjne pieśni morskie w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie i materiały reporterskie z archiwum Radia Szczecin.
Posłuchaj rozmowy o reportażu
Goście:
Katarzyna Górecka - Prezes Zarządu Fundacji Ludziom Morza
Kinga Brandys - historyk i dziennikarka, przez wiele lat zajmująca się tematyką morską, autorka książki „Jan Heweliusz 1993-2008. Pamiętamy”.
Anna Neugebauer - organizatorka spotkań poświęconych ludziom morza
kpt. ż.w. Wiktor Czapp - Honorowy Przewodniczący Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej.
kpt. ż.w. Stefan Lewandowski, który pływał na "Janie Hewliuszu" w latach 80.
 

Zobacz także

2024-04-25, godz. 06:15 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, jeszcze później miejsce spotkań. Początek to album poświęcony… » więcej 2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej
12345