FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Podwodne zdjęcie promu Jan Heweliusz. Zdjęcie - J. Samsel
Podwodne zdjęcie promu Jan Heweliusz. Zdjęcie - J. Samsel
"Tej nocy niebo chciało się połączyć z morzem..." - tak noc 13 na 14 stycznia 1993 roku wspominał jeden z marynarzy. Właśnie minęły 22 lata od katastrofy promu "Jan Heweliusz". W tej największej powojennej morskiej tragedii, z udziałem polskiego statku, zginęło 55 osób. Uratowano zaledwie 9.
Niektórzy z ocalonych ciągle powracają do nocy, kiedy wiatr wiał z prędkością 180 km/h, a sześciometrowe fale przewróciły "Jana Heweliusza". Także ich rodziny żyją z traumą tamtej nocy. I ciągle powraca pytanie: czy mogło być inaczej?
Opowieść uratowanego z katastrofy Edwarda Kurpiela, ochmistrza na promie "Jan Heweliusz" w reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny "Wyjść dwie godziny później". Realizacja dźwiękowa - Wawrzyniec Szwaja.
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayna
W reportażu wykorzystano tradycyjne pieśni morskie w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie i materiały reporterskie z archiwum Radia Szczecin.
Posłuchaj rozmowy o reportażu
Goście:
Katarzyna Górecka - Prezes Zarządu Fundacji Ludziom Morza
Kinga Brandys - historyk i dziennikarka, przez wiele lat zajmująca się tematyką morską, autorka książki „Jan Heweliusz 1993-2008. Pamiętamy”.
Anna Neugebauer - organizatorka spotkań poświęconych ludziom morza
kpt. ż.w. Wiktor Czapp - Honorowy Przewodniczący Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej.
kpt. ż.w. Stefan Lewandowski, który pływał na "Janie Hewliuszu" w latach 80.
 

Zobacz także

2024-08-22, godz. 06:00 "Daniel co Bramatem zmienił Goleniów" - reportaż Małgorzaty Frymus Miał zaledwie 17 lat kiedy w Goleniowie założył Teatr Brama. Trzy lata później powołał do życia Spotkania Teatralne Bramat. Od tamtego czasu minęło… » więcej 2024-08-21, godz. 06:00 "Wyobraźnią opisać" reportaż Anny Kolmer Pewnie niejeden fan rolnictwa dałby wiele, by móc uprawiać ziemię w okolicach Pyrzyc. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu miasto posiada ziemię, którą zwą… » więcej 2024-08-20, godz. 06:09 "Ostatni moment" - reportaż Agaty Rokickiej Ocalają od zapomnienia ginący świat. Dokumentują stan starych, polskich cmentarzy, ale również szukają historii mieszkańców okolic Lwowa. Słowa „ginący… » więcej 2024-08-19, godz. 00:07 "Dziewice, do boju!" - opowieść, której jednym z bohaterów jest Dar Młodzieży [ROZMOWA z KRYSTYNĄ POHL] Za nami drugi tydzień z Aliną oraz innymi bohaterkami i bohaterami audiobooka, który powstał na podstawie książki "Dziewice, do boju!". Jej autorka, Monika… » więcej 2024-08-14, godz. 09:12 "Nie cierpię schematów" - reportaż Anny Kolmer Złośliwi powiadają, że zawód artysty to 50 proc. pracy, 20 proc. talentu i 30 proc. szczęścia. Jest w tym sporo prawdy, bo na sukces trzeba ciężko pracować… » więcej 2024-08-13, godz. 10:15 „Na Folwarku Etno - Jurandowo” - reportaż Małgorzaty Furgi Tabor to nazwa zaczerpnięta z języka węgierskiego, po przetłumaczeniu na polski byłby to obóz. Obóz muzyczny, wakacje z muzyką tradycyjną, mocno osadzone… » więcej 2024-08-12, godz. 19:05 "Dziewice do boju!" - audiobook z finałem The Tall Ships Races w tle [ROZMOWA Z JERZYM RADUCHĄ] "Dziewice do boju!" Moniki Szwai - to nowa książka do posłuchania w Radiu Szczecin. Możecie to robić od poniedziałku do piątku po 11 lub - jeśli ktoś… » więcej 2024-08-08, godz. 10:38 „Spacer po cmentarzu” - reportaż Małgorzaty Furgi Dziś w miejscu, któremu oddał serce, spoczął Maciej Słomiński - historyk sztuki, twórca monografii „Cmentarz Centralny w Szczecinie. Wielki park pochował… » więcej 2024-08-07, godz. 06:00 Po naukę do Polic - reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterem dzisiejszego reportażu jest organizacja pożytku publicznego, a mianowicie Polickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością… » więcej 2024-08-06, godz. 06:00 Podróż w czasie" - reportaż Anny Kolmer Formalnie działają od ponad trzech lat, nieformalnie - zdecydowanie dłużej. Mowa o Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej METRUM czyli: muzyka, edukacja… » więcej
12345