Fonosfera
Radio SzczecinRadio Szczecin » Fonosfera » Reportaże i słuchowiska
Kadr z filmu "Natchniona muzyka". Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera
Kadr z filmu "Natchniona muzyka". Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera
Jacek Skrzypczak. Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera
Jacek Skrzypczak. Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera
Muzyką najłatwiej wypełnić pustkę. Z tego między innymi powodu muzycy chyba jako pierwsi odezwali się, ożywili audiosferę w czasie stanu pandemii.
Freelancer to określenie najlepiej pasuje do tego muzyka. Jacek Skrzypczak, absolwent Akademii Muzycznej w klasie klarnetu nie stronił od innych instrumentów dętych. Brzmienie jego saksofonu znane jest wielu miłośnikom jazzu. Grywał w filharmoniach, w różnych składach muzycznych, ale i w cyrku oraz na statkach wycieczkowych pływających po całym świecie. W muzyce lubi eksperymentować, próbować nowych rozwiązań, bawić się. To dobra cecha dla artysty pozbawionego w okresie pandemii środków do życia.
Na kanale YouTube można usłyszeć wiele miniatur w jego wykonaniu: na saksofony, klarnety, flet oraz przeszkadzajki. Jest tam "Jezioro Łabędzie" Piotra Czajkowskiego czy "Habanera" z opery "Carmen" Georgesa Bizeta. Jest też klika odcinków z muzyką w wersji orkiestrowej, na "12 Jacków". Dzięki jego muzycznej aktywności w mediach społecznościowych, żartom muzycznym, które nagrywał na swoje potrzeby w chałupniczych warunkach, otworzyły się nowe możliwości. "Skrzypi w Skolwinie" - to jeden z projektów cieszących się uznaniem odbiorców.
"Coś skrzypi" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny.
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Lechem "Groszkiem" Grochalą, muzykiem.
 

Zobacz także

2021-01-19, godz. 15:06 "Instrumenty głośne i hałaśliwe czyli Kapela Teatru Brama" - reportaż Małgorzaty Frymus Kapela powstała 5 lat temu na potrzeby wielkiego, międzynarodowego projektu z udziałem Stowarzyszenia Teatr Brama "Caravan Next". Dość szybko jej członkowie… » więcej 2021-01-14, godz. 00:35 "KrymiNoir, czyli historia pewnej wieży" - reportaż Małgorzaty Furgi Wieża Quistorpa. Tajemnicza, majestatyczna, ale niestety zapomniana i zaniedbana. Szczecińscy artyści, uczestnicy projektu, zatytułowanego "Historię tworzy… » więcej 2021-01-13, godz. 07:54 "Wyjść z matni, z betoniary" - reportaż Małgorzaty Furgi Gosia i Paweł są małżeństwem z długim stażem, ale zawsze słyszeli, że związki takich jak oni są ryzykowne. To jak chodzenie po polu minowym, nigdy nie… » więcej 2021-01-07, godz. 08:05 "Osiemnastka Szczecinian" - reportaż Małgorzaty Frymus Choć nie pochodzą z Mazowsza czy gór, ukochali taniec i śpiew z tamtych regionów. Gromadzą w swoim zespole i młodych i starszych. A zaczęło się tak..… » więcej 2021-01-06, godz. 17:35 "Bilet z rowerem" - reportaż Ewy Szkurłat Spotkali się w pociągu, sprzedano im "bilet z rowerem". Ona to Anita Cwynar z Kanady, on to prof. Hubert Chudzio Dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń… » więcej 2021-01-06, godz. 19:00 "Urodziłem się żeby śpiewać" - reportaż Małgorzaty Frymus Paweł Jakub Wojtasiewicz jest kontratenorem sopranowym. Jako młody chłopak śpiewał w chórze „Poznańskie Słowiki”, pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza… » więcej 2021-01-05, godz. 13:36 "Gdyby nie list w butelce" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Wchodzącego na teren posesji witają granitowe bloki skalne. Ściany domu to kolorowe kamienie do wspinaczki. Jego wnętrze jest magiczne, pełne przedmiotów… » więcej 2020-12-30, godz. 06:00 „Być projektantem" - reportaż Anny Kolmer Co to znaczy mieć swój styl? Czy bycie projektantem ubiorów jest dziś łatwe i opłacalne? Czy aby zajmować się modą wystarczy wrodzone poczucie estetyki?… » więcej 2020-12-29, godz. 15:57 "Chłopaki z małego miasteczka" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Barszcz mruga okiem, w rondlu coś pyrczy, kuchnia na osiem palników, mały piec - ot i całe królestwo Karola Studzińskiego, który ze swoją ekipą stara… » więcej 2020-12-24, godz. 06:00 "Czas świątecznych reakcji" - słuchowisko Magdaleny Wleklik. Zanim na niebie pojawiła się pierwsza gwiazda, na naszej antenie pojawiła się świąteczna opowieść Radia Szczecin. Nie wystraszyła nas pandemia i zachowując… » więcej
12345