FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Fot. materiały prasowe wydawnictwa
Fot. materiały prasowe wydawnictwa
Dlaczego w „Nocach i Dniach” jest tyle ujęć przypominających obrazy impresjonistów? W czym reżyserowi wielkich kinowych produkcji może pomóc doświadczenie życia w wojskowych koszarach? I w końcu dlaczego ludzie sukcesu, jakimi są Jadwiga Barańska i Jerzy Antczak, w latach 70. musieli opuścić Polskę? Tego wszystkiego, ale i wielu innych rzeczy, można dowiedzieć się sięgając po wspomnienia reżysera pt. „Jak ja ich kochałem”. Okazją do podsumowania życia były 90. urodziny artysty.

"Jak ja ich kochałem" to szczegółowy, barwny, pełen zabawnych anegdot i poważnych rozterek zapis życia Jerzego Antczaka. Jest to również opowieść o historii polskiej sceny teatralnej i telewizyjnej od lat 50. XX wieku do współczesności.

Antczak za „Noce i Dnie” otrzymał nominację do Oskara. Jest też dwukrotnym zdobywcą Diamentowych Lwów oraz Nagrody Specjalnej Platynowe Lwy za całokształt twórczości. "Noce i dnie" zostały również wybrane polskim filmem 40-lecia. Jadwiga Barańska, która wciela się w rolę Barbary Niechcic, za swoja kreację otrzymała w 1976 roku Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Reżyser od wielu lat mieszka w USA, gdzie jest wykładowcą (z tytułem profesora) UCLA - Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, na Wydziale Filmu i Telewizji. Rozmowa z Jerzym Antczakiem, który jest jest żywą legendą polskiego filmu, teatru i Teatru Telewizji w Radiu Szczecin. Zapraszam, Joanna Skonieczna
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z reżyserem Jerzym Antczakiem
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej 2024-04-11, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus W czwartkowej Fonosferze sporo wiadomości o naszych szczecińskich Gryfitach. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X oraz… » więcej 2024-04-10, godz. 06:00 "Zagrać na patyku i zaśpiewać" – reportaż Małgorzaty Furgi Letnia Szkoła Muzykowania to inicjatywa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, realizowana w ramach projektu EtnoPolska, dofinansowanego ze środków… » więcej 2024-04-09, godz. 13:03 "Psie smuteczki" - reportaż Małgorzaty Furgi Psie smutki z wiersza Jana Brzechwy niewiele mają wspólnego ze smuteczkami psów schroniskowych. Przekonali się o tym państwo Aneta i Rajmund ze Szczecina… » więcej 2024-04-08, godz. 06:00 Coraz chętniej czytamy książki 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie… » więcej
12345