FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
Władze Meklemburgii Pomorza Przedniego chcą zaostrzyć przepisy dla osób przyjeżdżających z Polski. Wjeżdżając do Niemiec będzie trzeba, co dwa dni, przedstawiać ujemny wynik testu na koronawirusa. Nowe zasady będą obowiązywać jeśli niemiecki Instytut Roberta Kocha(RKI) uzna Polskę za kraj wysokiego ryzyka.
Pierwszy punkt wykonywania szybkich testów na obecność SARS-CoV-2 otwarto w sobotę(13.03) na przejściu granicznym Linken-Lubieszyn w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Na początku przyszłego tygodnia ma zostać otwarty jeszcze drugi punkt do testów na przejściu Ahlbeck-Świnoujście.
Szybkie testy mają być jednak znacznie tańsze niż te dotychczasowe, przy czym osoby pracujące w Meklemburgii mogą liczyć na ich częściową refundację.
Utrudnienia w przekraczaniu granicy trwają już od roku. 15 marca 2020r. granicę, z powodu rozszerzającej się epidemii, zamknęły polskie władze. Przejścia otwarto po fali protestów Polaków mieszkających lub pracujących w Niemczech.
Przypomnimy dziś reportaż, który powstał w czasie tych protestów. Po nim porozmawiamy o obecnej sytuacji na pograniczu. Od wielu miesięcy(szczególnie w sąsiadującej z naszym województwem Meklemburgii), w Niemczech obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy utrudniające normalne funkcjonowanie mieszkańcom polsko-niemieckiego pogranicza.
Rok temu o tym co dzieje się na pograniczu rozmawiałam z organizatorkami protestu: Martą Szuster i Katarzyną Werth oraz mieszkańcami pogranicza: Radosławem Popielą, Martinem Hanfem, Marcinem Przybyszem i Przemysławem Jackowskim. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Joanny Skoniecznej „Pogranicze w kwarantannie" w realizacji dźwiękowej Krzysztofa Skoniecznego.
protest w Rosówku. fot Maciej Papke
protest w Rosówku. fot Maciej Papke
protest w Rosówku w kwietniu 2020r. autorka reportażu w czasie nagrań, fot. Krzysztof Skonieczny
protest w Rosówku w kwietniu 2020r. autorka reportażu w czasie nagrań, fot. Krzysztof Skonieczny
"Pogranicze w kwarantannie" reportaż Joanny Skoniecznej
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Katarzyna Werth, Radosław Popiela, Bartosz Marosz
 

Zobacz także

2024-07-18, godz. 09:47 "Zwyczajne życie, czyli taśma Pana Kamila" - reportaż Małgorzaty Frymus Pan Kamil Orchowski od niemal zawsze mieszka w Dąbiu - dzielnicy Szczecina. Tam jego rodzice przenieśli się z centrum miasta, bo to było po drugiej stronie… » więcej 2024-07-17, godz. 09:57 "Zielone rytmy" - reportaż Karoliny Jaskólskiej W Fonosferze będzie dziś tanecznie. Zaczniemy od tańca irlandzkiego. Tańca, który przybył na Zieloną Wyspę wraz z Celtami. Skoczny, rytmiczny i energiczny… » więcej 2024-07-16, godz. 06:00 „18-tka Szczecinian” – reportaż Małgorzaty Frymus Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie działa w Szczecinie od 24 lat angażując w artystyczne przedsięwzięcia i młodych i starszych. Często występują… » więcej 2024-07-14, godz. 16:36 "Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy" W poniedziałkowej Fonosferze jak zawsze audiobook, jeszcze przez dwa tygodnie będzie to "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego. 7 grudnia 1967 roku wykoleił… » więcej 2024-07-11, godz. 06:15 "Izba pamięci" - reportaż Anny Kolmer Dzieje ziem Pomorza Zachodniego cechuje zmieniająca się historia panujących, różnorodność wyznaniowa, etnologiczna, kulturalna i społeczna. Szczególnie… » więcej 2024-07-10, godz. 06:00 „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym” -reportaż Małgorzaty Furgi Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku… » więcej 2024-07-09, godz. 13:21 "Nie ten typ kapelusza" - reportaż Agaty Rokickiej. Tajemnice, dzieła sztuki, skarby. Zagadkowe zaginięcia, żmudne poszukiwania, godziny spędzone w archiwach, czasem spektakularne odkrycia. Niewątpliwie życie… » więcej 2024-07-08, godz. 09:05 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Stoewer R200 special - takim modelem produkowanego w Szczecinie auta jeździ Ugne Galant, główny bohater serii powieści kryminalnych Przemysława Kowalewskiego. Założycielem… » więcej 2024-07-04, godz. 06:00 „Miastowi śpiewają na ludowo” – reportaż Małgorzaty Furgi W 2017 roku pojawiła się na Pomorzu Zachodnim Ewa Grochowska pieśniarka i instrumentalistka, która od końca lat 90-tych ubiegłego wieku poświęca swoją… » więcej 2024-07-03, godz. 11:57 "Bomba Bomba" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Grają od dziesięciu lat, czyli od 2014 roku - mowa o teatrze Bomba Bomba z Gryfina. Grupa to pięcioro aktorów z niepełnosprawnością intelektualną - Ola… » więcej
12345