FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
Władze Meklemburgii Pomorza Przedniego chcą zaostrzyć przepisy dla osób przyjeżdżających z Polski. Wjeżdżając do Niemiec będzie trzeba, co dwa dni, przedstawiać ujemny wynik testu na koronawirusa. Nowe zasady będą obowiązywać jeśli niemiecki Instytut Roberta Kocha(RKI) uzna Polskę za kraj wysokiego ryzyka.
Pierwszy punkt wykonywania szybkich testów na obecność SARS-CoV-2 otwarto w sobotę(13.03) na przejściu granicznym Linken-Lubieszyn w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Na początku przyszłego tygodnia ma zostać otwarty jeszcze drugi punkt do testów na przejściu Ahlbeck-Świnoujście.
Szybkie testy mają być jednak znacznie tańsze niż te dotychczasowe, przy czym osoby pracujące w Meklemburgii mogą liczyć na ich częściową refundację.
Utrudnienia w przekraczaniu granicy trwają już od roku. 15 marca 2020r. granicę, z powodu rozszerzającej się epidemii, zamknęły polskie władze. Przejścia otwarto po fali protestów Polaków mieszkających lub pracujących w Niemczech.
Przypomnimy dziś reportaż, który powstał w czasie tych protestów. Po nim porozmawiamy o obecnej sytuacji na pograniczu. Od wielu miesięcy(szczególnie w sąsiadującej z naszym województwem Meklemburgii), w Niemczech obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy utrudniające normalne funkcjonowanie mieszkańcom polsko-niemieckiego pogranicza.
Rok temu o tym co dzieje się na pograniczu rozmawiałam z organizatorkami protestu: Martą Szuster i Katarzyną Werth oraz mieszkańcami pogranicza: Radosławem Popielą, Martinem Hanfem, Marcinem Przybyszem i Przemysławem Jackowskim. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Joanny Skoniecznej „Pogranicze w kwarantannie" w realizacji dźwiękowej Krzysztofa Skoniecznego.
protest w Rosówku. fot Maciej Papke
protest w Rosówku. fot Maciej Papke
protest w Rosówku w kwietniu 2020r. autorka reportażu w czasie nagrań, fot. Krzysztof Skonieczny
protest w Rosówku w kwietniu 2020r. autorka reportażu w czasie nagrań, fot. Krzysztof Skonieczny
"Pogranicze w kwarantannie" reportaż Joanny Skoniecznej
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Katarzyna Werth, Radosław Popiela, Bartosz Marosz
 

Zobacz także

2024-04-25, godz. 06:15 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, jeszcze później miejsce spotkań. Początek to album poświęcony… » więcej 2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej
12345