Fonosfera
Radio SzczecinRadio Szczecin » Fonosfera » Reportaże i słuchowiska
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
Władze Meklemburgii Pomorza Przedniego chcą zaostrzyć przepisy dla osób przyjeżdżających z Polski. Wjeżdżając do Niemiec będzie trzeba, co dwa dni, przedstawiać ujemny wynik testu na koronawirusa. Nowe zasady będą obowiązywać jeśli niemiecki Instytut Roberta Kocha(RKI) uzna Polskę za kraj wysokiego ryzyka.
Pierwszy punkt wykonywania szybkich testów na obecność SARS-CoV-2 otwarto w sobotę(13.03) na przejściu granicznym Linken-Lubieszyn w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Na początku przyszłego tygodnia ma zostać otwarty jeszcze drugi punkt do testów na przejściu Ahlbeck-Świnoujście.
Szybkie testy mają być jednak znacznie tańsze niż te dotychczasowe, przy czym osoby pracujące w Meklemburgii mogą liczyć na ich częściową refundację.
Utrudnienia w przekraczaniu granicy trwają już od roku. 15 marca 2020r. granicę, z powodu rozszerzającej się epidemii, zamknęły polskie władze. Przejścia otwarto po fali protestów Polaków mieszkających lub pracujących w Niemczech.
Przypomnimy dziś reportaż, który powstał w czasie tych protestów. Po nim porozmawiamy o obecnej sytuacji na pograniczu. Od wielu miesięcy(szczególnie w sąsiadującej z naszym województwem Meklemburgii), w Niemczech obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy utrudniające normalne funkcjonowanie mieszkańcom polsko-niemieckiego pogranicza.
Rok temu o tym co dzieje się na pograniczu rozmawiałam z organizatorkami protestu: Martą Szuster i Katarzyną Werth oraz mieszkańcami pogranicza: Radosławem Popielą, Martinem Hanfem, Marcinem Przybyszem i Przemysławem Jackowskim. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Joanny Skoniecznej „Pogranicze w kwarantannie" w realizacji dźwiękowej Krzysztofa Skoniecznego.
protest w Rosówku. fot Maciej Papke
protest w Rosówku. fot Maciej Papke
protest w Rosówku w kwietniu 2020r. autorka reportażu w czasie nagrań, fot. Krzysztof Skonieczny
protest w Rosówku w kwietniu 2020r. autorka reportażu w czasie nagrań, fot. Krzysztof Skonieczny
"Pogranicze w kwarantannie" reportaż Joanny Skoniecznej
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Katarzyna Werth, Radosław Popiela, Bartosz Marosz
 

Zobacz także

2021-05-13, godz. 15:00 "Lekarstwo na szpitalną nudę" - reportaż Anny Kolmer W całej Polsce jest ich około 90. O szpitalnych szkołach nie mówi się zbyt wiele, często też nie zauważa się ich problemów. A bywa, że są one jedyną… » więcej 2021-05-12, godz. 06:00 "Zdarzyło się 40 lat temu" - reportaż Małgorzaty Furgi Po likwidacji przez komunistów Polskiego Stronnictwa Ludowego, polscy chłopi pozostali na długie lata osamotnieni w walce o ziemię i obronę swoich praw. Dopiero… » więcej 2021-05-11, godz. 17:30 "Malutki kluczyk do różnych furtek" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Jak reagują ludzie, kiedy widzą otyłą osobę pałaszującą ze smakiem ciastko? Co myślą, kiedy taka osoba biegnie brzegiem plaży, a całe ciało jej faluje?… » więcej 2021-05-06, godz. 11:30 "Trzeba mieć to coś" - reportaż Anny Kolmer Leokadia Rygielska pełni funkcję sołtysa Wołczkowa już 5 kadencję, razem 19 lat. Niedawno obchodziła swoje 80 urodziny. Teresa Dera Wójt Gminy Dobra składając… » więcej 2021-05-05, godz. 15:19 "Bez porażki" - reportaż Agaty Rokickiej Pielęgniarka, policjant, nauczyciel, budowlaniec, prawnik, lekarz, programista, kierowca zawodowy, funkcjonariusz Straży Granicznej, przedstawiciel handlowy..… » więcej 2021-05-04, godz. 09:09 "Droga do rodzinnego szczęścia" - reportaż Małgorzaty Furgi Kiedy 29 lat temu zakładali swoją rodzinę nie sądzili, że życie zgotuje im tyle niespodzianek. Pokonali trudności, odchowali dwójkę dzieci, dzieci które… » więcej 2021-04-29, godz. 10:24 "Gwardia rycerza Mikołaja" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej Co sprawia, że w pewnym momencie życia chcemy dać własną twórczą odpowiedź na ludzką biedę, łzę, ból spoza naszego mikroświata? Bohaterkami reportażu… » więcej 2021-04-28, godz. 15:25 "Droga z tęsknoty do normalności" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Szukałem wyjścia z trudnej sytuacji i wejścia do nowej, lepszej historii" - to zdanie często powtarza Jurek Arsoba, twórca Pracowni Podróży Arsoba Travel… » więcej 2021-04-27, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski prowadzą od kilku lat "Konik studio film" i produkują filmy animowane. Ostatnio dniami i nocami pracują nad "Wielką… » więcej 2021-04-22, godz. 06:00 „Rajd przez życie” - reportaż Pauliny Zaremby Tłumy, ryk silników i zawrotna prędkość – to podnosiło Szczecin z powojennej ruiny i niedostatku. Sportowa rywalizacja i niezapomniane emocje przez wiele… » więcej
12345