FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
prof. Andrzej Tomczak - malarz, grafik, scenograf; fot. M.Frymus
prof. Andrzej Tomczak - malarz, grafik, scenograf; fot. M.Frymus
Kiedy przyjechał do Szczecina właśnie kończył poznańską Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Najpierw dekorował szczecińskie witryny, potem stwarzał światy w nowo powstałej telewizji, później w latach największego kryzysu w Polsce ilustrował książki. Cały czas jednak też malował, rysował i pisał "Listy z prowincji". Jego wpływ na szczecińską kulturę jest nie do przecenienia. To On został w latach siedemdziesiątych najmłodszym prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków, to On wskrzesił Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, to On wreszcie był współzałożycielem Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej, a potem słynnej na całą Polskę Akademii Sztuki. Od ponad 20 lat współtworzy Międzynarodowe Spotkania Artystów w Marianowie.
Profesor Andrzej Tomczak - malarz, grafik, scenograf, autor tekstów poetyckich mieszka w Szczecinie od ponad pół wieku. Jak bogata i wielowątkowa to postać trudno opowiedzieć. Małgorzata Frymus spróbowała. Zapraszamy do wysłuchania jej reportażu zatytułowanego "Andrzej Tomczak malarz, grafik i działacz" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur Woronieckiej. Premiera dzisiaj po 21-ej.
ks. Jan Dziduch proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Marianowie
ks. Jan Dziduch proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Marianowie
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Do rozmowy o bohaterze reportażu zaprosiłam ks. Jana Dziducha proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Marianowie.
 

Zobacz także

2025-06-26, godz. 06:00 "Na tropie szczecińskich mozaik" - reportaż Małgorzaty Furgi Szczecińskie mozaiki przeżywają swój renesans dzięki artystom i animatorom. Joanna Olszowska - przewodniczka miejska i Sabina Wacławczyk - artystka postanowiły… » więcej 2025-06-25, godz. 08:07 " Weź żyj własnym życiem" - reportaż Katarzyny Wolnik -Sayny " Wszystko w życiu należy robić z pasją – tłumaczy pani Anita Agnihotri – Byłam samotną hinduską w Szczecinie, pochodzącą z kraju o wielu kolorach… » więcej 2025-06-24, godz. 15:02 "W męskim świecie" reportaż Katarzyny Wolnik-Saynay "Morze nie było i nie jest dla bab" to zdanie słyszała bardzo często. Najpierw w szkole morskiej, potem kiedy szukała pracy u armatorów, a nawet kiedy była… » więcej 2025-06-22, godz. 21:53 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook na podstawie powieści Elżbiety Cherezińskiej Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do… » więcej 2025-06-19, godz. 06:00 "Ma na imię Adaś" - reportaż Małgorzaty Furgi W Fonosferze dziś o pomocy jakiej potrzebują dzieci chorujące na choroby rzadkie. Przypomnimy reportaż Małgorzaty Furgi "Ma na imię Adaś". To opowieść… » więcej 2025-06-18, godz. 06:00 „Zosia i Kasia córeczki tatusia” – reportaż Małgorzaty Furgi Tata to bardzo ważna postać w życiu każdego dziecka. Powinien być dla swoich dzieci oparciem, wzorem, osobą, która kocha bezwarunkowo. W Polsce wciąż… » więcej 2025-06-17, godz. 07:00 "Ratujemy kościół” reportaż Anny Kolmer Koniewo to wieś położona cztery kilometry na wschód od Wolina. Znajduje się tam XVI wieczny kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Według starych… » więcej 2025-06-15, godz. 18:06 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do… » więcej 2025-06-12, godz. 05:15 „Wolontariusze z KociArki” - reportaż Małgorzaty Furgi Magda i Michał to wolontariusze z KociArki. Sześć lat temu stworzyli dom tymczasowy dla bezdomnych kotów. Dzisiaj opiekują się Panem Kotem – seniorem… » więcej 2025-06-11, godz. 07:00 "Szczecinianie" maja 25 lat Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie działa w Szczecinie od 25 lat. Często występują pokazując piękno polskiego stroju ludowego, muzyki, tańca i śpiewu… » więcej
12345