FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Stepniczanie, fot z archiwum zespołu
Stepniczanie, fot z archiwum zespołu
Zespół "Stepniczanie" powstał w kwietniu 1984 roku. Początkowo działał pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy. Założycielką zespołu była pani Eugenia Kielik. Ona także zaprojektowała piękne i wielobarwne stroje w których wszystkie elementy i zdobienia wyszywane były ręcznie. Zespół współtworzy kulturę regionalną Pomorza Zachodniego. Wbrew powszechnie panującym opiniom, że na Ziemi Szczecińskiej nie ma muzyki ludowej „Stepniczanie” stworzyli repertuar o regionalnym charakterze, na który składają się oryginalne teksty słów, nawiązujące w swej treści do wszystkiego co składa się na życie w Stepnicy i szerzej na Pomorzu Zachodnim. Zespół w swoim zasobie posiada kilkaset pieśni. Najdłuższe z nich liczą nawet po 8 lub 9 zwrotek. Odrębny charakter utworów wykonywanych przez „Stepniczan” to również muzyka, w której słychać i śpiew kresowy i przyśpiewki z Centralnej Polski oraz rytmy taneczne z wielu regionów naszego kraju. Początki zespołu wspominają: Mirosława Baczek, Barbara Kasica, Leokadia Szulc , Józef Każmierczak i Mirosława Nowak.
Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Wspomnienia Stepniczan" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej, dzisiaj po 22-ej.
Red. Zdzisław Tararako - miłośnik polskiego folkloru
Red. Zdzisław Tararako - miłośnik polskiego folkloru
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Po reportażu rozmowa z red. Zdzisławem Tararako, naszym redakcyjnym kolegą, miłośnikiem i znawcą folkloru na Pomorzu Zachodnim.
Zapraszamy solistów - śpiewaków lub instrumentalistów, zespoły folklorystyczne (w tym kapele dziecięce i młodzieżowe), kapele ludowe, twórców i twórczynie rękodzieła i sztuki ludowej, animatorów kultury do wzięcia udziały w konkursie „Jawor u źródeł kultury”.
„Jawor u źródeł kultury” to konkurs skierowany do artystów i twórców ludowych. Jego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.
Konkurs realizowany jest przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku. Jurorzy oceniający kandydatów zgłaszanych do konkursu to profesjonaliści w swoich dziedzinach. Wśród jurorów zasiadają zarówno znawcy muzyki ludowej jak i sztuki ludowej. Od lat doceniani są także animatorzy kultury bez których twórcy nie mieli by tak dużych możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć.
Już dziś wypełnij formularz i zgłoś siebie lub swój zespół do reprezentowania województwa Zachodniopomorskiego na Festiwalu Kultury Ludowej Jawor! Nie zapomnij dopisać kategorii, w której chciałbyś/łabyś wystartować, dołącz również plik lub link ze swoim portfolio, czy występem.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie radia szczecin.
Termin zgłaszania kandydatur do nagrody „Jawor – u źródeł kultury” edycja 2022r. upływa w dniu 15 kwietnia.

Więcej informacji na stronie PR Szczecin - szukaj hasła -Jawor Festiwal Kultury Ludowej
 

Zobacz także

2024-04-25, godz. 06:15 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, jeszcze później miejsce spotkań. Początek to album poświęcony… » więcej 2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej
12345