FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
materiały Wydawnictwa Droga
materiały Wydawnictwa Droga
Zdjęcie ślubne Aliny Srzedzińskiej i Józefa Matiasa
Zdjęcie ślubne Aliny Srzedzińskiej i Józefa Matiasa
bohaterka reportażu, nagrania w Radiu Szczecin
bohaterka reportażu, nagrania w Radiu Szczecin
Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas kiedy staramy się odwiedzić groby bliskich. Czasami jednak jest to bardzo trudne, bo rodzinne mogiły są daleko. Bywa również i tak, że nie wiemy gdzie są pochowani nasi krewni.
Tak było w przypadku bohaterów naszego reportażu. Szczecinianka Joanna Matias przez wiele lat szukała grobu swojego dziadka. Ojca swojego taty nigdy nie poznała, zmarł w Meksyku, kilka lat po zakończeniu II WŚ. Dotarł tam z grupą 1,5 tysiąca polskich uchodźców. Byli to Polacy ze wschodnich Kresów II RP, którzy w ramach sowieckich wywózek, trafili na Syberię. Przez kilka lat w Meksyku uchodźcy mieszkali w specjalnie dla nich przygotowanej kolonii Santa Rosa, w okolicach miasta Leon.
Właśnie z Santa Rosa wiążą się losy Joanny Matias. Tam pobrali się jej dziadkowie, tam urodził się także jej tato - Bogdan Matias. O Polakach z Santa Rosa opowiadają, w reportażu, Joanna i Bogdan Matias oraz producent filmu dokumentalnego o Santa Rosa Piotr Piwowarczyk.
Reportaż Joanny Skoniecznej "Meksyk z facebooka" miała swoją premierę 10 lat temu. W 2013 roku w Szczecinie odbyła się premiera filmu „Santa Rosa – Odyseja w rytmie mariachi“ w reżyserii Sławomira Grünberga. Kilka lat później swoją meksykańską historię Joanna Matias opisała w książce.
Czy bohaterce reportażu udało się odnaleźć grób dziadka? O tym opowie w magazynie Fonosfera. Zapraszamy we wtorek, po godzinie 21
"Meksyk z facebooka" - reportaż Joanny Skoniecznej
posłuchaj rozmowy z Joanną Matias
posłuchaj rozmowy z Piotrem Piwowarczykiem
 

Zobacz także

2023-01-11, godz. 06:00 „System ludzkich serc" - reportaż Anny Kolmer "Region Dobrego Wsparcia" to tytuł projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, Fundację Nauka dla Środowiska… » więcej 2023-01-10, godz. 06:00 "Kociarka wspiera Ukrainę" - reportaż Małgorzaty Furgi Kilka miesięcy temu wolontariusze ze Stowarzyszenia Kociarka w Szczecinie postanowili pomóc ukraińskim kotom przywożonym do Polski przez tamtejszych wolontariuszy… » więcej 2023-01-09, godz. 12:47 "Muttersprache - polski; Nationalität - polska" - reportaż Małgorzaty Furgi Swoje korzenie polskie harcerstwo na terenie Niemiec zawdzięcza pierwszym drużynom skautowym konspiracyjnie zakładanym jeszcze przed I wojną światową. Pierwsza… » więcej 2023-01-05, godz. 16:48 Marek Stelar "Rykoszet" i inne kryminały. [ROZMOWA] Jest jednym z najpopularniejszych szczecińskich autorów powieści kryminalnych. Akcja większości stworzonych przez Marka Stelara książek rozgrywa się w… » więcej 2023-01-05, godz. 08:37 „Pionierzy Skolwina” - reportaż Anny Kolmer Skolwin – to malowniczo położona i chyba najbardziej zapomniana dzielnica Szczecina. Kto i dlaczego zamieszkał tam tuż po wojnie? Dlaczego właśnie, w podszczecińskim… » więcej 2023-01-04, godz. 06:00 "Jak ćma" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Najpierw towarzysko, dla dobrej zabawy. Z czasem coraz częściej, w pracy, w domu i co ważne bez kontroli. Na wszystko było wytłumaczenie. Koiła nerwy alkoholem… » więcej 2023-01-03, godz. 05:30 "Pamięć zaklęta w przedmiotach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Mój dom. Mieszkanie. Pokój. Biurko. A w nim (pamiętasz) ta szuflada, Do której się przez lata składa Nieużywane już portfele, Wygasłe kwity, wizytówki..." Pewnie… » więcej 2022-12-29, godz. 06:00 „Nie ma kaleki - jest człowiek” - reportaż Małgorzaty Furgi 1 września 1958 roku uruchomiony został Dom Specjalny przy Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Policach. Dla jego potrzeb przekazano pięć budynków przy ulicy… » więcej 2022-12-28, godz. 06:00 "Urodziny Ligii Superbohaterów" - reportaż Małgorzaty Furgi Wcielają się w role superbohaterów, postaci z bajek i filmów, spełniają marzenia dzieci o spotkaniu ulubionej postaci. Odwiedzają je w szpitalach, hospicjach… » więcej 2022-12-27, godz. 06:00 "Odebrane dzieci" - reportaż Małgorzaty Furgi Od wielu lat Zachodniopomorskie TPD pracuje z rodzinami będącymi w kryzysie, a wszystko po to, aby pomóc dzieciom. Specjalistom współpracującym z tą organizacją… » więcej
12345