FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Marian Rostkowski w swoim warsztacie szewskim w Mieszkowicach
Marian Rostkowski w swoim warsztacie szewskim w Mieszkowicach
Automatyzacja i cyfryzacja dotyka coraz więcej obszarów naszego życia. Do coraz większej liczby zadań nie są już potrzebni ludzie… Nic więc w tym dziwnego, że liczba ginących zawodów systematycznie się zwiększa. Dzisiaj, kiedy zepsuje nam się but, najpewniej pójdziemy do sklepu i kupimy nową parę, bo szukanie szewca wydaje się stratą czasu. Podobnie jest z zegarkami, ubraniami czy elektroniką - coś się zepsuło? Łatwiej zamówić nowy egzemplarz, a poza tym nowa rzecz cieszy bardziej niż ta naprawiona. Czy zawsze ? Niedawno zmarł najstarszy szewc w Polsce, Marian Rostkowski z Mieszkowic, nikomu już nie naprawi butów. Był pionierem, osobą zasłużoną w mieszkowickiej społeczności lokalnej. Jako Radny kilku kadencji zawsze był chętny do pomocy i nigdy nikomu jej nie odmawiał. Prawdziwy człowiek renesansu ,,najstarszy pracujący szewc w Polsce’’, działacz sportowy, społeczny i wędkarz.
Przypomnimy dzisiaj po 22-ej reportaż Anny Kolmer zatytułowany "Szewc" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
Warsztat szewski p. Mariana Rostkowskiego
Warsztat szewski p. Mariana Rostkowskiego
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Do rozmowy o wyjątkowych ludziach zaprosiłam panią Elżbietą Pokidańską z Fundacji Ścieżkami Pomorza oraz Andrzeja Krywalewicza regionalistę. A rozmawiać będziemy o niezwykłych spotkaniach podczas wędrówek po regionie.
 

Zobacz także

2023-05-30, godz. 05:26 "Sama miłość" - reportaż Agaty Rokickiej Dziś Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. To święto osób z SM (to skrót od łacińskiej nazwy choroby) oraz całej społeczności działającej na rzecz… » więcej 2023-05-28, godz. 21:00 Fikuśny Festiwal Literatury. [ROZMOWA] Szczecin, będzie przez najbliższe tygodnie, miejscem spotkań z autorami książek dla najmłodszych. Już w Dzień Dziecka rozpocznie się druga edycja Fikuśnego… » więcej 2023-05-25, godz. 06:00 „Poszukiwana rodzina zastępcza” – reportaż Małgorzaty Furgi W Szczecinie, podobnie jak i w innych polskich miastach, brakuje rodzin zastępczych. O tym kto i jak może prowadzić dom dla potrzebujących dzieci, kolejny… » więcej 2023-05-24, godz. 06:00 "KrymiNoir, czyli historia pewnej wieży" – reportaż Małgorzaty Furgi Opowiemy dzisiaj państwu o tym, jak mogą tworzyć artyści, jeśli trafią do wspólnego projektu z ideą. Zaczęło się od Wieży Quistorpa, a dokładniej… » więcej 2023-05-23, godz. 12:23 "Pieniądze to nie wszystko" - reportaż Anny Kolmer Kierzków to niewielka wieś, położona około 10 kilometrów na północny zachód od Myśliborza, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Bez… » więcej 2023-05-18, godz. 06:00 „Kto jak nie Ty” - reportaż Małgorzaty Furgi "Kto jak nie Ty" - takie słowa usłyszała od swojej dorosłej córki bohaterka dzisiejszego reportażu. Te słowa to reakcja na pomysł stworzenia rodziny zastępczej… » więcej 2023-05-17, godz. 05:30 "Dobrze widzi się tylko sercem" - reportaż Anny Kolmer Grupy teatralne „Teatr Tu” i „ Kocioł Wyobrażni” działają w filiach Gminnego Centrum Kultury, Sportu , Turystyki i Rekreacji w Wolinie. W ich skład… » więcej 2023-05-16, godz. 06:00 "Zwyczajne życie, czyli taśma Pana Kamila" – reportaż Małgorzaty Frymus Pan Kamil Orchowski od niemal zawsze mieszka w Dąbiu - dzielnicy Szczecina. Tam jego rodzice przenieśli się z centrum miasta, bo to było po drugiej stronie… » więcej 2023-05-12, godz. 19:23 Marek Stelar - nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru 2023 Komisarz Iwona Banach wraca w szeregi policji, żeby ścigać człowieka, który w imię swoiście pojętego dobra złamał jej życie i karierę. Mateusz „Matt”… » więcej 2023-05-10, godz. 06:00 "Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi Dzisiejszą Fonosferę poświęcimy autyzmowi. Jeszcze 30 lat temu diagnozę potwierdzającą autyzm stawiano jednemu dziecku na 10 tys. urodzeń, a dziś co sześćdziesiątemu… » więcej
12345