FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Fot. Bodek Macal
Fot. Bodek Macal
Fot. Brygida Gębka
Fot. Brygida Gębka
Fot. Kamila Hołody
Fot. Kamila Hołody
Fot. Tomek Kogut .
Fot. Tomek Kogut .
Fot. Brygida Gębka
Fot. Brygida Gębka
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
W encyklopedii pod hasłem "cosplay" czytamy - artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną.
Kim są cosplayerzy? To bardzo różni ludzie. Od studentów, którzy po prostu mają potrzebę zrobienia czegoś szalonego i kreatywnego; przez fanów gier i komiksów, którzy w ten sposób oddają jakąś cześć, honor, uznanie postaciom, które lubią i przez to czują się bliżej swoich ulubionych bohaterów; po ludzi, którzy mają rodziny i tworzą kostiumy ze swoimi dziećmi i wcale nie z ich inicjatywy, tylko raczej swojej. Cosplayer sam jest swoim projektantem, krawcem, szewcem, charakteryzatorem, fryzjerką, choreografem itd. Jest to więc działalność wymagająca dużych umiejętności manualnych. Cosplayerzy spotykają się na konwentach, tworzą nieformalne grupy. W Szczecinie działa grupa pod nazwą "Smoczy ród", której założycielką jest Natalia Misiura.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer "Smocza królowa", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej.
Po reportażu - rozmowa z Zofią Skowrońską, znaną też jako Zula, twórczynią kostiumów i eventów oraz organizatorką największego konkursu dla cosplayerów MASKARADA odbywającego się podczas Festiwalu Fantastyki PYRKON w Poznaniu. Porozmawiamy o cosplayu - jego historii, wcieleniach, umiejętnościach, które rozwija i przyjemnościach, które daje. Zapraszamy dziś po 22.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Zofią Skowrońską, znaną też jako Zula, twórczynią kostiumów i eventów oraz organizatorką największego konkursu dla cosplayerów MASKARADA odbywającego się podczas Festiwalu Fantastyki PYRKON w Poznaniu
 

Zobacz także

2024-03-13, godz. 06:00 "Ciężki kawałek chleba" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny Kiedyś w Szczecinie było ponad 100 małych piekarni wyrabiających pieczywo tradycyjnymi metodami, dzisiaj zostało tylko kilka. Ponad czterdzieści lat przygody… » więcej 2024-03-12, godz. 09:24 "Kraina poplątanych dróg" - reportaż Małgorzaty Furgi Po 10 latach pobytu za granicą, wrócili do Polski. Tęsnili przede wszystkim za za zachodniopomorskimi krajobrazami. Teresa T. Maja i Krzysztof Petelczyc, razem… » więcej 2024-03-13, godz. 08:49 250. rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha [ROZMOWA] Wystawy specjalne, koncert w ruinach klasztoru Eldena i urodzinowy tort w centrum miasta - to tylko kilka z wielu pomysłów na świętowanie 250. urodzin Caspara… » więcej 2024-03-11, godz. 09:34 Czy młodzi Polacy coraz chętniej czytają książki? Nawet trzy godziny czekali fani na możliwość spotkania ze swoimi ulubionymi autorami podczas Poznańskich Targów Książki 2024. Tłumy ustawiały się m.in… » więcej 2024-03-07, godz. 06:00 „Idziemy dalej” - reportaż Małgorzaty Furgi Trzy panie, mamy dzieci z niepełnosprawnościami postanowiły pomóc sobie oraz innym rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Sylwia Mecha, Beata Błaszyńska… » więcej 2024-03-06, godz. 06:00 „Akademia Przyszłości - projektowanie dobrego świata” – reportaż Małgorzaty Furgi Na terenie województwa zachodniopomorskiego działa kilkanaście klubów rodzica zastępczego. W tych klubach rodzice zastępczy przede wszystkim rozmawiają… » więcej 2024-03-05, godz. 12:05 "Polska jest tutaj, gdzie się urodziła" - reportaż Agaty Rokickiej Każdy ma swoją Arkadię - miejsce, które przywodzi na myśl dobre czasy. Pani Janina nazywa je "doliną marzeń". Dla niej tą doliną jest Zamarstynów, zatopiona… » więcej 2024-03-04, godz. 06:00 "Sierociniec" - premiera książki Przemysława Kowalewskiego „Sierociniec” to najnowsza książka szczecińskiego pisarza Przemysława Kowalewskiego. Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, ukaże się w najbliższą… » więcej 2024-02-29, godz. 06:00 "Śpiewać każdy może" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Ten kto śpiewa modli się dwa razy" - powtarzał mistrz "Poręba" czyli Jurek Porębski. To dzięki niemu wielu żeglarzy brało gitarę do ręki by opiewać… » więcej 2024-02-28, godz. 06:00 „Pamiętnik życia” – reportaż Anny Kolmer Powody dla których ludzie piszą pamiętniki są różne. Jednak podstawowym jest pragnienie zachowania w pamięci tego, co dla danej osoby czy grupy jest istotne… » więcej
56789