FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
fb Pommersches Landesmuseum
fb Pommersches Landesmuseum
Wystawy specjalne, koncert w ruinach klasztoru Eldena i urodzinowy tort w centrum miasta - to tylko kilka z wielu pomysłów na świętowanie 250. urodzin Caspara Davida Friedricha w Greifswaldzie.
Wystawy prac artysty przygotowuje w tym roku wiele niemieckich miast. Już niedługo, w Berlinie, będzie można zwiedzać największą z nich. Zaprezentowanych zostanie tam około 60 obrazów i 50 rysunków.
Friedrich to niemiecki malarz epoki romantyzmu, jego charakterystyczne obrazy zna dziś cały świat. Malował przede wszystkim widoki zimowej lub jesiennej przyrody, są to obrazy o cechach religijnych i symbolicznych. Tematami prac artysty są często realistycznie ukazane ruiny kościołów, postaci pogrążone w kontemplacji, uschłe drzewa, cmentarze, blaski wieczoru lub świtu. Przez wielu krytyków sztuki jest określany mianem wybitnego malarza światła i atmosfery oraz pionierem modernizmu.
Caspar David Friedrich urodził się w Greifswaldzie w 1774 roku. Studiował m.in w Kopenhadze. Przez wiele lat żył i tworzył w Dreźnie, jednak motywem wielu jego dzieł są krajobrazy Pomorza i Rugii.
Warto jeszcze dodać, że to co dziś znamy, możemy zobaczyć korzystając z portalu cdfriedrich.de, który stanowi uzupełnienie 250. rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha oraz trzech związanych z nią wystaw rocznicowych. Strona to efekt współpracy między muzeami w Hamburgu, Berlinie i Dreźnie w ramach cyfrowego projektu rządu federalnego RFN „Datenraum Kultur”
O tym czy Friedricha był popularny już w czasach kiedy tworzył i dlaczego dziś jego obrazy są właściwie nieosiągalne dla kolekcjonerów, opowiadał historyk sztuki, dr hab. Rafał Makała, prof. UG. Wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Technicznego w Berlinie.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Rafałem Makałą
 

Zobacz także

2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej 2024-04-11, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus W czwartkowej Fonosferze sporo wiadomości o naszych szczecińskich Gryfitach. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X oraz… » więcej 2024-04-10, godz. 06:00 "Zagrać na patyku i zaśpiewać" – reportaż Małgorzaty Furgi Letnia Szkoła Muzykowania to inicjatywa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, realizowana w ramach projektu EtnoPolska, dofinansowanego ze środków… » więcej 2024-04-09, godz. 13:03 "Psie smuteczki" - reportaż Małgorzaty Furgi Psie smutki z wiersza Jana Brzechwy niewiele mają wspólnego ze smuteczkami psów schroniskowych. Przekonali się o tym państwo Aneta i Rajmund ze Szczecina… » więcej
12345