FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
Wystawy specjalne, koncert w ruinach klasztoru Eldena i urodzinowy tort w centrum miasta - to tylko kilka z wielu pomysłów na świętowanie 250. urodzin Caspara Davida Friedricha w Greifswaldzie.
Wystawy prac artysty przygotowuje w tym roku wiele niemieckich miast. Już niedługo, w Berlinie, będzie można zwiedzać największą z nich. Zaprezentowanych zostanie tam około 60 obrazów i 50 rysunków.
Friedrich to niemiecki malarz epoki romantyzmu, jego charakterystyczne obrazy zna dziś cały świat. Malował przede wszystkim widoki zimowej lub jesiennej przyrody, są to obrazy o cechach religijnych i symbolicznych. Tematami prac artysty są często realistycznie ukazane ruiny kościołów, postaci pogrążone w kontemplacji, uschłe drzewa, cmentarze, blaski wieczoru lub świtu. Przez wielu krytyków sztuki jest określany mianem wybitnego malarza światła i atmosfery oraz pionierem modernizmu.
Caspar David Friedrich urodził się w Greifswaldzie w 1774 roku. Studiował m.in w Kopenhadze. Przez wiele lat żył i tworzył w Dreźnie, jednak motywem wielu jego dzieł są krajobrazy Pomorza i Rugii.
Warto jeszcze dodać, że to co dziś znamy, możemy zobaczyć korzystając z portalu cdfriedrich.de, który stanowi uzupełnienie 250. rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha oraz trzech związanych z nią wystaw rocznicowych. Strona to efekt współpracy między muzeami w Hamburgu, Berlinie i Dreźnie w ramach cyfrowego projektu rządu federalnego RFN „Datenraum Kultur”
O tym czy Friedricha był popularny już w czasach kiedy tworzył i dlaczego dziś jego obrazy są właściwie nieosiągalne dla kolekcjonerów, opowiadał historyk sztuki, dr hab. Rafał Makała, prof. UG. Wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Technicznego w Berlinie.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Rafałem Makałą
 

Zobacz także

2025-04-24, godz. 06:00 "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi Jakie były początki polskiego Szczecina? Jak czuli się tu pierwsi powojenni mieszkańcy? Dziś w Fofosferze historia rodziny Siewierów, która na Pogodnie… » więcej 2025-04-23, godz. 06:00 "Z Kolbergiem po ziemi pyrzyckiej" - reportaż Małgorzaty Furgi Zamiłowanie do śpiewu i muzyki ludowej wyniósł z rodzinnego domu. Potem grywając na wiejskich weselach poznawał też inne melodie, które przywieźli ze… » więcej 2025-04-22, godz. 07:10 "Ruda" reportaż Anny Kolmer Wszyscy chcą prowadzić życie z pasją, bo pobudza zmysły, wyzwala pozytywne emocje i nadaje życiu kierunek. Sprawiają, że nabiera ono kolorów i większego… » więcej 2025-04-21, godz. 13:27 „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty” - książka Karoliny Ćwiek-Rogalskiej Ostatni dni większość z nas spędziła na rodzinnych spotkaniach, spacerach i przy świątecznym stole. Stole, na którym pojawiły się potrawy z różnych… » więcej 2025-04-21, godz. 01:00 "Sydonia. Słowo się rzekło" - nowy audiobook w Radiu Szczecin "Sydonia. Słowo się rzekło" - już od jutra tej książki będzie można słuchać w Radiu Szczecin. Dziś w Fonosferze, Elżbieta Cherezińska opowie o tym… » więcej 2025-04-18, godz. 21:23 "Beksa" - słuchowisko Magdaleny Wleklik w Wielkanoc w Radiu Szczecin W niedzielę, po 11 przypomnimy słuchowisko "Beksa". To adaptacja powieści Marcina Grzelaka. Bohaterami tej historii są ludzie poobijani przez los, którzy… » więcej 2025-04-17, godz. 06:00 „Czym chata bogata" - reportaż Anny Kolmer Przed nami Wielkanoc - dla wielu z nas to czas związany przede wszystkim z rodziną. To wspólne przygotowania, gotowanie i robienie ozdób oraz rozmowy. Każdy… » więcej 2025-04-16, godz. 15:12 „Siostra Joanna misjonarka z Boliwii" – reportaż Małgorzaty Furgi Mówi się, że nie ma przypadków i że każdy człowiek pojawia się w naszym życiu z jakiegoś powodu. Tak się stało w przypadku Beaty Hedzielskiej, mieszkanki… » więcej 2025-04-15, godz. 01:43 "Mamusia" - reportaż Anny Kolmer Uratowały sierpniowy strajk przed klęską, przywódców związkowych przed blamażem, a tysiące robotników z protestujących solidarnie ze stoczniowcami zakładów… » więcej 2025-04-14, godz. 10:28 "Życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać" - reportaż Anny Kolmer "Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia" - powiedział… » więcej
12345