FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Łukasz Szełemej [Archiwum Radio Szczecin]
fot. Łukasz Szełemej [Archiwum Radio Szczecin]
"Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi
"Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jest wyrazem solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu
nerwowego. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, dlatego też do koloru niebieskiego dołączył różowy.

Dzisiejszą Fonosferę poświęcimy właśnie autyzmowi. Jeszcze 30 lat temu taką diagnozę stawiano jednemu dziecku na 10 tys. urodzeń, dziś co sześćdziesiątemu. Dla dzieci dzięki działaniom wielu organizacji pozarządowych udało zbudować się system wsparcia, edukacji i terapii. Dla dorosłych autystów ciągle brakuje domów dziennego pobytu, mieszkań chronionych, warsztatów terapii zajęciowej i wspomaganych miejsc pracy. Kamil bohater reportażu jest dorosłym podopiecznym Szczecińskiego Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu. "Inny świat Kamileusza" to reportaż Małgorzaty Furgi, który przypomnimy dzisiaj po 22-ej.

Po reportażu odwiedzą nas niezwykli goście. Małżeństwo lekarzy, rodzice trzech synów, w tym najmłodszego, 11-letniego autystycznego Adasia. Aby zwrócić uwagę na to jak żyje ich syn i ich rodzina, podjęli decyzję o starcie w niezwykłym biegu. Pan Marek wystartuje w najcięższym maratonie świata, Ultramaratonie Piasków w Maroko. Uczestnicy biegu pokonują łącznie około 250 km, biegiem na Saharze. Start już za kilka dni. Pani Aneta i Pan Marek odwiedzą nas po 22. Zapraszam, Joanna Skonieczna
"Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Anetą i Markiem Wódeckimi
 

Zobacz także

2024-07-25, godz. 06:00 „Quistorp Dobre Serce” - reportaż Joanny Skoniecznej Znikają pozostałości po pierwszej fabryce szczecińskiego przedsiębiorcy Johannesa Quistorpa. Chodzi o działającą w Lubinie firmę w której produkowano… » więcej 2024-07-24, godz. 11:45 "Niech pieśni niosą fale" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Gdy świat cały jest moim mieszkaniem, kurs niepewny którym płynąć dziś muszę, wskaż mi drogę o dobra gwiazdo, wprost do domu zaprowadź mą duszę. Niech… » więcej 2024-07-23, godz. 00:38 "Pomaganie robi różnicę" - reportaż Małgorzaty Furgi Bohater dzisiejszej opowieści, Jakub Belina – Brzozowski urodził się i wychował w Szczecinie. Planował karierę naukową, ale los zdecydował inaczej. W… » więcej 2024-07-20, godz. 22:11 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Szczecin Łękno, Głębokie i Osowo - to tam w ostatnich odcinkach toczyła się akcja "Szóstki". Audiobook na podstawie powieści Przemysława Kowalewskiego… » więcej 2024-07-18, godz. 09:47 "Zwyczajne życie, czyli taśma Pana Kamila" - reportaż Małgorzaty Frymus Pan Kamil Orchowski od niemal zawsze mieszka w Dąbiu - dzielnicy Szczecina. Tam jego rodzice przenieśli się z centrum miasta, bo to było po drugiej stronie… » więcej 2024-07-17, godz. 09:57 "Zielone rytmy" - reportaż Karoliny Jaskólskiej W Fonosferze będzie dziś tanecznie. Zaczniemy od tańca irlandzkiego. Tańca, który przybył na Zieloną Wyspę wraz z Celtami. Skoczny, rytmiczny i energiczny… » więcej 2024-07-16, godz. 06:00 „18-tka Szczecinian” – reportaż Małgorzaty Frymus Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie działa w Szczecinie od 24 lat angażując w artystyczne przedsięwzięcia i młodych i starszych. Często występują… » więcej 2024-07-14, godz. 16:36 "Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy" W poniedziałkowej Fonosferze jak zawsze audiobook, jeszcze przez dwa tygodnie będzie to "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego. 7 grudnia 1967 roku wykoleił… » więcej 2024-07-11, godz. 06:15 "Izba pamięci" - reportaż Anny Kolmer Dzieje ziem Pomorza Zachodniego cechuje zmieniająca się historia panujących, różnorodność wyznaniowa, etnologiczna, kulturalna i społeczna. Szczególnie… » więcej 2024-07-10, godz. 06:00 „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym” -reportaż Małgorzaty Furgi Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku… » więcej
12345