Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
Fot. Iza Ciesielska
Fot. Iza Ciesielska
Fot. Iza Ciesielska
Fot. Iza Ciesielska
Fot. Iza Ciesielska
Fot. Iza Ciesielska
W województwie zachodniopomorskim jest 650 zamków ,dworów i pałaców ( w tym 288 obiektów wpisanych do rejestru zabytków) i prawie 1000 założeń parkowych ( w tym 712 zarejestrowanych ). Nie wszystkim obiektom udało się przywrócić dawną świetność. Historia Pomorza jest skomplikowana. Na tym obszarze mieszkało kilka grup narodowościowych. Właścicielami obiektów rezydencjalnych była szlachta i mieszczanie pochodzenia polskiego, kaszubskiego, niemieckiego. Wśród zawieruchy wojennej lat 1939-1945 zginęło wielu ich właścicieli. Po wojnie wielu uciekło na zachód. Ich majątki były doszczętnie plądrowane i umyślnie niszczone.

W Siemczynie niespełna 7 km od Czaplinka zachował się największy barokowy pałac na Pojezierzu Drawskim. Obecnie pałac należy do prywatnego inwestora, który już od kilku dekad stara się przywrócić świetność pałacowi i zabudowaniom wokół niego.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego"Zabawa dla dużych chłopców" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur–Woronieckiej. O swoim pałacu w Siemczynie opowiadają Bogdan Andziak i Zdzisław Andziak.

A po reportażu - rozmowa z Ewą Stanecką, prezes Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków o pałacu w Siemczynie oraz innych pałacach, zamkach i dworach Pomorza Zachodniego. Wiele z nich możemy polecić na najdłuższy weekend nowoczesnej Europy czyli majówkę. Pięknego czasu życzymy!
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Ewą Stanecką, prezes Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków
 

Zobacz także

2026-05-21, godz. 01:17 "Historia opowiedziana inaczej" - reportaż Małgorzaty Furgi "Muzeum Dziedzictwa Narodowego" to miało być pierwsze prywatne muzeum w Szczecinie. I było, ale krótko. Jego właścicielem był dr Wojciech Lizak - historyk… » więcej 2026-05-20, godz. 06:15 Marek Stelar - audiobook "Blizny" oraz rozmowa o premierze "Renegata" Marek Stelar - to jeden z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. Szczeciński autor debiutował prawie 12 lat temu. Ma na swoim koncie kryminały… » więcej 2026-05-19, godz. 10:42 "Witold Chromiński - szczeciński fotograf"- reportaż Małgorzaty Frymus. Rozmowa z fotografem, Jackiem Fijałkowsk… Dziś "Fonosfera" z odgłosem migawki w tle. Fotografia i pamięć - to temat reportażu, a potem rozmowy. Najpierw przypomnimy reportaż Małgorzaty Frymus… » więcej 2026-05-16, godz. 11:00 "Futbol plus... niepełnosprawność" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych "My jesteśmy tacy sami jak wy, tylko inaczej chodzimy" - tak różnice między sprawnymi a niepełnosprawnymi wyjaśnił młody człowiek z Mózgowym Porażeniem… » więcej 2026-05-14, godz. 06:00 "Mama, Tata i szóstka dzieci" - reportaż Małgorzaty Furgi Pani Agnieszka razem z mężem Michałem prowadzą Rodzinny Dom Dziecka w Szczecinie. Wcześniej tworzyli rodzinę zastępczą zawodową dla dzieci, które potrzebują… » więcej 2026-05-13, godz. 05:55 "Był" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych Chodzące ADHD, dobry człowiek, przyjaciel, Włodek... O Włodzimierzu Piątku, szczecińskim fotoreporterze, dziennikarzu i koledze po fachu - fotoreporterzy… » więcej 2026-05-12, godz. 06:00 „7 motyli Urbahnów” - reportaż Małgorzaty Furgi Stowarzyszenie Oswajanie Miasta zaprosiło młodzież ze Szczecina do udziału w projekcie „Nasza dzielnia!", realizowanym w ramach Programu Społecznik. Do… » więcej 2026-05-11, godz. 01:00 "Życie jak tango" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej W poniedziałkowej Fonosferze będzie muzycznie. Zaczniemy od reportażu Aleksandry Sadokierskiej "Życie jak tango". Bohaterowie tej opowieści - Renata i Roman… » więcej 2026-05-07, godz. 11:00 "Niedokończona historia pewnego przedmiotu" reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Przypominamy dzisiaj taką historię : Ręka mężczyzny delikatnie dotyka gładkiej powierzchni. Kiedy przyjrzysz się dokładniej, widzisz czarodziejski instrument… » więcej 2026-05-06, godz. 08:39 "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi W Fonosferze dziś o znaczeniu oraz sile rodzinnych i lokalnych historii. Zaczniemy od archiwalnego reportażu Małgorzaty Furgi "Rodzinne gniazdo". To opowieść… » więcej
12345