FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Andrzej Mendygrał - oficer Polskiej Marynarki Handlowej, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej. Fot. Archiwum prywatne
Andrzej Mendygrał - oficer Polskiej Marynarki Handlowej, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej. Fot. Archiwum prywatne
Gdy świat cały jest moim mieszkaniem, kurs niepewny którym płynąć dziś muszę, wskaż mi drogę o dobra gwiazdo, wprost do domu zaprowadź mą duszę. Niech tam wszyscy będą szczęśliwi, niech zło żadne nie grozi nikomu i spraw dobra, najlepsza gwiazdo, bym miał drobne na telefon do domu...

To jeden z ostatnich tekstów Kapitana Andrzeja Mendygrała. Żeglarz, szkoleniowiec, marynarz marynarki wojennej, choć zawsze pływał na żaglowcach. Dowodził m.in. brygantyną "Kapitan Głowacki", żaglowcem pasażerskim "Peace", kanadyjską "Concordią", żaglowcem badawczym "Oceania" i brygiem "Fryderyk Chopin". Na stałe związał się z Trzebieżą, skąd wypływał i dokąd wracał. Był autorem kilkudziesięciu żeglarskich przebojów - "Hiszpańskie dziewczyny" ,"Branka ", "Marynarskie portki", "Pod Jodłą". Wiele z tekstów ukrywają jeszcze szuflady w burku Kapitana.

By wrócić do jego twórczości w sobotę w Trzebieży odbędzie się pierwsza edycja "Mendygrałek " czyli spotkania z pieśniami mórz i oceanów.

Zapraszam do wysłuchania reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny "Niech pieśni niosą fale" oraz rozmowy z Elżbietą Czernik, żeglarką i Piotrem Kulczyckim, armatorem brygu "Fryderyk Chopin" i "Kapitan Głowacki".
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny z Elżbietą Czernik, żeglarką i Piotrem Kulczyckim, armatorem brygu "Fryderyk Chopin" i "Kapitan Głowacki".
 

Zobacz także

2024-07-28, godz. 21:23 "Szóstka" - audiobook w Radu Szczecin Jak zakończy się akcja w kościele św. Piotra i Pawła, czy wszyscy bohaterowie powieści przeżyją? W tym tygodniu, wielki finał i zakończenie audiobooka… » więcej 2024-07-25, godz. 06:00 „Quistorp Dobre Serce” - reportaż Joanny Skoniecznej Znikają pozostałości po pierwszej fabryce szczecińskiego przedsiębiorcy Johannesa Quistorpa. Chodzi o działającą w Lubinie firmę w której produkowano… » więcej 2024-07-23, godz. 00:38 "Pomaganie robi różnicę" - reportaż Małgorzaty Furgi Bohater dzisiejszej opowieści, Jakub Belina – Brzozowski urodził się i wychował w Szczecinie. Planował karierę naukową, ale los zdecydował inaczej. W… » więcej 2024-07-20, godz. 22:11 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Szczecin Łękno, Głębokie i Osowo - to tam w ostatnich odcinkach toczyła się akcja "Szóstki". Audiobook na podstawie powieści Przemysława Kowalewskiego… » więcej 2024-07-18, godz. 09:47 "Zwyczajne życie, czyli taśma Pana Kamila" - reportaż Małgorzaty Frymus Pan Kamil Orchowski od niemal zawsze mieszka w Dąbiu - dzielnicy Szczecina. Tam jego rodzice przenieśli się z centrum miasta, bo to było po drugiej stronie… » więcej 2024-07-17, godz. 09:57 "Zielone rytmy" - reportaż Karoliny Jaskólskiej W Fonosferze będzie dziś tanecznie. Zaczniemy od tańca irlandzkiego. Tańca, który przybył na Zieloną Wyspę wraz z Celtami. Skoczny, rytmiczny i energiczny… » więcej 2024-07-16, godz. 06:00 „18-tka Szczecinian” – reportaż Małgorzaty Frymus Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie działa w Szczecinie od 24 lat angażując w artystyczne przedsięwzięcia i młodych i starszych. Często występują… » więcej 2024-07-14, godz. 16:36 "Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy" W poniedziałkowej Fonosferze jak zawsze audiobook, jeszcze przez dwa tygodnie będzie to "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego. 7 grudnia 1967 roku wykoleił… » więcej 2024-07-11, godz. 06:15 "Izba pamięci" - reportaż Anny Kolmer Dzieje ziem Pomorza Zachodniego cechuje zmieniająca się historia panujących, różnorodność wyznaniowa, etnologiczna, kulturalna i społeczna. Szczególnie… » więcej 2024-07-10, godz. 06:00 „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym” -reportaż Małgorzaty Furgi Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku… » więcej
7891011