Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
Goście Fonosfery - Sylwia Mecha, Monika Niklas i Beata Błaszyńska
Goście Fonosfery - Sylwia Mecha, Monika Niklas i Beata Błaszyńska
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy
Trzy panie, mamy dzieci z niepełnosprawnościami postanowiły pomóc sobie oraz innym rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Sylwia Mecha, Beata Błaszyńska i Monika Niklas założyły organizację - Fundację „Idę Dalej”. Jej misją jest wsparcie rodzin dotkniętych niepełnosprawnością. Opiekunowie osób niepełnosprawnych, zwłaszcza zaliczający się do grupy bliskiej rodziny, stoją w obliczu zmiany, polegającej często rezygnacji z własnych planów, pracy, modyfikacji własnego życia na rzecz opieki. Jest to zwykle całodobowa zajęcie, wymagające ograniczenia przestrzeni życiowej do domu chorego, asystowanie niemal przy wszystkich czynnościach osoby będącej pod opieką. Pojawiają się problemy finansowe, ograniczone zostają relacje towarzyskie, następuje ograniczenie lub całkowite zerwanie kontaktów ze znajomymi i pozostałymi członkami rodziny. Pojawia się również uczucie osamotnienia w opiece, spowodowane problemami w uzyskaniu pomocy od innych. Przypomnimy dzisiaj po godz. 19-ej reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Idziemy dalej”.
Po reportażu rozmawiać będziemy o nowych projektach Fundacji, których odbiorcami będą rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.
 

Zobacz także

2026-06-04, godz. 21:00 Pamięci Wandy Wiłkomirskiej - wspomnienia ucznia Michała Buczkowskiego Wanda Wiłkomirska urodzona w Warszawie to legenda polskiej wiolinistyki. Pochodziła ze znanej rodziny muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku… » więcej 2026-06-04, godz. 08:52 "Himalaje" - słuchowisko o Jerzym Kukuczce Jerzy Kukuczka - himalaista, który jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów… » więcej 2026-06-03, godz. 06:00 "Ta pamięć jak kamień przetrwa" - reportaż Małgorzaty Furgi "Dom dusz - Leonie i Alexander" - powieść Anny Sak… Jak z opowieścią o trudnej historii dotrzeć do masowego odbiorcy? Szukając przykładów warto zajrzeć do Stargardu. W Fonosferze przypomnimy dziś reportaż… » więcej 2026-06-01, godz. 23:24 "Lekcja niepełnosprawności" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych Jakie są rodzaje niepełnosprawności, czym jest niepełnosprawność intelektualna i jak należy pomagać osobie niewidomej - to tylko kilka z wielu tematów… » więcej 2026-05-31, godz. 10:26 "Ideburga. Pod trzema cyrklami" - Leszek Herman, "Quistorp Dobre Serce" - reportaż Joanny Skoniecznej W Fonosferze rozmowa z Leszkiem Hermanem o jego najnowszej powieści "Ideburga. Pod trzema cyrklami". To druga część nowego cyklu, którego pierwszy tom (Ideburga… » więcej 2026-05-28, godz. 07:52 „Zespół Krąg odkrywa Jamno” – reportaż Małgorzaty Furgi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg odkrywa dziedzictwo Pomorza. Jamno to kolejne miejsce w tej wyjątkowej podróży po regionie. Jamno to wioska… » więcej 2026-05-27, godz. 06:00 "Wygaszanie" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych "Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że taki zakład może przestać istnieć" - to zdanie w różnych konfiguracjach najczęściej pojawiało się w rozmowie… » więcej 2026-05-26, godz. 02:06 "Inne macierzyństwo" - reportaż Anny Kolmer Podobno Dzień Matki po raz pierwszy w Polsce świętowano 26 maja 1914 r. w Krakowie. Choć w tym dniu święto obchodzone jest tylko w Polsce, to Dzień Matki… » więcej 2026-05-25, godz. 12:57 "Bajkowy świat pani Aleksandry" - reportaż Anny Kolmer XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - rozmowa… XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - od jutra od 1 czerwca w całej Polsce będą się odbywały spotkania literackie dla najmłodszych… » więcej 2026-05-21, godz. 01:17 "Historia opowiedziana inaczej" - reportaż Małgorzaty Furgi "Muzeum Dziedzictwa Narodowego" to miało być pierwsze prywatne muzeum w Szczecinie. I było, ale krótko. Jego właścicielem był dr Wojciech Lizak - historyk… » więcej
12345